Kalp Sağlığı İçin Beslenme Püf Noktaları

Kalp Sağlığı için Beslenme

Kalp Sağlığı için Beslenme, Sağlıklı kalp demek!

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, sağlıklı bir kalbe sahip olmanın en önemli yollarından biri. Bunun için işe, doğru yağ seçimi ve kullandığınız yağ miktarını azaltmakla başlayabilirsiniz. Ayrıca kepekli ve esmer tahılları tercih ederek posa miktarını artırabilir, balık, sebze ve kuru bakliyat ürünlerine sofranızda daha fazla yer açarak kalp damarlarınızın sağlığını da koruyabilirsiniz.

Kalbinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız; bol bol yeşil çay ve çekirdekli kırmızı üzüm tüketmeli, her gün bir diş sarımsak, haftada üç kez fındık ya da ceviz, haftada üç gün nohut ve kuru fasulye yemelisiniz. Kalbinizin sağlığını gerçekten önemsiyorsanız; kalp dostu olmayan tuz, şeker ve alkolden uzak durmanız gerekiyor!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman; sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenmenin önemine değindi:

• Günümüzde koroner kalp hastalığı, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Dünya nüfusunun yüzde 25’i kalp damar hastalıklarından etkileniyor. Türkiye’de de önemli bir sorun olan kalp ve damar hastalıkları, 50 yaş üstündeki yetişkinlerde yüzde 12-15 oranında görülüyor.

• Hipertansiyon (yüksek kan basıncı), arterioskleroz (arterlerin sertleşmesi), koroner arter darlıkları, koroner arter bozuklukları, kalp kapakçıkları bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları özellikle orta ve ileri yaşlarda, hem erkek hem de kadınlarda ölüm nedenleri arasında yer alıyor.

• Kalp ve damar hastalıkları; sağlıklı beslenme ve yaşam tarzının değiştirilmesiyle önlenebilen, oluştuktan sonra da tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Kalp hastalıklarından korunmada ve daha oluşmadan önlenmesinde temel etkenlerin başında doğru beslenme politikalarının belirlenmesi ve çok küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması geliyor. Bu nedenle sağlıklı bir kalbe sahip olabilmek için aşağıda sıralayacağımız önerileri uygulayıp; beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapın. Böylece hem yaşam kaliteniz artsın, hem de sağlıklı bir kalbe sahip olun.

DOĞRU VE SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI KALP DEMEK!

• KULLANDIĞINIZ YAĞ MİKTARINI AZALTIN:
Beslenmenizde toplam yağ tüketimi enerjinin yüzde 30’unu geçmemeli:
– Bu hesaplamada yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın.
– Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanlarını tüketmeyi tercih edin.
– Beslenmenizde haftada en az 2 kez balığa yer verin.
– Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.
– Yağsız dana, koyun eti ile derisi alınmış kümes hayvanlarının etlerini tercih edin.
– Tam tahılları ve tam tahıllı ürünleri tercih edin. Özellikle kompleks karbonhidratları barındıran (kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli ve yulaflı ekmekler, makarna, pirinç, bulgur gibi nişastalı besinler vb.) ürünleri tüketmeye çalışın. Özellikle yulaf gibi tahıllar çözünür posa da içerdiği için kan lipitlerini düşürücü etki yaparlar.
– Yemeklerinizde katı yağları daha az kullanın: Margarin, kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı gibi doymuş yağlar yerine bitkisel sıvı yağları (zeytinyağı, fındık yağı, soya yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı, vb.) tercih edin.
– Satın aldığınız gıdaların etiketleri üzerindeki “az yağlı” veya “yağsız” ifadelerine de dikkat edin.
– Gıdalarınızı satın alırken etiketler üzerinde yazan yağ miktarlarını kontrol edin. Çoğu gıdanın etiketi üzerinde bulunan besin ögeleri tablosunda enerji, yağdan gelen enerji, toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol miktarlarını okuyun.
– Ara öğün atıştırmalarınızda yağ miktarı düşük besinleri tercih edin: Kek, pasta, bisküvi ve cips gibi yağ oranı ve enerjisi yüksek besinler yerine; enerjisi ve yağ miktarı düşük olan meyve ve sebzeler, hafif bir kahvaltı, az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih edin.
– Daha uygun pişirme yöntemlerini seçerek yağ kullanım miktarını azaltın ve tüketiminizde zeytinyağı / fındık yağı gibi sağlıklı yağları tercih edin.

