■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Yüksek Tansiyona Karşı Çikolata

Yazının Tam Başlığı: Yüksek Tansiyona Karşı Çikolata
Doktor açıklaması, dr bilgiler

Yüksek Tansiyona Karşı Çikolata

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hayriye Sayarlıoğlu, yaptığı açıklamada, hipertansiyon (yüksek tansiyon) görülme sıklığının her geçen gün arttığını söyledi.

Yüksek tansiyon durumunun, kan basıncının olması gereken düzeyin üzerinde seyretmesi anlamına geldiğini belirten Sayarlıoğlu, “Özellikle son yıllarda yeme alışkanlıklarının değişmesi, daha hareketsiz bir yaşam tarzı beraberinde birtakım sorunları da getirmiştir. Yüksek tansiyon ciddi toplumsal bir sorundur” dedi.

Sayarlıoğlu, yüksek tansiyon kontrolünü etkileyen faktörlerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi farklılıklar gösterebildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu konuda yeterince bilinçli davranan hastaların yüksek tansiyon tedavileri daha kolay sağlanıyor. Yüksek tansiyon tedavisinde ilaçtan önce uygulanması gereken bir diğer yöntem de yaşam tarzı değişiklikleridir.

Yaşam tarzı değişiklikleri, haftada en az üç gün, en az 20 dakika tempolu yürüyüş, tuzdan yana fakir ama sebze ve süt ürünlerinden yana zengin beslenme, kilo verme, sigarayı bırakma ve alkolü azaltmayla sağlanabilir.

Zihin ve beden egzersizleri, konuşma terapileri, stres yönetimi, günde 10 ile 30 gram bitter çikolata tüketilmesi tansiyon düşüklüğüne katkı sağlar.”

“Her şeyden önce yüksek tansiyon hastası, hastalığının farkında olmalı, tedavisiz kalırsa başına gelecekleri bilmelidir” diyen Sayarlıoğlu, “Kontrolsüz tansiyon yüksekliği özellikle beyin, göz, kalp ve böbrek üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir” dedi.

Sayarlıoğlu, “Böbrek yetmezliği gelişip hemodiyaliz programına alınan hastaların yaklaşık üçte biri, hipertansiyon nedenli böbrek yetmezliği yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Hipertansiyon kontrol altına alınabilir”

Yüksek tansiyonun kalbin işini artırdığını vurgulayan Sayarlıoğlu, şunları kaydetti:

“Kalp yetmezliği gelişebilir. Böbrek ve kalp üzerine bu olumsuz etkiler hastalarda nefes darlığı, yorgunluk, bacaklarda şişlik, iş yapma gücünde azalma gibi yakınmalara yol açar.

Özellikle beyin damarları ani tansiyon yüksekliklerinden etkilenip kanama veya damar tıkanıklıkları ortaya çıkabilir, felç gelişebilir. Hipertansiyon aslında tansiyon ölçümleri ve tedavinin düzenlenmesi ile kontrol altına alınabilir.

En önemli sorunlardan biri hastaların, hastalığına karşı farkındalığının olmaması ve tedavisiz kalması gibi görünmektedir.”

Prof. Dr. Sayarlıoğlu, özellikle yüksek tansiyon tanısı konduktan sonra ilaç tedavisi ve tuzun azaltılmasının sonuçları düzelttiğini dile getirerek, toplumsal eğitimle aşılacak “hastalığı önemsememe” durumunun, yüksek tansiyonun kalp, böbrek ve beyne olumsuz etkilerini kısmen de olsa azaltacağını sözlerine ekledi.

.

Yüksek Tansiyona Karşı Çikolata İle İlgili Aramalar:

yüksek tansiyon, çikolata, hipertansiyon, çikolatanın yararları, yüksek tansiyona çikolata, yüksek tansiyona ne iyi gelir, yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler, yüksek tansiyon için beslenme, çikolata neye iyi gelir, tansiyon ve çikolata, çikolatanın faydaları


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Yüksek Tansiyona Karşı Çikolata - -


sitemap -- sitemap

banner