Stres Gideren Yiyecekler

Sebze faydaları, sebzeler, doğal beslenme

Stres Gideren Yiyecekler


Stres gideren yiyecek deyince akla ilk olarak çikolata gelir. Kendini kötü hissettiğinde, gerilim altında ve stresli olduğunda, özellikle kadınların hemen başvurduğu yiyecek, çikolatadır. Gerçekten de çikolatanın stres gideren etkisi vardır. Gerginliği azaltıp, stresin giderilmesine yardımcı olabilir.

Ancak, fazla miktarda çikolata tüketmenin, kadınları sonradan üzdüğü de bir gerçek. Özellikle diyet yapmakta iseniz, gerginliği bahane ederek aldığınız çikolatalar, diyetinizi bozmanın tatlı bahaneleri olarak, sonra daha çok strese girmenize neden olabiliyor.

Stres Gideren Diğer Yiyecekler Nelerdir?

Oysa strese iyi gelen ve sakinleştirici etki yaparak stres gideren yiyecek, sadece çikolata değil. Diyetinizi bozmanızı gerektirmeyen, çikolata dışında başka yiyeceklerle de stresinizi giderebilir, hatta bu yiyeceklerle diyetinizi destekleyebilirsiniz. Bunları yeşil sebzeler, kuruyemişler ve proteinli gıdalar olarak gruplandırabiliriz.

Stres Gideren Yeşil Sebzeler:

Yeşil sebzelerin bazıları içerdikleri vitaminler, mineraller ve lifler sayesinde metabolizmanın düzgün çalışmasını, hormonların yeterli düzeyde salgılanmasını, kilo kontrolünü ve ruhsal gerilimi azaltıcı etki gösterirler. Bunlar;

Maydonoz: Her mevsim rahatlıkla bulabileceğiniz, neredeyse tüm diyet ve detoks programlarında da vücudumuza pek çok açıdan yarar sağladığı gibi stres gideren özelliğe de sahip. Maydonoz A vitamininin kaynağı olan betakaroten ve C vitamini gibi antioksidanlar ve demir açısından zengin olan bitkidir. Ayrıca kalsiyum, kükürt ve potasyum da barındırıyor. Genellikle taze olarak tüketilmesi önerilir.

Brokoli: Kış sebzelerinden olan brokoli içerdiği bol diyet lifi ile tokluk hissi verdirdiği için diyet listelerinin başında gelen yiyeceklerden biri. Havucun içinde bulunan miktardan çok daha fazla Karoten içeren brokoli, C vitamini, potasyum, selenyum, B1 vitamini ve kükürt açısından zengin bir sebze olmakla birlikte, stres gideren özelliği de diyet yapanları rahatlatmada işe yarıyor. Bu bölümde konumuz stres gideren yiyecekler olduğu için, brokolinin vücuda diğer yararlarına değinmeyeceğiz.

Ispanak: Bol miktarda A vitamini, B vitamini ve K vitamininin yanı sıra kalsiyum, fosfor ve demir içeren ıspanak, kemiklerin gelişimi ve ileri yaşlarda özellikle kadınlarda yaşanabilecek osteoporoz(kemik erimesi) hastalığının önlenmesi ve kemiklerin güçlü olması için önemlidir. Sinir sistemini koruyarak stres gideren etki yapar.

Stres Gideren Diğer Sebzeler:

Kereviz: Bu sebze A vitamini ve K vitamini, sodyum, magnezyum ve potasyum açısından zengin olup, antioksidan özelliğe sahiptir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra düşük kalorili ve lif içeren bir besin olduğu için diyetisyenlerin hazırladığı diyet listelerinde de kış mevsiminde sık sık karşılaşırız. Kerevizin en önemli özelliklerinden biri sinir sistemi sağlığını koruyucu etki yapmasıdır. İçeriğindeki magnezyum, uçucu yağlar ve diğer mineraller bir araya gelerek sinirleri sakinleştirici özellikleri ile stresi gideren etki gösterirler. Ayrıca kereviz, beyindeki asit düzeyini dengeleyerek rahat bir uykuya da katkı sağlar.

Karnabahar: İçinde C vitamini, K vitamini, B1, B2, B6 ve folik asit barındıran bir kış sebzesidir. Özellikle B6 vitamini metabolizmanın enerji üretimi için gerekli olan kırmızı kan hücresi yapımında görev alır ve bu hücreler beyin kimyasalları olarak da bilinen vücudun ürettiği nörotransmiter adı verilen hormonların yeterli ve dengeli salgılanmasına yardımcı olur. Bu da ruhsal gerilim diye tanımlanan stresin giderilmesini, kişinin daha huzurlu olmasını sağlar. Stresli dönemlerinde diyet yapmak isteyenler için yüksek lif ve düşük kalori verme özelliği de düşünüldüğünde karnıbahar bulunmaz bir nimettir. Hem stresten hem de fazla kilolardan karnabahar tüketerek kurtulabilirsiniz.