• KURU BAKLAGİLLERİN KOLESTEROL FAKİRİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN!
– Beslenmenizde kuru baklagillere (kuru fasulye, mercimek, nohut vb.) daha çok yer verin. Kuru baklagiller; posadan zengin bitkisel protein kaynağı besinler olmalarının yanı sıra, yağ, doymuş yağ ve kolesterol açısından fakir kompleks karbonhidratlardır. Bu ürünler içlerinde bulunan fitokimyasal maddeler nedeniyle kan kolesterolünü düşürücü pozitif etkileriye sahiptirler.

• DOYMUŞ YAĞ DEĞİL, DOYMAMIŞ YAĞ TÜKETİN:
Beslenmenizde doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih etmelisiniz. Bu da; katı yağların ve hayvansal kaynaklı yağların yerine; bitkisel sıvı yağların (zeytinyağı, fındık, soya yağı, ayçiçek yağı vb.) kullanılmasıyla sağlanabilir. Bitkisel sıvı yağlar içerisinde de ilk sıradaki tercihimiz zeytinyağı veya fındık yağı olmalıdır. Tüketilen yağın miktarı kadar çeşidi de kolesterol dengesini sağlamak açısından çok önemlidir. Örneğin; 1 tatlı kaşığı yağ yerine 4-5 adet fındık , 5 adet zeytin ya da 2 adet ceviz yiyebilirsiniz.

• BESLENMENİZDE KOLESTEROL ALIMINI SINIRLAYIN:
– Diyetle kolesterolün azaltılması ve doymuş yağ alımının kısıtlanması kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcıdır. Kolesterol içeren süt, peynir, tavuk, balık ve kırmızı et gibi besinlerin diyetten çıkarılması gerekmez, sınırlamak yeterlidir. Süt, peynir, tavuk, balık ve kırmızı et; kolesterol içeren besinler olmalarının yanında vücudun ihtiyacı olan birçok besin öğesini de içerir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini az/yarım yağlı tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
– Karaciğer ve böbrek gibi kolesterol içeriği yüksek olan sakatatlardan uzak durulmalıdır.

• ÖLÇÜLÜ VE KALİTELİ PROTEİN ALINMALI:
Kalp sağlığı için protein grubu besinler de (balık, kümes hayvanları eti, yumurta ve kırmızı et) beslenmede mutlaka yer almalı.
– Protein grubu besinlerin tüketiminde önemli olan miktarı ve tüketim sıklığıdır. Kalp sağlığının korunması için yağsız kırmızı etin haftada en fazla 1 kez, tavuk etinin haftada 1 kez, balık etinin haftada 2-3 kez, kuru baklagillerin de haftada 2-3 kez tüketilmesi gerekir.
– Günlük 60-100 gr kırmızı et (3-4 adet köfte veya 1 ince biftek), günlük 100-120 gr tavuk (yarım tavuk göğüs), günlük 200-250 grama kadar da balık ızgara veya buğulama yiyebilirsiniz.
– Yumurta kolesterol açısından zengindir; fakat, haftada 2 kez 1 dilim peynirin yerine 1 tane haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Özellikle yumurta sarısının iyi kolesterolü arttırıcı etkisi de unutulmamalıdır. Kolesterolünüz yüksek seyrediyorsa öğle yemeğinde veya akşam öğününde kurubaklagil yenilecek olan günlerde kahvaltıda yumurtayı tercih edebilirsiniz.

• POSA TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN:
Kepekli ve yulaflı ekmeklerin, tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin tercih edilmesi, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi, haftada 2 kez kuru baklagillerin yemeklerde kullanımı, günlük posa tüketiminizi artırmanıza yardımcı olur.

