■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 3

Yazının Tam Başlığı: Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 3
içilebilen çesme musluk suları 3 ailecesaglik.com

Çeşme suyu, su filtresi ile içilebilir.

Uzmanlar, evlerde çeşmeden akan suyun içilmeyip, damacanalarla dağıtılan suya para verme olayının, neredeyse yalnızca ülkemizde olduğuna dikkat çekerek, “musluktan akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak, belediyenin görevidir” diyorlar.

Belediyeler ise, evlerde akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını; suyun rengini ve klor kokusunu gidermek için, evlerde SU FİLTRESİ kullanarak, musluk suyunun pekâlâ içilebileceğini belirtiyorlar.

Sağlık uzmanları da, su filtresi seçiminde dikkatli olunmasını, ucuz diye merdiven-altı üretimlerin işe yaramayan su filtresi aygıtlarını almamak gerektiğini bildiriyor.


Mersin çeşme suyu için rehabilitasyon çalışması sürüyor

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Mersin halkının bugünkü ve gelecekteki içme suyu ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla çeşme suyu ıslah çalışmalarının yoğun biçimde sürdürüldüğü bildirildi.

çeşme suyu Açıklamada, Büyükşehir Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi hizmet alanının genişlediği, buna bağlı olarak çeşme suyu ve kanalizasyon altyapı tesislerine yapılan yatırımın arttığı belirtildi.

MESKİ Genel Müdürlüğü açıklamasında ayrıca, şu bilgilere yer verildi:
“İçme ve kullanma suyunun, çeşme suyu olarak evlere düzenli dağıtılması için, şebekede onarım ve bakım çalışmaları kesintisiz sürüyor. Mersin’in 2040 yılındaki nüfusuna, kaliteli ve kesintisiz çeşme suyu ulaştırılmasını sağlamak amacıyla 2005 yılında başlattığımız rehabilitasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Berdan Baraj Gölü Havzası’nın korunmasıyla ilgili MESKİ – TASKİ Havza Kirlilik Komisyonu tarafından periyodik olarak numuneler alınıp, kontrolü yapılıyor. Ayrıca muhtemel kirletici kaynakların önlenmesi için arazi denetimi yapılıyor.”

Konya’da çeşme suyu içilebiliyor

Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Konya’da da evlerdeki çeşme suyu kalitesinin güvenle içilebilecek düzeyde olduğunu bildirdi. Konya’da halkın büyük bir çoğunluğunun içme suyu olarak çeşme suyu kullandığının bildirildiği açıklamada, ayrıca şu bilgiler de yer aldı:

“Kentte içme, kullanma ve endüstri suyu, 3 farklı su kaynağından elde ediliyor. Özellikle yeraltı suları, şebeke kullanım suyunun yüzde 80’ini oluşturuyor. Şehrin çeşitli yerlerine açılmış olan 235 derin sondaj kuyusundan da su elde ediliyor. Kuyulardan sağlanan sular, şehrin farklı noktalarındaki 23 terfi istasyonu, 50 dağıtım deposu ve 4 bin 200 kilometre uzunluğundaki şebekeyle şehre dağıtılıyor.”

“Kentin batısındaki Altınapa Barajı da 32 milyon metreküp kapasitesi ile Konya’da evlere dağıtılan çeşme suyu miktarının yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor. Daha önceki yıllarda şehrin su ihtiyacını karşılayan Dutlu Kırı, Kırankaya, Mukbil, Beypınarı ve Çayırbağı’ndaki kuyulardan çıkan kaynak suları ise 420 kilometre uzunluğunda ayrı bir şebeke ile mahallelere ulaştırılıyor.”

“Konya’nın kent su şebekesi ve tatlı su hatlarından verilen suyun sertlik derecesi 6 ile 12 değerleri arasında bulunuyor.”

Bursa’da da çeşme suyu içiliyor

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BUSKİ), Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki yerleşim birimlerinin çeşme suyu ihtiyacının, Nilüfer ve Doğancı barajlarından sağlandığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, Bursa’nın, çeşme suyu rahatlıkla içilebilen şanslı kentlerden biri olduğu belirtilerek, şu bilgiler verildi:

“Bursa’da arıtma tesisinin yanı sıra kentin değişik noktalarından, bazı ev ve iş yerlerinden, sokak çeşmelerinden, günde 60 örnek alıp, bunları gelişmiş laboratuvarlarımızda gerek mikrobiyolojik ve gerekse kimyasal açıdan tahlil ediyoruz.”

“Bursa’ya verilen çeşme suyu ağır metaller bakımından da sürekli inceleniyor. Baraja gelen suyun yönlendirildiği arıtma tesisinde, su öncelikle süs balıklarının bulunduğu bir akvaryuma veriliyor. Bu işlem, ham suyun ağır metaller yönünden temizliğiyle ilgilidir. Balıklar sürekli gözleniyor ve periyodik olarak inceleniyor. Suda herhangi anormallik olursa balıklardan anlaşılacaktır. Bugüne kadar olumsuz bir durumla karşılaşılmadı.”

“Sudaki arsenik oranı mikrogram / litre cinsinden ölçülür. Ölçümlerde 10 ve 10’un altında ölçülen değerler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı ve normal kabul edilir. Bursa’nın çeşme suyu için bu oran 1’in altındadır.”

“Uludağ, Bursa şehri için eşsiz bir su deposudur. Uludağ’dan elde edilen kaynak suları çok sayıda şirket tarafından ambalajlanıp, Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılıyor. Nilüfer ve Doğancı barajları da yine Uludağ’dan kaynaklanan Nilüfer Deresi ve kar sularından beslenir.”

» Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ. »

.

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 3 - -


Bir Yorum

  1. Cevat

    19 Nisan 2014 at 04:41

    Yazıda belirtildiği gibi, çeşme sularının içilebilir nitelikte olması, esastır. Bu görev de belediyelerimize düşüyor. Yerel seçimlerde körükörüne adam seçmek yerine, böyle şeyler göz önüne alınsa iyi olur. Gerçi ben kaliteli bir su filtresi alarak sorunu çözdüm, ama aslında bunu belediye yapsa, daha iyi değil mi? _

sitemap -- sitemap

banner