Hafıza Zayıflatan Yiyecekler

Fast food, hamurişi yiyecekler, hazır gıdalar

Hafıza Zayıflatan Yiyecekler

Sitemizde, unutkanlığı gideren, hafızayı güçlendiren yiyecekler hakkında bilgiler var. Bu yazıda ise, hafızaya iyi gelmeyen, hafıza zayıflatan yiyecekler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Şişmanlatan Yiyecekler

Aslında, hafıza zayıflatan yiyeceklerin, vücudumuza tam ters etkisi olan yiyecekler olduğunu göreceksiniz. Gerçekten de, kilo aldıran yiyecek türlerinin bazıları, belleği zayıflatıp unutkanlığı arttırıyor.

Peki bu durumda, şişmanlar hafızası zayıf kişiler mi? Hayır. Böyle bir genelleme yapmadan önce bilinmesi gereken nokta, şişmanlama korkusuyla vücudun gereksinimi olan besinleri yeterince almayan zayıf kişilerde de unutkanlığın yaygın olduğudur…

Hafıza zayıflatan besinler, hangileridir?

1- Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Doymuş yağlar

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, doymuş yağ oranı yüksek gıdaların beyin fonksiyonlarını zayıflattığını ortaya koyuyor. Harvard’da 6 bin bayan denek üzerinde uygulanan ve 4 yıl süren inceleme; doymuş yağ içeren gıdalarla beslenenlerin bellek yeteneklerinde azalma olduğunu; buna karşın zeytinyağı ve avokado yağı gibi sağlıklı yağlarla beslenenlerin ise belleklerinde güçlenme olduğunu ortaya çıkardı.

2- Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Şeker

Şeker, birçoğumuzun vazgeçemediği bir besindir. Ayrıca, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için şeker bir ihtiyaçtır. Ancak, vücudun ihtiyacından fazla alınan aşırı şeker, hem kilolarınızın artmasına, hem de beyin fonksiyonlarınızın zayıflamasına neden oluyor. UCLA Üniversitesi’nde yapılan araştırmaların sonuç raporunda; fruktozun beynin çalışmasını yavaşlattığı, hafızayı zayıflattığı ve kişiyi “aptallaştırdığı” ifadelerinin açıkça yer alması ilginçtir.

3- Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Tuzlu yiyecekler

Yine vücudun ihtiyacından fazla alındığında kilo yapan, ayrıca kalbe zarar verdiği bilenen tuz, beyne de zararlı. 1.200 denek üzerinde yapılan ve üç yıl kadar süren bir araştırma, fazla sodyum tüketiminin algıya zarar verdiğini ortaya koyuyor.

4- Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Kızarmış yiyecekler

Kızartma türü yiyeceklerle ilgili olarak İspanya’da gerçekleştirilen araştırmalar, kızarmış yiyeceklerin beyne olumsuz etki yaptığını ve dolaylı olarak alzheimer, parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklara da yol açtığını gösteriyor.

5- Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Cips, pizza, hamur işleri

Yapılan bir bilimsel araştırmanın başlangıç sorusu şuydu: “Fast food gıdalar çocukları aptallaştırıyor mu?”. Araştırma sonucunda ortaya çıkan cevap: “Evet”…

Ailelerin çocukların beslenmesine önem ve özen göstermesi, bunun için zaman ayırması gerekiyor. Kolayına geldiği için çocukların fast food türü gıdalara yönelmesine karşı çıkmayan aileler, onların zamanla aptallaşmasından sorumludur.

6- Hafıza Zayıflatan Yiyecekler: Düşük karbonhidratlı diyetler

Vücudun ihtiyacı olan besinlerin, yeterince alınması önemlidir. Fazla alınması kilo yapıyorsa, sadece gerektiği kadar alınmalıdır. Gerekli miktarın da alınmaması, her yönden zarar verir.

İşte bu durumun en net şekilde görüldüğü gıdalar, karbonhidrat içeren gıdalardır. Tufts Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir dizi bilimsel araştırma, 22 ile 55 yaşları arasında olup, düşük karbonhidratlı diyet uygulayan kadınlar üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonunda bu kadınların anlama ve kavrama becerilerinde belirgin düşüş olduğu gözlemlenmiştir.

Hafıza zayıflatan yiyecekler, hafıza zayıflatan gıdalar

.