• DAHA FAZLA SEBZE VE MEYVE:
Beta karoten, vitamin A ve vitamin C gibi antioksidan vitaminleri yüksek oranda içeren sebze ve meyvelerin tüketimi kalp sağlığı için olumlu etki yapar. Meyze ve sebzeleri tüketirken, yapılması gereken; bir kerede fazla meyve yemek değil, meyveleri mümkün olduğunca gün içine dağıtarak tüketmektir.

KALP SAĞLIĞI İÇİN BELİNİZİ İNCELTİN

• KİLOLARINIZDAN KURTULUN:
İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşmaya çalışın. Aşırı vücut yağı, kalp hastalığı riskini arttırır. Kalp sağlığı, vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de etkilenir. Bunun için; ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanız (ideal Beden kitle indeksi/BKİ) dışında, bel/kalça oranınızın da normal ölçüde olması kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Bel/kalça oranının erkeklerde 0.9, kadınlarda 0.85 üzerine çıkmamasına dikkat edilmelidir.

• HAREKETLİ OLUN:
Kalp sağlığını korumak için fiziksel aktivitenizi artırın. Aktif yaşam; kan kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi normal seviyede tutar, HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeyini arttırır, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur ve enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlar.

TUZ VE ŞEKERDEN UZAK DURUN!

• TANSİYONUNUZU KONTROL ALTINDA TUTUN!:
Eğer hipertansiyon sorununuz varsa yani kan basıncınız yüksekse, kan basıncınızı kontrol altına alın. Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) kalp krizi ve felç için risk oluşturur. Vücut ağırlığını korumak, çok kiloluysanız ideal vücut ağırlığına ulaşmak, fiziksel olarak aktif, hareketli bir yaşam şeklini benimsemek, sigara kullanıyorsanız; sigarayı bırakmak, tuz ve sodyumu (2000mg/gün) orta düzeyde içeren bir beslenme şeklini uygulamak; hipertansiyonu kontrol altına almanızda yardımcı olacaktır.

• KULLANDIĞINIZ ŞEKER MİKTARINA DİKKAT EDİN:
Şeker ve şekerli gıda tüketiminize dikkat edin:
– Eğer şeker hastasıysanız; basit şekerleri tamamen hayatınızdan çıkartmalısınız. Tatlı besinleri çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız; şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde normal şekerden tadı çok da farklı olmayan zararsız toz tatlandırıcılar var. Bu tatlandırıcılarla yapacağınız sütlü tatlıları, reçelleri tüketebilirsiniz. Yine tatlandırıcılarla un, yumurta, yağ ve bunun gibi içine giren diğer malzemeleri de hesaplayarak yapacağınız kek ve pastaları yiyebilirsiniz.
– Şeker hastası değilseniz şeker ve şekerli gıdalar yiyebilirsiniz. Fakat, şekerli gıdaların da fazla yenmesi kilonuzun ve buna bağlı olarak kan yağlarınızın artmasına, kalp sağlığınızın bozulmasına neden olacağından günlük tüketilen şeker miktarı 6-8 tatlı kaşığı ile sınırlandırılmalıdır.

• ALKOLDEN KAÇIN:
Kalp sağlığı için alkolden uzak durmak gerekir. Sürekli alkol tüketimi kolesterol metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Ancak yine de alkolden vazgeçemiyor ve alkol almak istiyorsanız; haftada iki gün birer kadeh kırmızı şarap tüketebilirsiniz.

İŞTE KALP DOSTU BESİNLER:

• SARIMSAK ÖNEMLİ:
Sarımsak; koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Sarımsak içinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engeller. Her gün 1 diş sarımsak tüketmek kalp sağlığına iyi gelir.

