Salatalık ve İlginç Faydaları

Salatalık, salatalığın faydaları, yararları

Salatalık ve İlginç Faydaları

Bolca kullandığımız, ama genellikle sadece salata ve cacık yaparken aklımıza gelen salatalık, hiç aklınıza gelmeyecek faydaları ile, New York Times gazetesine haber oldu. Salatalık bitkisinin sadece yiyecek olarak değil, ev temizliği ve güzellik için çok çeşitli yararları var. İşte salatalığın faydalarından seçmeler:

Salatalık Yararları

1- Salatalık tabii ki öncelikle besin olarak çok değerli yararlara sahiptir. Bir insanın günlük vitamin ihtiyacı listesindeki birçok vitamin salatalıkta çeşitli miktarlarda bulunur. Salatalık içinde vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, C vitamini, folik asit, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko ve fosfor vardır.

2- Salatalığın yine besin olarak faydalarından biri de, yorgunluğa karşı etkili olmasıdır. Gün içinde kendinizi yorgun hissettiğinizde, canlılık kazanmak için çay, kahve, soğuk içecekler yerine, bir tane salatalık yemek, çok işe yarayacaktır. Salatalık, içindeki B vitamini ve karbohidratlar ile yorgunluğunuzu kısa sürede yok edecektir.

3- Salatalık, özellikle diyet yapanlar için, evde mutlaka bulundurulması gereken bir besindir. Gün içinde, öğün aralarında acıkma hissettiğinizde, açlık duygunuzu bastıracak, ama diyetinizi bozmayacak birşeyler ararsınız. İşte o, salatalıktır. Diyetinizi bozmadan açlık dürtünüzü ortadan kaldırmak için bir tane salatalık yemek, en iyi yöntemlerden biridir.

4- Sabahları baş ağrısıyla kalkmaktan kurtulmak ister misiniz? Birçok baş ağrısı tipi için bunun da çözümü salatalıktır. Akşamları yatağa girmeden önce yenen birkaç dilim salatalık, sabahleyin baş ağrısız ve zinde olarak kalkmanızı sağlar.

5- Banyo aynanızın her banyo veya duş sırasında buğulanması hiç hoş değildir. Bu durumdaki aynanın eski pürüzsüz parlaklığına döndürülmesi de kolay olmaz. Oysa bir dilim salatalık kullanarak yapacağınız işlem çok basittir. Bir dilim salatalık ile banyo aynanızı ovun. Hem rahatsız edici buğulanma ortadan kalkacak, hem de ferah kokulu ve pırıldayan bir aynanız olacak.

6- Evinizdeki saksı çiçeklerinin veya bahçe bitkilerinizin haşerelerle başı dertte ise, salatalık ile onların imdadına koşabilirsiniz. Alüminyum bir tabağa veya alüminyum folyo içine birkaç dilim salatalık koyun ve bunu bitkilerinizin dibine, toprağın üzerine bırakın. Salatalık içindeki kimyasalların alüminyum ile birleşmesinden ortaya çıkan koku, insanlar duymasa da, haşereleri uzaklaştıran bir özellik taşır.

7- Bayanlar için salatalığın önemli bir faydası da, selülitleri geçici olarak onarmasıdır. Denize veya havuza gitmeden önce, bir süreliğine selülitlerinizden kurtulmak isterseniz, selülitli bölgelerinizi birkaç dakika salatalık dilimleri ile ovun. Salatalık içindeki fitokimyasallar, cildinizdeki kollajenlerin gerilmesini sağlayarak ve cildin dış tabakasını sıkılaştırarak, selülitlerin görünürlüğünü birkaç saatliğine azaltacaktır.

8- Salatalık, selülitlere yaptığı aynı etkiyi, yüzünüzdeki kırışıklıklar için de sağlar. Özellikle göz çevresindeki (kaz ayağı) çizgilerin bir süre için azalmasını isterseniz, salatalık hizmetinizde. Sokağa çıkmadan, veya bir davet vb toplantıya katılmadan önce, salatalık dilimleri ile kırışıklarınızı ovun, birkaç saat için kırışıkların farkedilir derecede azaldığını göreceksiniz.

Kalın kesilmiş iki salatalık diliminin kesik yüzeylerini birbirine sürterek, birkaç dakika içinde beyaz bir süt-krem elde edebilirsiniz, bu kremi parmağınızla alıp göz kırışıklarınıza sürmek de aynı etkiyi yapar. Bu işlemi temiz cilde yapmalısınız, makyajınızı bunun üzerine yapabilirsiniz.

9- Uzun süren açlık nedeniyle, ağzınızdaki bakterilerin neden olduğu ağız kokusunun çaresi de salatalık içinde gizlidir. Yeni kesilmiş bir salatalık dilimini ağzınıza alıp, dilinizle onu damağınıza yapıştırın. Salatalık diliminin yarım dakika kadar orada durması, ağzınızda kötü kokuya neden olan bakterilerin yok olması için yeterlidir.

10- Tam evden çıkacağınız sırada, ayakkabınızı boyasının solmuş veya bozulmuş olduğunu farkettiniz. Evde ayakkabı boyanız yok, veya boya yapacak zamanınız yoksa, salatalık yine imdadınıza yetişecektir. Yeni kesilmiş bir salatalık ile ayakkabınızı ovalamak, ayakkabınızın rengini canlandırıp parlaklığını geri kazandıracak ve ayrıca deriyi su geçirmez duruma getirecektir..

11- Çocuğunuz duvara kalemle resimler ve karalamalar yapmış ve temizlik için zamanınız yoksa, salatalık dilimi veya salatalık kabuğunun iç yüzeyi ile bunları silebilirsiniz.

12- Kimyasal temizlik maddeleri kullanmadan (kokusu veya ellerinize vereceği zararlar nedeniyle olabilir), evdeki lavabo, evye, klozet, musluk gibi parlak yüzeylere, eski parkal ve temiz görünümünü kazandırmak ister misiniz? Bunun için bir dilim salatalığı alıp, parkaklığını kaybetmiş olan bu yüzeyleri ovun. Sadece lekeler gitmiş olmayacak, aynı zamanda yüzeyleriniz pırıl pırıl olacaktır.

13- Evde bir kapı, pencere, mutfak dolabı kapakları vb bir şey gıcırtı yapıyor ve siz bu gıcırtıyı önlemek mi istiyorsunuz? Bir dilim salatalık alıp, tam gıcırtının oluştuğu bölgeye sürün.

14- Stres ve gerginlik için de salatalığın faydalarına başvurabilirsiniz. Özellikle ders çalışan öğrenciler, evde can sıkıntısı yaşayan yeni anneler, yaşlılar vb kişiler için çok yararlı olan bu yöntemi uygulayın. Bir kâse kaynar suyun içerisine, bir bütün salatalığı incecik dilimler şeklinde dilimleyin (veya salata için kullandığınız birkaç salatalığın kabukları da olabilir). Bulunduğunuz odanın uygun bir yerine bu kâseyi koyun. Bu suyun buharı odaya yayılarak, gerginliğinizi ve stresinizi yok edecek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar ve ders çalışan öğrenciler bunu mutlaka denemelidir.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, cacığın faydaları, cacık faydaları, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: