C Vitamini, Yararları, Özellikleri

vitaminler-mineraller-ailecesaglik.com

C Vitamini Hakkında Herşey…

C vitamini nedir, neden önemlidir?
C vitamininin faydaları nelerdir?
C vitamini nelere iyi gelir?
C vitamininin özellikleri nelerdir?
C vitamini eksikliği nelere sebep olur?
C vitamini kansere karşı iyi gelir mi?

Genellikle kış aylarında popüler duruma gelen C vitamini, aslında her mevsim vücudumuzun şiddetle ihtiyaç duyduğu bir vitamindir.

Besinlerin zararlı katkı maddeleri ile bozulması ve çeşitli yeni hastalıkların ortaya çıkması karşısında, bu vitaminin önemi, Dünya Sağlık Örgütleri tarafından bir kez daha vurgulanıyor. 

Özellikle kansere karşı olumlu etkisinin keşfedilmesi ve fazla dozda alınmasıyla ortaya çıkacak yan etkilerinin çok az ve önemsiz olması, bu vitaminin önemini bir kat daha arttırıyor.

C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunmasına karşın; hazır satılan tabletlerin önerilmesinin nedeni, söz konusu meyve ve sebzelerin kilolarca tüketilmesinin pratikte mümkün olmaması… Oysa, örneğin 5 kilo portakaldan alınacak C vitamini için, küçük bir tableti yutmak yetiyor.

Ayrıca, c vitamini için kilolarca sebze meyve yemeyi göze alsak bile, yenilecek kilolarca sebzenin içindeki diğer maddelerin de aşırı miktarda alınması, bazı istenmeyen etkiler getirebiliyor; fazla kalori almak, fazlası vücuttan atılamayan diğer vitaminleri de almak gibi…

Ayrıca, piyasada satılan bütün sebze ve meyvelerin, genetiği değiştirilmiş (GDO) ve hormonlu olduğunun artık gizlenemediği günümüzde, vitaminleri bu meyvelerden almaya çalışmak da kuşkulu bir durum ortaya çıkarıyor.

Oysa hazır tabletler şeklinde sunulan vitaminler ve diğer gıda destek ürünleri, özellikle organik meyve ve sebzelerden üretilmektedir. AileceSaglik.com sitemizde, bütün vitaminler ve mineraller hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

C Vitamininin Özellikleri:

C vitamini, grip ve diğer ve soğuk algınlığı hastalıklarına yol açan virüslerin mukozaya yapışmasını ve orada çoğalmasını önler. Ayrıca, bütün hastalıklara karşı da vücut direncini oldukça arttırır. Bu özelliklerinden dolayı, özellikle kış aylarında bu vitaminin alınması, daha da önem kazanır.

Bunun yanında, yorgunluğa, strese ve sigaranın neden olduğu birçok olumsuzluklara karşı etkileri de saptandığından; her mevsim alınmasının, özellikle kent yaşamındaki önemi artar.

Bu vitamin, yaşlanma sırasındaki bedensel bozulmalardan korunma sağlayan antioksidan özelliği nedeniyle de popülerlik kazanmaya başladı. Kışın bir yandan C vitamini içeren sebze ve meyvelerin bolluğu, bir yandan da bu vitamine olan gereksinme nedeniyle, âdeta kış aylarının “olmazsa olmaz” güçlendiricisi oldu..

C vitamini eksikliği veya yetersizliği, enfeksiyonlar karşısında vücut direncinin azalması, iştah kaybı, yaraların iyileşmesinde aşırı yavaşlama, diş eti kanamaları diş eti şişmeleri, kansızlık, aşırı yorgunluk, eklemlerde şişmeler gibi birçok rahatsızlığa neden olur. Bu vitaminin eksikliğinin en uç belirtisi ise, kemiklerde kırılmalarla bilinen skorbüt hastalığıdır.