• BALIK TÜKETİN:
Balık ve balık yağı, damar içi tıkanıklıklarının azalmasında etkilidir. Balığın içeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Ürik asit yüksekliğiniz, gut hastalığınız veya böbreklerinizle ilgili herhangi bir rahatsızlığınız yoksa; balığı, ızgara, buğulama, füme şeklinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Kültür balıklarını, içerdiği organik olmayan maddelerden dolayı çok sık tüketmenizi önermiyoruz. Deniz ürünlerini tercih etmelisiniz.

• CEVİZ, FINDIK VEYA BADEM:
Ceviz, fındık veya badem; yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerdiği için, aşırıya kaçmamak şartıyla kalp sağlığı açısından çok yararlı besinlerdir.

• ESMER TAHIL:
Yulaf, çavdar ve tam buğday ununun; E ve B vitamini açısından zengin ürünler olmalarından dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Kalp sağlığı için yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli pirinç, bulgur tüketimini artırabilirsiniz.

• YEŞİL ÇAY:
Yeşil çayda bulunan polifenoller, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde çok etkili oluyor. Kalp sağlığınız için siyah çay ve kahve tüketimi yerine; yeşil çay, papatya, adaçayı, rezene gibi bitki çaylarını daha çok tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

• KIRMIZI ÜZÜM:
Kırmızı üzümün; içeriğindeki yüksek antioksidanlardan dolayı, kalp hastalıklarının önlenmesinde olumlu etkisi vardır. Kalp sağlığı için özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir.

• DOMATES VE KARPUZ:
Domates ve karpuz, antioksidan özelliği olan likopen maddesini yüksek oranda içerdiği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

• KETEN TOHUMU:
Keten tohumu; E vitamini ve omega-3, doymamış yağ asitleri, potasyum ve posa içeriyor. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt ve çorba gibi besinlerin içine katarak tüketebilir ve kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

• KOLESTEROLE KARŞI POSA:
Kalp sağlığı için beslenmenizde, posalı besinlerin tüketimlerinin arttırılması, kan kolesterol seviyelerinizin düzenlenmesinde sizlere yardımcı olur.

BESLENMENİZDE POSALI BESİNLERİ ARTIRMAK İÇİN:

– Beyaz ekmek tüketmek yerine; kepekli ekmek, çavdar ekmeği ve yulaf ekmeğini tercih edin.
– Kabuklu yenilebilen meyveleri kabuklarını soymadan, kabuklu yiyin.
– Beslenmenizde meyve, sebze ve salata tüketiminizi arttırın. Günde en az 2-4 porsiyon meyve ve sebze yemeye özen gösterin.
– Beslenmenizde haftada en az 1-3 kez kuru baklagillerin tüketimine önem verin.
– Pirinç pilavı tüketmek yerine, bulgur pilavı tüketmeyi tercih edin.
– Meyve suyu yerine, posa içeriği daha yüksek olan meyveler yiyin.

KALBİNİZİN SAĞLIĞI İÇİN BUNLARDAN UZAK DURUN!

– Margarin, kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı ve diğer katı yağlar.
– Kaymak, krema, yoğunlaştırılmış süt tozu.
– Kalamar, karides, havyar gibi deniz ürünleri ile ördek ve kaz eti.
– Aşırı yağlı börek, çörek, kek, yaş pasta ve kurabiye gibi besinler.
– Sigara ve alkol
– Hazır paketlenmiş çorbalar, et suları vb. gibi gıdalar.
– Kızartılmış ve kavrulmuş etler, hamur işleri ve kızartma sebzeler gibi besinler.
– Sakatatlar; karaciğer, böbrek, dil, dalak, beyin.
– Kırmızı et ürünleri; sucuk, pastırma, salam, sosis.
.

Kalp Sağlığı için Beslenme Püf Noktaları İle İlgili Aramalar

kalbe faydalı besinler, kalbe faydalı bitkiler, kalbe faydalı yiyecekler, kalbe iyi gelen besinler, kalbe iyi gelen bitki, kalbe iyi gelen bitkiler, kalbe iyi gelen yiyecekler, kalbe yararlı yiyecekler, kalp sağlığı için, kalp sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz, kalp sağlığı için yapılması gerekenler, kalp sağlığını korumak için neler yapmalıyız

.