■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Hurmanın Faydaları

Yazının Tam Başlığı: Hurmanın Faydaları
Hurma hurmanın faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları genel olarak bilinmekle birlikte; hurma, yurdumuzda en çok Ramazan ayında ve özellikle de iftar ve oruç açma ile âdeta özdeşleşmiş bir meyvedir. Hurma, ülkemizde sadece Ramazan ayında tüketiliyor. Oysa hurma da diğer yararlı meyveler gibi bütün yıl boyunca tüketilmesi gereken bir yiyecektir.

Hurma düşük kalorili veya şeker içeriği düşük bir besin değildir. Hurma kalorisi ve şeker oranı yüksek bir besindir. Tek bir hurma tanesi 20-25 kalori içerir. Eğer tek bir tane hurma yerseniz, diyet açısından pek sakıncası olmaz.

Hurmanın Faydaları Nelerdir

Yapısında çok sayıda mineral ve vitamin bulunduran hurmanın faydaları saymakla bitmez. Bir hurma tanesinde 1 – 1.5 gr lif ve 160 – 170 mg potasyum, yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum vardır. Ayrıca hurma vitamin ve mineraller açısından da zengindir. 100 gr hurma (10-12 adet) içerisinde 280 kalori, 2 gram protein, 12 gram lif bulunur.

Uzmanlar, günde iki tane hurma yemenin, insan sağlığına birçok katkıları olabileceğini belirtiyorlar.

Hurmanın içinde bulunan demir minerali, kansızlığa karşı çok etkilidir. Hurma, yapısındaki lifler sayesinde, başta kabızlık ve hazımsızlık olmak üzere birçok sindirim sistemi problemlerine karşı etkilidir. İştahsızlık, mide bulantısı, zayıflık, kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı mükemmel bir koruyucudur.

Kabızlığa karşı hurmanın faydaları için sürekli uygulanabilecek bir tüketim şekli, her sabah iki tane yumuşatılmış hurma yenilmesidir. Bunun için, bir bardak su içine akşam konulan iki tane hurma, sabah aç karnına yenilir. Bu formülün sürekli uygulanması durumunda, kabızlık olayı hayatınızdan tamamen çıkmış olur.

Benzer ve daha etkili bir yöntem ise şudur: Akşamdan çekirdeği çıkarılıp ezilerek bir bardak suya konan iki tane hurma yanında, bu suyun içine ayrıca bir yemek kaşığı keten tohumu ile bir tatlı kaşığı da zeytinyağı konur ve bu karışımlı su, her sabah içilir.

Hurma ağacı, hurmanın yararları

Sindirim sistemi ile ilgili olarak hurmanın faydaları içinde, parazitler konusu da belirtilmelidir. Sabahları aç karnına tüketilen hurmanın, bağırsak parazitlerini ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Hurmanın faydaları anne adayları için de azımsanmayacak sayıdadır. Öncelikle doğumu kolaylaştırma etkisi önemlidir. Emziren anneler için hurmanın faydaları, süt nedeniyle oluşan göğüs ağrılarına karşı iyi gelmesi yanında, anne sütü miktarını arttıran etkisi ile de sözü edilmeye değer. Bu nedenlerle anne adaylarının ve yeni anne olan kadınların kesinlikle hurma tüketmesi tavsiye ediliyor.

Hurmanın faydaları kolestrol ve karaciğer sorunlarına kadar uzanmaktadır. Hurma kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlayarak, kolesterol sorunlarına karşı iyi gelir. Ayrıca karaciğer yağlanmasını önler ve toksit maddelerin atılmasını kolaylaştırarak karaciğere yardımcı olur.

Yaşlanmayı geciktirmede hurmanın faydaları konusu da uzmanların araştırmakta oldukları bir konudur. Hurmanın, hücre yaşlanmasına karşı koruyucu etkisi ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle, “gençlik iksiri” olarak da adlandırabileceğimiz hurma, bu özelliği ile anti-aging ürünleri arasına girmektedir.

Göz sorunları için hurmanın faydaları da sözü edilmeden geçilemeyecek bir konudur. Düzenli olarak tüketilen hurma genel olarak göz sağlığını korurken, özellikle gece körlüğünü iyileştirici nitelik taşımaktadır.

Kimler Hurma Yemektan Kaçınmalıdır?

Eğer diyabet hastalığı veya metabolik sendromu da dahil olmak üzere kan şekeri ile bağlantılı bazı sağlık sorunlarınız varsa, hurma tüketimi konusunda dikkatli davranmalısınız. Kilo vermeye çalışanlar ve kilo nedeniyle şekeri kontrol altında tutması gerekenler de hurmayı dikkatli tüketmelidir.

Genel olarak hurmanın faydaları birçok sağlık sorununu kapsamaktadır, günde 2-3 taneyi geçmeden tüketilecek hurma, sağlığınıza da destek olacak ve tüketimde aşırıya kaçılmadığı takdirde sakıncası olmayacaktır.
.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, hurma agaci, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Hurmanın Faydaları - -


sitemap -- sitemap

banner