■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Enerji İçeceği ve Kola Türü İçeceklerin Zararları

Yazının Tam Başlığı: Enerji İçeceği ve Kola Türü İçeceklerin Zararları
Enerji içeceği, kolalı içecekler, zararlı içecekler

Enerji İçeceği ve Kola Türü İçeceklerin Zararları

İçecekler kilo problemi mi yaratır demeyin! Hem de öyle bir kilo problemi yaratır ki! Çünkü; enerji içeceği ve kola türü içeceklerin içlerinde bulunan şeker oranı bir hayli yüksek.

Peki, bu içeceklerin kilo sorunu yaratma dışında başka ne gibi zararları var? Aşağıda bu zararların bazılarını derledik.

Bir kutu enerji içeceğinde ne kadar şeker vardır?
Özellikle çocuklar ve gençler tarafından sıklıkla tüketilen enerji içeceklerine dikkat… Yapılan araştırmalara göre, günde 2 kutu veya daha fazla enerji içeceği tüketenlerde uykusuzluk, sinirlilik, çarpıntı ve anksiyete gibi sağlık problemleri gözlemlenebiliyor. Ayrıca bu kişilerde şiddet eğiliminin de arttığı gözlenmiştir.

Enerji içecekleri, kolalı içeceklerin neredeyse 2 katı kadar ve koyu bir fincan kahveye eşdeğer olacak şekilde kafein içerir. Bu kadar kafein içeriği de sağlık problemleri için yeterlidir. Bunların yanı sıra enerji içecekleri bol miktarda şeker içerir. Enerji içeceklerindeki şeker, 250 ml için yaklaşık 5-6 çay kaşığı kadardır. Enerji içeceklerinin hiçbir besleyici değeri yoktur. Enerji içecekleri içildikten bir süre sonra enerji arttırıcı etkisi ortadan kalkar ve de böbrek üstü bezlerini zorladığı için enerji kaybına da yol açabilir.

Meyveli içeceklerde ne kadar şeker vardır?
Meyve aromalı gazozlar kolalı içeceklere yakın şeker içerirken, meyve aromalı sodalar buna göre daha az şeker içermektedir. Ama bilinmelidir ki meyve aromalı sodalar da maden sularına göre tamamen yapay olan içeceklerdendir.

Gazozlar, suların içine lezzet ve renk verici ögeler eklenerek elde edilen içeceklerdir. Gazozlar, şekerli sıvılar oldukları için yüksek enerji verirler. Gazozlarda, sodyum dışında hiçbir besin öğesi bulunmaz. Bir şişe gazozda, ortalama 20-25 gram şeker vardır ve ortalama 90-100 kalorilik enerji sağlarlar. Kilonuza dikkat ediyorsanız mutlaka bu ürünlerin light olanlarını tercih etmelisiniz.

Sporcu içecekleri ne kadar şeker içerir?
Üç tip sporcu içeceği bulunmaktadır. Bunlardan ilki, sadece sıvı gereksinimini karşılayan izotonik içeceklerdir ve %6-8 oranında karbonhidrat ve sıvı-elektrolit içermektedirler. Genelde 2 saatten az olan aktiviteler için uygun olur. İkincisi, karbonhidrat yüklemesi yapan hipertonik içeceklerdir. Bunlar % 8‘den fazla karbonhidrat içerirler. Özellikle yüksek şiddetli egzersizlerden önce ve sonra kas glikojenini hızlı bir şekilde yerine getirmek için tüketilirler. Üçüncüsü, besin suplementi içeren içeceklerdir. Karbonhidratın yanı sıra sporcuların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için kullanılırlar. Kalorisi yüksek diyetlerle karşılanamayan vitamin ve mineral açığını kapatırlar.

Enerji içeceklerinin sporcu içeceklerinden en büyük farkı çok yüksek miktarda kafein içermeleridir. Enerji içecekleri sporcu içeceklerine göre daha yüksek miktarda şeker içerir. Karbonhidrat içerikleri kıyaslandığında enerji içeceklerinin %10-12’si, sporcu içeceklerinin %6-8’i karbonhidrat içermektedir. Enerji içecekleri, karbonhidrat içerikleri daha yüksek oldukları için suyun emilimini yavaşlatır. Bu yüzden performansı artırmak için sporcu içecekleri gibi kullanılmamalıdır.

Bir bardak kolada ne kadar şeker vardır?
Bir kutu kolada yaklaşık 25 küp şeker vardır. Aslında bu kadar şekeri bir bardak suda eritip içmeye çalışsak tadı şerbet gibi gelecektir. Ancak kolanın asit içeriğinin de şeker oranı gibi çok fazla olması, içeriğindeki yüksek şekeri hissetmememize neden oluyor. Diyet kolalarda şeker içeriği yoktur ama içeriğindeki yapay tatlandırıcılar da fazla ve sık tüketildiğinde beraberinde sağlık risklerini getiriyor. İnsanların çoğu kola içmelerinin nedenini şöyle açıklıyor: “ Özellikle ağır yemeklerin yanında içiyorum, hazmımı kolaylaştırdığını hissediyorum.”. Sizce yağlı bir et yemeğinin yanında içtiğiniz bir kutu kola, yani bir bardak “asitli şerbet”, hazmınızı ne derecede kolaylaştırır (!).

Dyt. Hümeyra Taşcıoğlu Beslenme ve Diyet

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Enerji İçeceği ve Kola Türü İçeceklerin Zararları - -


You must be logged in to post a comment Login

sitemap -- sitemap

banner