Çeşme Suyu Hangi İllerde Su Filtresi ile İçilebilir? 4

içilebilir çeşme musluk suları 4 ailecesaglik.com

Su filtresi ile bütün şehirlerimizin musluk suyu içilebilir

Uzmanlar, evlerdeki musluk suyu nun içilmeyip, damacanalarla dağıtılan suya para verme olayının, neredeyse yalnızca ülkemizde olduğuna dikkat çekerek, “musluktan akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak, belediyenin görevidir” diyorlar.

Belediyeler ise, evlerde akan suyun sağlıklı olmasını sağlamak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını; suyun rengini ve klor kokusunu gidermek için, evlerde SU FİLTRESİ kullanarak, musluk suyunun pekâlâ içilebileceğini belirtiyorlar.

Sağlık uzmanları da, su filtresi seçiminde dikkatli olunmasını, ucuz diye merdiven-altı üretimlerin işe yaramayan su filtresi aygıtlarını almamak gerektiğini bildiriyor.


Sakarya’nın musluk suyu, birinci kalite

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, kente dağıtılan musluk suyu kaynağının Sapanca Gölü olduğunu bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından dünya standartları paralelinde belirlenen çeşitli parametrelerle göl suyunun A1 kalitesinde olduğunun tescil edildiği belirtildi. Açıklamada, kente dağıtılan musluk suyu bileşiminde insan sağlığını tehdit edecek hiçbir parametre bulunmadığı; ayrıca gölde ağır metal de olmadığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca şu bilgiler de verildi:

“AB’nin içme suyu için belirlediği 46 tane parametre var. Şehre kullandırdığımız musluk suyu, bu parametrelerin tümünden olumlu not almıştır. Sakarya’nın musluk suyu kaynağı olan Sapanca Gölü, OECD ve Sağlık Bakanlığı verilerine göre birinci sınıf su kalitesindedir. Vatandaşa verdiğimiz suyun sağlık koşullarından yüzde yüz eminiz. Hergün hem kaynakta, hem de şebekenin değişik noktalarında kontroller yapıyoruz. Vatandaşlarımız güvenle Sakarya musluk suyu içebilir.”

“Sapanca Gölü’nün korunmasına yönelik çeşitli projeleri de hayata geçirdik. Gölün korunması ile ilgili en önemli çalışmamız, gölün etrafının kuzey ve güneyden kuşaklama kolektörleri ile çevrilmiş olması. Sapanca Gölü, evsel atıklardan tamamen korunmaktadır.”

Kayseri’de Erciyes’in değerli suyu içiliyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, şehrin içme suyu şebekelerine verilen suyun 4’te 3’ünün kuyulardan; 4’te birinin ise kaynaklardan sağlandığını belirtti. Kaynaklardan sağlanan veya kuyudan çıkarılan suların tümünün el değmeden vatandaşa ulaştırıldığını ve suyun kirlenmesinin söz konusu olmadığını bildiren açıklamada, ayrıca şu bilgilere de yer verildi:

“Önceki yıllarda şehir şebekesinde yer alan demir boruları, PVC, duktil ve plastik borularla değiştirdik. Böylece demir ve sac borularda meydana gelen korozyondan, paslanmadan ve mantar üremesinden oluşan kirlilik de önlendi.”

“Kayseri’nin musluk suyu Erciyes Havzası’ndan, tümüyle doğal ortamdan sağlanmaktadır. Erciyes Dağı’nda eriyen karlardan elde edilen gerek kaynak suları, gerekse kuyu sularının yumuşaklığı ve klor dengesi, ideal değerlerdedir. Erciyes Dağı volkanik kökenli bazalttan oluştuğu, sular da bu bazaltın içinden süzülerek geldiği için, sağlıklı ve değerli bir sudur.”

musluk suyu Kayseri’nin su kalitesi açısından olduğu gibi; dağıtım açısından da şanslı bir şehir olduğu belirtilen açıklamada, “Kayseri düz alana sahip olduğu için, su şebekelerinden musluk suyu dağıtımı pompalarla yapılmıyor; daha çok suyun kendi halinde akışıyla dağıtım söz konusu. Bu durum da şebekedeki arızaları en aza indirip, vatandaşa sağlıklı ve kaliteli musluk suyu vermemizi sağlıyor” denildi.