Ayrıca yüksek tansiyon, depresyon, damar sorunları, eklem iltihabı, ülser, alerji ve safra kesesi taşları gibi daha birçok sağlık sorununun da C vitamini eksikliği ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

C vitamini vücutta depolanmadığı ve fazlası idrarla dışarı atıldığı için, yüksek dozda kullanımı az sorun oluyor. Ciddi yan etkileri pek yok. Fazlası normal olarak vücuttan atılır; ancak atılmasını engelleyen bir rahatsızlık varsa, çok fazla alındığında karın ağrısı, bulantı ve ishale neden olur. Ayrıca idrar sırasında yanmaya ve deride hassasiyete de rastlanabilir.

C vitamini çok yüksek dozda kullanıldığında B vitaminini azaltır, böyle durumlarda bazı toksik etki yapan bünyelerde böbrek taşına neden olabilir. Bu nedenle, C vitamininin yüksek dozda tüketilmesi gerektiğinde, B vitamini ile birlikte alınmalıdır.

C Vitamininin Yararları:

A, B, E vitaminlerinin, ayrıca demir ve kalsiyumun vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar.
Kılcal damarları güçlendirir.
Koroner kalp hastalığının meydana gelmesi riskini azaltır.
Son araştırmalar, C vitamininin her türlü kansere karşı da en etkin savaşan maddelerden biri olduğunu ortaya çıkardı.
Yaraların iyileşmesini ve kısa zamanda kapanmasını sağlayan enzimlerin oluşmasında önemli rolü vardır.
Gözlerin, güçlü ışıklara karşı ve güneş ışığına karşı korunmasını sağlayarak, katarakt oluşumunu da engeller.
Dişlerdeki, diş etlerindeki, kemiklerdeki, ligamentlerdeki ve kan damarlarındaki vücut hücrelerinin büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
Strese karşı vücudu güçlendirerek, stresin yıpratmalarına karşı vücudun direnmesine yardımcı olur.
Vücuttaki bazı hormonların düzenlenmesinde ve düzenli işleyişinde görev yapar.
Vücudun kolesterol düzeyinin dengelenmesini sağlar.
Antioksidan özelliği ile, vücudun yıpranmasını ve yaşlanmayı yavaşlatır.

C Vitamini Nelerde Bulunur:

Önemli oranda C vitamini içeren yiyecekler hangileri? C vitamini taze meyve ve sebzelerin bir çoğunda bulunur. Özellikle kuşburnu, misket limonu, portakal, greyfurt, frenk üzümü, yeşil biber, en önemli c vitamini kaynakları arasında olan besinlerdir. Ayrıca domates, patates, ıspanak ve karnabahar gibi gıdalar da yapısında C vitamini bulunduran önemli besinler arasındadır.

Günlük C Vitamini İhtiyacı:

Günlük C vitamini kullanımı ne kadar olmalı? Önerilen günlük C vitamini miktarı hakkında değişik görüşler bulunmaktadır. Bu vitamin için RDA (Önerilen Günlük Doz) genellikle en az 60 mg’dır; ancak özellikle belirli bir sağlık riski ile karşı karşıya iseniz, veya kış aylarındaysanız, birçok sağlık uzmanı günde 500 veya 1000 mg’lık dozlar öneriyor.

c vitamini
.

C Vitamini ile ilgili aramalar:

C vitamini nelerde bulunur, ce vitamini için neler yemeliyiz, c vitamini hangi hastalıkları önler, c vitamini hap ve kapsül olarak almak iyi mi, c vitaminin fazlası zararlı mı, c vitaminin yararları neler, c vitamininin faydaları

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, c vitamini faydaları, c vitamini özellikleri, c vitaminin faydaları, c vitaminin özellikleri, c vitamini yararları, c vitamininin özellikleri, c vitamininin faydaları, zayıflama.
.

1 yorum

  1. C vitamininin özellikleri ve yararları çok güzel anlatılmış, bu yazı için teşekkür ederim. Derlitoplu olarak c vitamininin faydalarını anlatan kısa bir yazı bulmak için internetin altını üstüne getirdim, sonunda bu sayfayı buldum. Kış hastalıkları ve c vitamininin önemi konusunda aradığım bilgilerin hepsini burada buldum. Çok işime yaradı.

Yorumlar kapatıldı.