■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 1

Yazının Tam Başlığı: Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 1
icilebilen cesme musluk sulari 1 ailecesaglik.com

Çeşme suyu nasıl içilebilir?

Uzmanlar, evlerde çeşmeden akan suyun içilmeyip, damacanalarla dağıtılan suya para verme olayının, nereseyse yalnızca ülkemizde olduğuna dikkat çekerek, “musluktan akan suyun içilebilir nitelikte ve sağlıklı olmasını sağlamak, belediyenin görevidir” diyorlar.

Belediyeler ise, evlerde akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını; suyun rengini ve klor kokusunu gidermek için evlerde SU FİLTRESİ kullanarak, musluk suyunun pekâlâ içilebileceğini ve böylece en sağlıklı içme suyunun elde edilmiş olacağını belirtiyorlar.

Sağlık uzmanları da, ev tipi arıtma filtresinden geçirilen suyun en iyi su olduğunu belirtmekle birlikte; su filtresi seçiminde dikkatli olunmasını, ucuz diye merdiven-altı üretimlerin işe yaramayan su filtresi aygıtlarını almamak gerektiğini bildiriyor.


.

İstanbul’un çeşme suyu nasıl içilebilir?

İstanbul’un hemen hemen tamamında, evlerdeki çeşme suyu içilmiyor. Belediye İSKİ yetkilileri ise, uygulamadaki bu durumun yanlış olduğunu, İstabul’un çeşme suyu kalitesinin yüksek olup, kesinlikle içilebilir durumda olduğunu belirtiyorlar.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’nden verilen bilgiye göre, İstanbul’un çeşme suyu (İSKİ açıklamasında “içme suyu” deniyor) son teknolojiye sahip tesislerde arıtıldıktan sonra dağıtım şebekesi ile vatandaşlara sunuluyor. İstanbul’un bazı bölgelerinde suyun görünüşünün pek berrak olmamasına rağmen yetkililer, suyun sağlık açısından sakıncasız olduğunu, rengi ve klor kokusu için de kaliteli bir su filtresi kullanılabileceğini belirtiyorlar.

İSKİ yetkilileri, musluklardan akan çeşme suyu kalitesinin, Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” ölçütlerine uygun olduğunu belirterek, şunları söylüyorlar:

“Akredite olmuş İSKİ laboratuvarları ve diğer kamu kuruluşları tarafından yapılan analiz sonuçları, İstanbul’da çeşme suyu kalitesinin Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve ABD Çevre Koruma Ajansı kriterlerine uygun olduğunu belirtiyor. Kurumumuz tarafından her gün şehrin 350-400 değişik noktasından alınan örneklerin analiz sonucu, ‘www.iski.gov.tr’ adresinde de yayımlanarak kamuoyuna sunuluyor.”

Ankara’da çeşme suyu hafif bulanık

Uluslararası sağlık standartlarına göre, içilecek kaynak sularında bulanıklık değerinin (NTU) 5’in üzerine çıkmaması gerekiyor. Yetkililer, Ankara çeşme suyu ölçümlerinde bu değerin 0,74 düzeyinde olduğunu; uluslararası standartlara göre çok iyi durumda olduğunu belirtiyor.

Ankara’da çeşme suyu sertliği 97.8, suda içindeki organik madde ölçümü ise litre başına 2.9 miligram düzeyinde. Klorlama işlemi de bir yandan suyu mikroplardan arındırırken, değer yandan “trihalometan” oluşumuna neden olarak, yeni bir risk faktörüne yol açıyor. “Klorun yüzeysel su kaynaklarındaki organik maddelerle tepkimeye girmesiyle oluşan kanser yapıcı bileşikler” şeklinde tanımlanan “trihalometanlar” yönünden ise Ankara’nın çeşme suyu değeri 52.79 olarak belirtiliyor.

çeşme suyu Geçmiş yıllarda Ankara çeşme sularına yüksek değerde arsenik karıştığı yolundaki açıklamalar ise, çeşitli siyasal tartışmalar arasında kaybolarak, aydınlatıcı bir sonuç ortaya konamadan konu kapandı.

İzmir’in çeşme suyu, dünya kalite standartlarında

İzmir ve ilçeleri ise, içilebilir çeşme suyu açısından İstanbul ve Ankara’ya göre daha şanslı görünüyor. “İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi” yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İzmir’de çok geniş alana yayılan içme suyu üretim kaynakları, Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) ile 7 gün 24 saat, tek merkezden yönetiliyor. SCADA sistemi ile 2 baraj, 71 su pompa istasyonu, 102 derin kuyu, 344 motopomp, 48 su deposu, havuz, gözlem kuyusu ve 17 hat vanası kumanda ediliyor.

Yetkililer, geçmiş yıllarda, küresel iklim değişimine bağlı olarak yaşanan kuraklık sonucu olarak İzmir’e içme suyu sağlayan bazı yeraltı suyu kaynaklarındaki arsenik konsantrasyonlarında, farklı düzeylerde artış belirlenince, gerekli çalışmalar yapılarak sorunun ortadan kaldırıldığını bildirdi. Üniversitelerle gerçekleştirilen iş birliği ile, biri dünyanın en büyük tesisi olmak üzere 3 ayrı arsenik arıtma tesisinin inşaatına başlanarak, rekor hızla tamamlanan tesislerin tamamının, 4 Mart 2009’da tam kapasite ile devreye girdiği öğrenildi.

Var olan temizleme ve arıtma tesislerine eklenen bu arsenik arıtma tesisleriyle İzmir’e dünya kalite standartlarında içme suyu verildiğini belirten yetkililer; şehir-içi su dağıtım şebekesinin 40 ayrı noktasından periyodik olarak alınan çeşme suyu örneklerinin, içme suyunun kalitesini belirlemekte kullanılan 16 ayrı parametre açısından değerlendildiğini; parametre değerlerinin, verilen sınır değerlerin her zaman altında kaldığını bildirdi.

» Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ. »

.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ankaranın suyu içilirmi, çeşme suyu içilirmi, çeşme suyu içilir mi, izmir suyu içilir mi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 1 - -


2 Yorum

  1. Derya

    22 Mart 2014 at 07:53

    Çeşme suyunun içilebilmesi için yeterli kalitede sonuç veren bir su filtresi tavsiye eder misiniz? _

  2. Yusuf 09

    24 Ağustos 2014 at 13:54

    Evet, gerçekten de belediyeler musluk suyunun sağlıklı olması için üzerlerine düşeni yapıyorlar; ama suyun sağlıklı olması ile içilebilir nitelikte olması, aynı şey değil. Çeşmeden akan suyun sağlıklı olduğuna güveniyoruz, ama içilebilir nitelik kazanması için yine de kaliteli bir su filtresinden geçirilmesi gerekir. Ben mutfak tezgâhı altına yerleştirilen tipte bir su filtresi taktırdım. Montajı ve sökülmesi kolay olduğu için, ev sahibi olmayışım (kiracıyım) bir sakınca oluşturmuyor, taşınırken söküp götürebilirim. Marka söylemeyeyim, ama iyi bir su filtresi taktırmalarını herkese tavsiye ederim. _

sitemap -- sitemap

banner