Stres Gideren Kuruyemişler

Stres Gideren Kuruyemişler:

Toplumumuzda kuruyemiş tüketim alışkanlığı çok yaygın değildir. Ama bazı kuruyemişlerin gerek ruh gerekse beden sağlığımıza sağladıkları katkı önemlidir. Diyetisyenlerin ve psikologların reçetelerinde sık sık yer alan bazı kuruyemişler stresi gideren özelliğe de sahiptir. Bunlar;

Badem: Antioksidanlar, B vitaminleri, E vitamini ve çinko açısından zengin olan badem, aynı zamanda Omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Amerika’da yapılan bir araştırmada doktorların “rahatlatıcı yiyecek” olarak adlandırdığı bademin stresi gideren özelliği üzerinde durulmuş ve her gün bir avuç tuzsuz işlenmemiş badem tüketilmesi tavsiye edilmiştir.

Ceviz: Bu kuruyemiş vitamin, mineral, protein ve Omega 3 yağ asidi açısından zengin olup, Omega 3 yağları zararlı kolestrolü düşürücü ve beyin sağlığını koruyucu etki yapar. Cevizin stres gideren ve sakinleştiren, huzur veren etkisi pek çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Her yaş grubundaki kişilere günde bir avuç ceviz tüketimi sağlıklı bir yaşam için hekimler tarafından önerilmektedir.

Kabak Çekirdeği: Yüksek miktarda çinko, magnezyum, triptofan, fitoestrojen ve glutamik asit içerir. Glutamik asit; beyin fonksiyonlarını düzenleyerek stresi ve endişeleri ortadan kaldırıcı etki yapar. Kişinin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlar. Triptofan, metabolizmamızın melatonin ve seratonin hormonlarını salgılamasını kolaylaştırarak daha mutlu olmamızı ve huzurlu uyumamızı sağlar. Ayrıca; kabak çekirdeği bitkisel kaynaklı östrojenik etkiye sahip bir kimyasal olan fitoestrojen içerir. Fitoestrojen, menopoz dönemindeki kadınlarda görülen ateş basması, yangı, terleme ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları azaltır. Stres gideren, hafızayı güçlendiren, uyku düzenleyen ve menopoz etkilerini azaltan kabak çekirdeğinden günde bir avuç çiğ olarak tüketilmesi yeterlidir.

Stres Gideren Proteinli Gıdalar

Stres Gideren Proteinli Gıdalar:

Proteinli gıdaların doğru miktarda tüketilmesi vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Bunlar arasında stres gideren özellikte olanlar da vardır.

Balık: Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balık çeşitleri, özellikle ton balığı, somon ve uskumru gibi soğuk deniz balıklarının düzenli tüketimi sinir sistemimizi güçlendirerek stresle başa çıkmamızı kolaylaştırır. Yapılan araştırmalar, soğuk deniz balıklarının bolca tüketildiği ülkelerde stres kaynaklı rahatsızlıklara diğer ülkelere oranla daha az rastlandığını göstermektedir.

Yumurta: Protein açısından çok zengin ve ucuz olan bir besindir. Protein, kas kitlesinin arttırılması ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında önemlidir. Yumurtada Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, D vitamini, selenyum, B kompleks vitaminlerinden olan Kolin ve daha pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Özellikle kolin ve selenyum proteinle birlikte çalışarak beyin fonksiyonlarının düzgün çalışması, beyin hücrelerinin korunması, zihin sağlığı ve sinir hücreleri arasında iletişimin korunmasında görev yaparlar. Bu özelliği ile yumurta stres gideren gıdalar arasındadır.

Sızma Zeytinyağı Antioksidanlar, E ve K vitaminleri bakımından çok zengin olan zeytin ve sızma zeytin yağında, demir, kalsiyum, potasyum ve sodyum da bulunmaktadır. Günümüzün en önemli sorunu diyebileceğimiz aşırı strese karşı zihin sağlığımızın ve buna paralel olarak fiziksel sağlığımızın korunmasında düzenli olarak belirli dozlarda sızma zeytinyağı içmek ya da diğer gıdalarla yanmamış sızma zeytinyağı tüketmek bünyemizin stres ve depresyona karşı savunma gücünü arttırır. Sızma zeytinyağı stres kaynaklı fiziki hastalıklara yakalanma olasılığını düşürdüğü gibi ruhsal ve zihinsel sağlığımızı da korur.

Yoğurt: Stres, sinir sistemi ve belli hormonların salgılanmasının azalması ya da artmasına neden olarak metabolizmanın düzeninin bozar. Yoğurt, içeriğinde bulunan zengin protein, A vitamini, B kompleks vitaminleri ve D vitamini sayesinde stresin azaltılmasında en iyi etki yapan gıdadır. Düzensiz uyku, gerginlik, migren ve menstruasyon kramplarının hafifletilmesinde de yoğurt etkilidir.

Stres gideren gıdalardan özellikle yoğurt diğer faydalarının yanı sıra zayıflama diyeti uygulayan kişilerin beslenme listelerinin de vazgeçilmezidir.

.