Eskişehir halkı Kalabak suyunu tercih ediyor

Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, kentin musluk suyu dağıtımının yüzde 100 oranında Porsuk Barajı’ndan yapıldığını bildirdi.

ESKİ’nin açıklamasında, evlere dağıtılan musluk suyu niteliğinin de içilmeye uygun olmasına karşın; Eskişehir’lilerin içme suyu olarak Kalabak suyunu tercih ettiği belirtildi.

Kalabak Suyu:
Kalabak suyu, Türkmen Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Kalabak köyü yakınlarındaki kaynaklardan elde edilip, şehirde damacanalarla dağıtımı yapılıyor. Doğal kaynak ürünü olan Kalabak suyu, tamamen katkısız ve hiçbir işlem yapılmadan vatandaşa sunuluyor. Su filtresi kullanarak, Eskişehir’in musluk suyu da içilebilir; Eskişehir halkının damak tadı, Kalabak suyunun tercih edilmesine neden oluyor. Hergün yaklaşık olarak 65 bin damacana Kalabak suyu satılıyor. Tümüyle sağlıklı ve güvenli olan musluk suyu ise kullanma suyu olarak tüketiliyor.

Eskişehir’de, musluk suyu miktarı ve güvenliğinde sorun yok; ancak gelecekte yaşanabilecek sıkıntıları göz önüne alarak Sarısungur Göleti inşa edildi. Sarısungur Göleti’nin yanında yapılacak olan arıtma tesisi sayesinde civardaki mahallelere içilebilir kalitede musluk suyu sağlanacak.

Şebeke suyu ESKİ’nin laboratuvarlarında saat başı analiz ediliyor; ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü de kentin çeşitli yerlerinden belirli saatlerde aldığı numunelerle kontroller yapıyor.

Antalya musluk suyu rahatlıkla içilebilir.

Antalya Su ve Atıksu (ASAT) Genel Müdürlüğü, kente verilen musluk suyu kalitesinin yüksek olduğunu açıkladı. ASAT tarafından yapılan açıklamada, musluk suyu kalitesini sürekli kılmak amacıyla hergün 88 noktadan numune alındığı ve kimyasal, biyolojik, bakteriyel açıdan ve ağır metaller bakımından kontrol edildiği belirtildi.

ASAT açıklamasında ayrıca şu bilgiler de yer aldı:
“Antalya musluk suyu içilebilir nitelikte, kaliteli bir sudur. Musluk suyu içindeki klorun tam yayılıp yayılmadığını denetlemek için de ayrıca 75 noktadaki çeşmeden numune alınıyor. Dünya standartlarındaki modern laboratuvarlarımızda suyun kalitesi sürekli olarak kontrol ediliyor. ASAT Genel Müdürlüğü’ne ait kontrol laboratuvarının uluslararası akredite olması amacıyla girişim başlatılmıştır.”

Samsun’un musluk suyu da içilebilir nitelikte

Samsun şehir merkezi ile birlikte, Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki İlkadım, Tekkeköy, Atakum ve Canik ilçelerinin de musluk suyu, kent merkezine 25 kilometre mesafedeki Çakmak Barajı’ndan sağlanıyor.

Çakmak Barajı’ndan sağlanan musluk suyu; Aşağıçinik mevkiinde 300 dönüm alana kurulu içme suyu arıtma tesislerinde gerçekleştirilen işlemlerin ardından şehir şebekesine veriliyor.

Çakmak Barajı’ndan cazibeyle gelen su; tesislerde yapılan dinlendirme, havalandırma, klorlama ve filtreleme işlemlerinden sonra kullanılacak duruma geliyor. Şebekeye verilen musluk suyu, ülkemiz için kabul edilen içme suyu standardı olan TS-266 ve DSÖ ölçütlerine uygun durumda.

» Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ. »

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, eskişehir şebeke suyu analizi, eskişehir cesme suyu içilir mi, evde şebeke suyunu içme saglıklımı, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Çeşme suyunun iyi bir su filtresi ile içilebilir nitelik kazandığını biliyorum da, hilesiz ürün bulmanın zor olduğu bir ülkede, hangi su filtresini almam gerektiğine karar veremiyorum. Tanıtımlarına bakarsan, hepsi kendi ürününün iyi olduğunu söylüyor, tabii. Ama açıkçası, hiçbirine güvenemediğim için hâlâ bir su filtresi alamadım. Tavsiye edebileceğiniz iyi bir su filtresi var mı? _

Yorumlar kapatıldı.