Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 2

içilebilen çeşme musluk suyu 2 ailecesaglik.com

Musluk suyu nasıl içilebilir?

Uzmanlar, evlerde musluk suyu içilmeyip, damacanalarla dağıtılan suya para verme olayının, neredeyse yalnızca ülkemizde olduğuna dikkat çekerek, “musluktan akan suyun içilebilir düzeyde sağlıklı olmasını sağlamak, belediyenin görevidir” diyorlar.

Belediyeler ise, evlerde akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını; suyun rengini ve klor kokusunu gidermek için, evlerde SU FİLTRESİ kullanarak, musluk suyunun pekâlâ içilebileceğini belirtiyorlar.

Sağlık uzmanları da, su filtresi seçiminde dikkatli olunmasını, ucuz diye merdivenaltı üretimlerin işe yaramayan su filtresi aygıtlarını almamak gerektiğini bildiriyor.


.

Adana’da kar suyu içiliyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)’nden yapılan açıklamaya göre, kentte kullanılan musluk suyu yüzde 95 oranında Toroslar’da eriyen karlardan geldiği için, arıtmada kimyasal maddeye pek fazla ihtiyaç duyulmuyor.

Çatalan içme ve kullanma suyunun, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa Birliği (AB), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” tarafından belirtilen kalite standartlarına uygun olduğu belirtildi.

NTU (bulanıklık) değerinin İzmir’de 0.4, Ankara’da 0.74 olduğu; Adana musluk suyu içinse bu değerin 0.1 olduğu bildirildi.

Adana’daki musluk suyu değerlerinin bulanıklık, organik madde ve sertlik yönünden ideal oranları taşıdığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Adana musluk suyu sertliği, dünyaca standart değer kabul edilen Fransız sertliği ile aynı. Suyun sertlik oranı, içindeki magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin oranını belirtir, bu da insan sağlığı için yararlıdır. Uluslararası standarda göre musluk suyu için en ideal sertlik oranı 10 ile 20 arasındadır. Adana musluk suyu içindeki organik madde değeri litre başına 0.4 miligramla yine yüksek kalitededir. Toplam trihalometanlar, Adana musluk suyu için litrede 0.1 mikrogramdan küçük olmasına rağmen, İstanbul’da bu değer 5.2-25.2, Ankara’da 52.79, İzmir’de ise 0.7-26.6 arasında değişir.”

Adana’da, son yıllarda arıtma tesislerinde kullanılan ek aparatlarla suyun soğutulması da musluk suyu kalitesine olumlu katkı sağlıyor. Adana’da yaz boyunca suyun sıcaklığı 10 ile 15 derece arasında tutuluyor, böylece sıcaklık etkisiyle mikrobiyolojik kirliliğin oluşması azaltılıyor.

musluk suyu Bu arada, yine ASKİ’nin yaptığı ve yayınladığı araştırmaya göre, dört kişilik aile içme suyu olarak, damacana su yerine musluk suyu kullandığında, ayda en az 36 lira tasarruf sağlamış oluyor.

Erzurum’un musluk suyu, şişe suyu kalitesinde

Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından yapılan açıklamada, geçen yıldan beri Palandöken Baraj Gölü’nden sağlanıp evlere dağıtılan musluk suyu kalitesinde ilk başta sorunlar yaşandığı; özellikle musluk suyu tadı ve kokusunun başlangıçta arzu edilen düzeyde olmadığı ifade edildi.

Erzurum musluk suyu kalitesinin yükseltilmesine yönelik önemli çalışmalar yapıldığı, suyun daha iyi arıtılması için ozonlama sisteminin devreye sokulduğu ve böylece musluk suyu kalitesinin arttırıldığı bildirildi.

Açıklamada, şu bilgilere de yer verildi:

“2040 yılına kadar kentin içme suyu ihtiyacını karşılayacağı ön görülen Palandöken Baraj Gölü’nden arıtılan suyun kalitesi, yaptırdığımız birçok analizle belirlenmiştir. Bu analizler sonucunda, Erzurum musluk suyu kimyasal bileşimlerinin, ambalajlanarak satılan suların kimyasal bileşimleri ile eşdeğerde olduğu ortaya çıkmıştır.”

Gaziantep musluk suyu için son teknolojiyle arıtma

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kentin musluk suyu kaynaklarının, Kartalkaya Barajı ile Mizmilli bölgesindeki yer altı kaynakları olduğu bildirildi.

Bu kaynaklardan elde edilen suyun, son teknolojiyle donatılmış tesislerde arıtıldığı belirtilen açıklamada, “Gaziantep musluk suyu, Türkiye’de yalnızca birkaç ilde bulunan ‘ozonlama’ sistemiyle arıtılmaktadır. Arıtmada kullandığımız gaz klor sayesinde, en uzaktaki abonelerimize bile sıfır bakteri içeren temiz içme suyu sağlıyoruz” denildi.

» Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ. »

.

.

.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Anladığım kadarıyla, ülkemizin birçok yerindeki çeşme suları, aslında içilebilecek niteliklere sahip. Sadece eve kurulacak basit bir su filtresinden geçirerek, damacana içme suyuna ayrıca para vermekten kurtulabiliriz. Ama hangi su filtresini güvenip alabiliriz? Bu konuda da bilgi verseniz, kaliteli ve hesaplı bir su filtresi markası tavsiye etseniz, çok iyi olacak. _

Yorumlar kapatıldı.