Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 1

icilebilen cesme musluk sulari 1 ailecesaglik.com

Çeşme suyu nasıl içilebilir?

Uzmanlar, evlerde çeşmeden akan suyun içilmeyip, damacanalarla dağıtılan suya para verme olayının, nereseyse yalnızca ülkemizde olduğuna dikkat çekerek, “musluktan akan suyun içilebilir nitelikte ve sağlıklı olmasını sağlamak, belediyenin görevidir” diyorlar.

Belediyeler ise, evlerde akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını; suyun rengini ve klor kokusunu gidermek için evlerde SU FİLTRESİ kullanarak, musluk suyunun pekâlâ içilebileceğini ve böylece en sağlıklı içme suyunun elde edilmiş olacağını belirtiyorlar.

Sağlık uzmanları da, ev tipi arıtma filtresinden geçirilen suyun en iyi su olduğunu belirtmekle birlikte; su filtresi seçiminde dikkatli olunmasını, ucuz diye merdiven-altı üretimlerin işe yaramayan su filtresi aygıtlarını almamak gerektiğini bildiriyor.


.

İstanbul’un çeşme suyu nasıl içilebilir?

İstanbul’un hemen hemen tamamında, evlerdeki çeşme suyu içilmiyor. Belediye İSKİ yetkilileri ise, uygulamadaki bu durumun yanlış olduğunu, İstabul’un çeşme suyu kalitesinin yüksek olup, kesinlikle içilebilir durumda olduğunu belirtiyorlar.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’nden verilen bilgiye göre, İstanbul’un çeşme suyu (İSKİ açıklamasında “içme suyu” deniyor) son teknolojiye sahip tesislerde arıtıldıktan sonra dağıtım şebekesi ile vatandaşlara sunuluyor. İstanbul’un bazı bölgelerinde suyun görünüşünün pek berrak olmamasına rağmen yetkililer, suyun sağlık açısından sakıncasız olduğunu, rengi ve klor kokusu için de kaliteli bir su filtresi kullanılabileceğini belirtiyorlar.

İSKİ yetkilileri, musluklardan akan çeşme suyu kalitesinin, Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” ölçütlerine uygun olduğunu belirterek, şunları söylüyorlar:

“Akredite olmuş İSKİ laboratuvarları ve diğer kamu kuruluşları tarafından yapılan analiz sonuçları, İstanbul’da çeşme suyu kalitesinin Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve ABD Çevre Koruma Ajansı kriterlerine uygun olduğunu belirtiyor. Kurumumuz tarafından her gün şehrin 350-400 değişik noktasından alınan örneklerin analiz sonucu, ‘www.iski.gov.tr’ adresinde de yayımlanarak kamuoyuna sunuluyor.”

Ankara’da çeşme suyu hafif bulanık

Uluslararası sağlık standartlarına göre, içilecek kaynak sularında bulanıklık değerinin (NTU) 5’in üzerine çıkmaması gerekiyor. Yetkililer, Ankara çeşme suyu ölçümlerinde bu değerin 0,74 düzeyinde olduğunu; uluslararası standartlara göre çok iyi durumda olduğunu belirtiyor.

Ankara’da çeşme suyu sertliği 97.8, suda içindeki organik madde ölçümü ise litre başına 2.9 miligram düzeyinde. Klorlama işlemi de bir yandan suyu mikroplardan arındırırken, değer yandan “trihalometan” oluşumuna neden olarak, yeni bir risk faktörüne yol açıyor. “Klorun yüzeysel su kaynaklarındaki organik maddelerle tepkimeye girmesiyle oluşan kanser yapıcı bileşikler” şeklinde tanımlanan “trihalometanlar” yönünden ise Ankara’nın çeşme suyu değeri 52.79 olarak belirtiliyor.

çeşme suyu Geçmiş yıllarda Ankara çeşme sularına yüksek değerde arsenik karıştığı yolundaki açıklamalar ise, çeşitli siyasal tartışmalar arasında kaybolarak, aydınlatıcı bir sonuç ortaya konamadan konu kapandı.

İzmir’in çeşme suyu, dünya kalite standartlarında

İzmir ve ilçeleri ise, içilebilir çeşme suyu açısından İstanbul ve Ankara’ya göre daha şanslı görünüyor. “İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi” yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İzmir’de çok geniş alana yayılan içme suyu üretim kaynakları, Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) ile 7 gün 24 saat, tek merkezden yönetiliyor. SCADA sistemi ile 2 baraj, 71 su pompa istasyonu, 102 derin kuyu, 344 motopomp, 48 su deposu, havuz, gözlem kuyusu ve 17 hat vanası kumanda ediliyor.

Yetkililer, geçmiş yıllarda, küresel iklim değişimine bağlı olarak yaşanan kuraklık sonucu olarak İzmir’e içme suyu sağlayan bazı yeraltı suyu kaynaklarındaki arsenik konsantrasyonlarında, farklı düzeylerde artış belirlenince, gerekli çalışmalar yapılarak sorunun ortadan kaldırıldığını bildirdi. Üniversitelerle gerçekleştirilen iş birliği ile, biri dünyanın en büyük tesisi olmak üzere 3 ayrı arsenik arıtma tesisinin inşaatına başlanarak, rekor hızla tamamlanan tesislerin tamamının, 4 Mart 2009’da tam kapasite ile devreye girdiği öğrenildi.

Var olan temizleme ve arıtma tesislerine eklenen bu arsenik arıtma tesisleriyle İzmir’e dünya kalite standartlarında içme suyu verildiğini belirten yetkililer; şehir-içi su dağıtım şebekesinin 40 ayrı noktasından periyodik olarak alınan çeşme suyu örneklerinin, içme suyunun kalitesini belirlemekte kullanılan 16 ayrı parametre açısından değerlendildiğini; parametre değerlerinin, verilen sınır değerlerin her zaman altında kaldığını bildirdi.

» Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ. »

.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ankaranın suyu içilirmi, çeşme suyu içilirmi, çeşme suyu içilir mi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Evet, gerçekten de belediyeler musluk suyunun sağlıklı olması için üzerlerine düşeni yapıyorlar; ama suyun sağlıklı olması ile içilebilir nitelikte olması, aynı şey değil. Çeşmeden akan suyun sağlıklı olduğuna güveniyoruz, ama içilebilir nitelik kazanması için yine de kaliteli bir su filtresinden geçirilmesi gerekir. Ben mutfak tezgâhı altına yerleştirilen tipte bir su filtresi taktırdım. Montajı ve sökülmesi kolay olduğu için, ev sahibi olmayışım (kiracıyım) bir sakınca oluşturmuyor, taşınırken söküp götürebilirim. Marka söylemeyeyim, ama iyi bir su filtresi taktırmalarını herkese tavsiye ederim. _

Yorumlar kapatıldı.