Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Farkı

Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Farkı

Esmer şeker nedir?
Esmer şekerin özellikleri nelerdir?
Esmer şekerin beyaz şekerden farkı nedir?

Şeker, günlük hayatımızın büyük bir bölümünde hep vardır. Çayda, kahvede, pastada, kekte, sütlü tatlıda, reçelde şeker kullanırız. Hatta bazen yaptığımız zeytinyağlı yemekte bile az da olsa şeker vardır.

Fakat kullanımda şekerin ölçüsünü kaçırınca, hemen kilo olarak vücudumuzun değişik bölgelerinde kendini gösterir. Bu sorunu önlemek için ne yapabiliriz? Şeker tadından vazgeçmek zorunda kalmadan nasıl o yakamadığımız halde vücuda aldığımız kalori miktarını azaltabiliriz?

Marketlerde beyaz şeker ve esmer şekeri raflarda hep görüyoruz. Her ikisi de birbirine yakın raflarda, hemen hemen aynı kategoride sıralanmışlar. fakat bu iki şeker arasındaki fark nedir?

Esmer şeker, beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şeker kamışı melasıyla karıştırılarak işlemden geçirilmiş halidir.

Kahverenginden dolayı da “Esmer veya Kahverengi Şeker” adını almıştır. Esmer şekerin üretim şekline, kristal şekere yedirilen melas oranına göre renk koyuluğu değişir. Renk koyuluğuna göre; eğer % 3.5 oranında melas içeriyorsa “Açık esmer şeker”, melas oranı % 6.52’e çıkınca “koyu esmer şeker” olarak adlandırılır.

Esmer şekerin kristalleri, beyaz şeker kristallerinden daha küçüktür ve nem tutma özelliği daha fazla olduğu için topaklanma riski fazladır. Üretim şekline göre; üç çeşit esmer şeker vardır. Bunlar;

1- Esmer şeker:

Şeker kamışı veya şeker pancarının ikinci şurubundan elde edilir.

2- Esmer kırık şeker:

Sıcak şeker şurubu önceden karamelize edilerek üretilir.

3- Esmer şeker kamışı şekeri:

Şeker kamışı suyunun işlenmeden kristalize edilmesiyle yapılır.

Enerji değeri açısından değerlendirildiğinde, aslında esmer şekerle beyaz şeker arasında çok büyük bir fark yoktur. 100 gram beyaz şekerin kalori değeri 396 kilokalori iken, 100 gram esmer şekerin ise kalori değeri 373 kilokaloridir.

Protein değeri beyaz şekerde 0 (sıfır) iken, esmer şekerde eser değerde olsa bile melastan kaynaklanan % 0.3 gram kadar protein vardır.

Esmer şekerde beyaz şekerden farklı olarak, önemsenmeyecek, düşük oranda olsa da; minerallerden Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Sodyum ve Demir’in yanında B12 Vitamini, Niasin, Pantotenik Asit ve Kolin bulunmaktadır. Ne yazık ki, bu mineral ve vitaminler beyaz şekerde kesinlikle yoktur.

Aslında tükettiğimiz herhangi bir porsiyon yiyecek ve içecekteki esmer şekerin içinden gelen bu vitamin ve minerallerden alınan miktar çok minimal düzeydedir.

Yine de, tüm gün boyunca alınan şeker miktarı toplamında sadece saf veya boş enerji alacağımıza beyaz şeker yerine esmer şekerin tüketilmesiyle, gün içinde aldığımız vitamin ve mineral miktarı da artar. Böylece daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme şansı yakalayabiliriz.

Halk arasında yaygın olan; esmer şekerin saflaştırılmamış doğal şeker olduğu kanısı doğru değildir. Esmer şeker ile kristalize şeker arasında fazla bir fark yoktur.

Esmer şeker bu yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi, saflaştırılmış kristalize şekerin içine melas ilavesi ile elde edilmektedir. Bir diğer söyleyişle, esmer şekerin % 90’ı bildiğimiz beyaz şekerdir.

Kalori miktarları birbirine çok yakın olduğu için diyet yaparak zayıflamaya çalışan kişilerin beyaz şeker yerine esmer şeker kullanmasının diyet için de hiçbir yararı yoktur. 100 gram esmer şeker 373 kilokalori, aynı miktarda beyaz şeker 396 kilokalori içerir.

Gene halk arasında yaygınca dillendirilen “Esmer şeker daha yararlıdır.” ifadesi de bu açıklamalar doğrultusunda uygun değildir.

Esmer şeker çeşni olarak çay kahve ve benzeri içeceklerde tercih edilebilir. Ancak, gıda üretiminde duyusal özelliklerde değişiklik oluşturacağı için yaygın kullanımı yoktur. Ayrıca % 10 melas katkısı ile üretilen şekerin maliyeti çok yüksektir.

Esmer Şeker Şekerden vazgeçemiyorsanız, enerji tasarrufu sağlayamasanız bile; esmer şeker; içinde bulunan minimal düzeydeki vitamin ve mineral değerleriyle, beyaz şekere farklı bir alternatiftir ve nispeten daha sağlıklıdır.

Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Farkı yazımızın yararlı olduğunu umuyoruz.

Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Farkı İçin Gelen Aramalar

Esmer Şeker nedir, kahverengi şeker yararlı mı, beyaz şeker ve kahverengi şeker farkı, esmer şeker türleri, esmer şeker çeşitleri, diyette esmer şeker mi kullanmalı, hangi şeker daha zararsız, esmer şeker nasıl yapılır, Esmer Şeker, Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Farkı

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, esmer şeker, esmer şeker nedir, kahverengi şeker, beyaz şekere alternatif, zayıflama.
.