Kahvenin Zararları

kahve, çay, yesil çay bitki çayı bitkisel çay ailecesaglik.com

Kahvenin Zararları

Pek çokları için vazgeçilmezdir kahve… Hangimiz demeyiz ki “Bir kahve içeyim de kendime geleyim” diye… Peki bu kadar sevilen, vazgeçilmezler arasında yer alan kahve, vücuda dost mu düşman mı?

Kahvedeki kafein sinir sistemini uyarıp ve dolaşımı canlandırıyor. Köln Üniversite Hastanesi’nde patolog ve toksikolog olarak görev yapan Kuno Güttler bu sayede beyindeki kan dolaşımının güçlendiğini, daha fazla oksijen sağlandığını bu nedenle kişinin kendini daha dinç hissettiğini ve bunun da kişinin daha iyi düşünmesini sağlayabileceğini ifade ediyor.

Güttler kahvenin beyin damarlarını daraltıcı etkisi nedeniyle hafif migren ağrılarını da dindirebileceğini belirtiyor.

Yine aynı nedenle kahve tüketimine son verildiğinde baş ağrılarının bağımlılık nedeniyle geri dönmesi durumu söz konusu.

Bu nedenle birçok bilim insanı kahve tüketiminin olumsuz etkilerine karşı uyarıyor.Birçok araştırmacı ve doktor, böbreküstü bezlerinin adrenalin üretimini uyardığı için, düzenli kahve tüketiminin vücudu sürekli stres altında tuttuğu görüşünde.

Kahvenin zararları ve yararları konusunda şimdiye kadar sayısız araştırma yapılmış durumda. Yapılan bazı araştırmalara göre kahvenin Tip 2 diyabet riskini azaltması, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı belirli bir oranda koruma sağlaması mümkün.

OLUMLU ETKİSİNİN TEK NEDENİ
Kahvenin olumlu etkilerinin tek nedeni ise içindeki kafeine değil, aynı zamanda antioksidanlara dayanıyor. Zira antioksidanlar organizmanın dışarıdan aldığı her tür zararlı maddeye karşı bir koruma duvarı görevi üstleniyor.

Patolog ve toksikolog Kuno Güttler’e göre elbette ki vücudun kendi antioksidan savunma sistemi mevcut. Ancak Güttler kahvenin bu sistemi güçlendirici rol oynayabileceğini kaydediyor.

.

Kahvenin Zararları İle İlgili Aramalar

kahve, kahvenin zararları, kahve zararlı mı, kahvenin yararları, kahve neye zararlı, zararlı yiyecekler, kahve neye iyi gelir, kahve neye zararlı

.
İlgili Yazılar: