Hurmanın Faydaları

Hurma hurmanın faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları genel olarak bilinmekle birlikte; hurma, yurdumuzda en çok Ramazan ayında ve özellikle de iftar ve oruç açma ile âdeta özdeşleşmiş bir meyvedir. Hurma, ülkemizde sadece Ramazan ayında tüketiliyor. Oysa hurma da diğer yararlı meyveler gibi bütün yıl boyunca tüketilmesi gereken bir yiyecektir.

Hurma düşük kalorili veya şeker içeriği düşük bir besin değildir. Hurma kalorisi ve şeker oranı yüksek bir besindir. Tek bir hurma tanesi 20-25 kalori içerir. Eğer tek bir tane hurma yerseniz, diyet açısından pek sakıncası olmaz.

Hurmanın Faydaları Nelerdir

Yapısında çok sayıda mineral ve vitamin bulunduran hurmanın faydaları saymakla bitmez. Bir hurma tanesinde 1 – 1.5 gr lif ve 160 – 170 mg potasyum, yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum vardır. Ayrıca hurma vitamin ve mineraller açısından da zengindir. 100 gr hurma (10-12 adet) içerisinde 280 kalori, 2 gram protein, 12 gram lif bulunur.

Uzmanlar, günde iki tane hurma yemenin, insan sağlığına birçok katkıları olabileceğini belirtiyorlar.

Hurmanın içinde bulunan demir minerali, kansızlığa karşı çok etkilidir. Hurma, yapısındaki lifler sayesinde, başta kabızlık ve hazımsızlık olmak üzere birçok sindirim sistemi problemlerine karşı etkilidir. İştahsızlık, mide bulantısı, zayıflık, kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı mükemmel bir koruyucudur.

Kabızlığa karşı hurmanın faydaları için sürekli uygulanabilecek bir tüketim şekli, her sabah iki tane yumuşatılmış hurma yenilmesidir. Bunun için, bir bardak su içine akşam konulan iki tane hurma, sabah aç karnına yenilir. Bu formülün sürekli uygulanması durumunda, kabızlık olayı hayatınızdan tamamen çıkmış olur.

Benzer ve daha etkili bir yöntem ise şudur: Akşamdan çekirdeği çıkarılıp ezilerek bir bardak suya konan iki tane hurma yanında, bu suyun içine ayrıca bir yemek kaşığı keten tohumu ile bir tatlı kaşığı da zeytinyağı konur ve bu karışımlı su, her sabah içilir.

Hurma ağacı, hurmanın yararları

Sindirim sistemi ile ilgili olarak hurmanın faydaları içinde, parazitler konusu da belirtilmelidir. Sabahları aç karnına tüketilen hurmanın, bağırsak parazitlerini ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Hurmanın faydaları anne adayları için de azımsanmayacak sayıdadır. Öncelikle doğumu kolaylaştırma etkisi önemlidir. Emziren anneler için hurmanın faydaları, süt nedeniyle oluşan göğüs ağrılarına karşı iyi gelmesi yanında, anne sütü miktarını arttıran etkisi ile de sözü edilmeye değer. Bu nedenlerle anne adaylarının ve yeni anne olan kadınların kesinlikle hurma tüketmesi tavsiye ediliyor.

Hurmanın faydaları kolestrol ve karaciğer sorunlarına kadar uzanmaktadır. Hurma kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlayarak, kolesterol sorunlarına karşı iyi gelir. Ayrıca karaciğer yağlanmasını önler ve toksit maddelerin atılmasını kolaylaştırarak karaciğere yardımcı olur.

Yaşlanmayı geciktirmede hurmanın faydaları konusu da uzmanların araştırmakta oldukları bir konudur. Hurmanın, hücre yaşlanmasına karşı koruyucu etkisi ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle, “gençlik iksiri” olarak da adlandırabileceğimiz hurma, bu özelliği ile anti-aging ürünleri arasına girmektedir.

Göz sorunları için hurmanın faydaları da sözü edilmeden geçilemeyecek bir konudur. Düzenli olarak tüketilen hurma genel olarak göz sağlığını korurken, özellikle gece körlüğünü iyileştirici nitelik taşımaktadır.

Kimler Hurma Yemektan Kaçınmalıdır?

Eğer diyabet hastalığı veya metabolik sendromu da dahil olmak üzere kan şekeri ile bağlantılı bazı sağlık sorunlarınız varsa, hurma tüketimi konusunda dikkatli davranmalısınız. Kilo vermeye çalışanlar ve kilo nedeniyle şekeri kontrol altında tutması gerekenler de hurmayı dikkatli tüketmelidir.

Genel olarak hurmanın faydaları birçok sağlık sorununu kapsamaktadır, günde 2-3 taneyi geçmeden tüketilecek hurma, sağlığınıza da destek olacak ve tüketimde aşırıya kaçılmadığı takdirde sakıncası olmayacaktır.
.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, hurma agaci, yaş iran hurmasının faydaları, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: