■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kişiye Özel Beslenme Programı

Yazının Tam Başlığı: Kişiye Özel Beslenme Programı
Diyet, beslenme, sağlıklı zayıflama

Kişiye Özel Beslenme Programı

Kişiye özel beslenme programı hazırlamak konusunda profesyonellere başvurmaktan çekinmeyin. Size özel, yaşam biçiminize uygun ve vücudunuzun gereksinimlerini tam olarak karşılayan bir beslenme programının nasıl olması gerektiği konusu neden önemlidir?

Kilonuz normal, peki ya karın içi yağlanmanız fazla ise..?

Bilimsel araştırmalar karın içi yağ dokusunun başta yüksek tansiyon ve prediyabet (gizli şeker) olmak üzere damar sertliğine (dolayısıyla kalp krizi, felç gibi ciddi sağlık problemlerine) zemin hazırlayan dolaşım ve metabolizma bozukluklarının asıl nedeni olduğuna işaret ediyor. Nedeni ise buradaki yağ dokusunun vücudun diğer bölgelerindeki yağ dokusundan farklı olarak birçok hormon ya da hormon benzeri madde üretmesi. Adeta “hormon üreten bir organ” gibi davranan bu yağ kütlesinin miktarını ölçerek sağlığı ve yaşam kalitesini tehdit eden hastalıklardan korunmak mümkün..!

ABD’deki Mayo Klinik’ten bir grup biliminsanı tarafından yürütülen ve sonuçları geçtiğimiz yıl yayımlanan bir araştırmaya göre vücut kitle indeksi normal olan (yani, fazla kilolu veya obez kabul edilmeyen) erişkinleri, eğer vücutlarındaki yağ oranı yüksekse, ciddi sağlık problemleri bekliyor olabilir.

Aslında bu durum, tıpkı kolesterolü normal sınırlarda olduğu halde kötü kolesterolü (LDL) yüksek ya da iyi kolesterolü (HDL) düşük insanların kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin kolesterolü yüksek insanlara yakın olmasından pek farklı değil.

Vücut yağ oranının normali ne?

Atletik yapılı erişkin bir erkeğin vücudundaki toplam yağ miktarı vücut ağırlığının % 17’si kadardır. Kadınlar için ise bu oran %24.

Erkeklerde % 25’in, kadınlarda ise % 35’in üzeri anormal olarak kabul ediliyor.

Vücut yağ oranı nasıl ölçülüyor?

En güvenilir yöntem “BİA” adı verilen “biyoelektriksel impedans analizi”. Bu analiz için özel olarak geliştirilmiş cihazlarla insan vücudundan zararsız bir elektrik akımı geçirilerek yapılan bu ölçümde elektrik akımına kas-kan-vücut sıvısı gibi su içeriği fazla olan dokuların gösterdiği direnç ile yağ dokusu gibi nispeten hiç su içermeyen dokuların gösterdiği direncin farklı olması prensibinden yararlanılıyor.

Neden bölgesel yağ ölçümü yapılıyor?

Bilimsel araştırmalar kol, bacak ya da kalça/basen bölgesindeki yağ dokusu ile göbek çevresi (gövde) ve karın içi (viseral) yağ dokusu arasında belirgin bir fark olduğunu ortaya koymuş durumda. O da, gövde ve viseral yağ dokusunun metabolik olarak çok daha aktif olması; yani, birçok hormon ve hormon benzeri protein üretip kan dolaşımına salgılaması. Bu maddelerin de başta insülin direnci olmak üzere vücudun enerji depoları, iştah kontrolü ve metabolizma hızı gibi önemli biyolojik olayların düzenlenmesinde rolü olabileceği ileri sürülüyor.

Kısaca, cildimizin hemen altında yer alan ve yegane görevi adeta “izolasyon” olan bir doku karın içi organlar çevresinde bir yandan destek görevi yürütürken diğer yandan da metabolik olaylara doğrudan veya dolaylı karışabiliyor.

Yüksek vücut yağ oranını düşürmek için ne yapmalı?

İlginç olarak, tek başına kalori kısıtlaması, bu durumda pek fayda sağlamayabiliyor. Çünkü, yağ oranı azalırken yağsız doku (kas ve su) kaybı da eşlik ettiğinden vücut yağ yüzdesi değişmeden kalabiliyor. Ağırlık kaldırmak, bisiklete binmek, yürürken ayak ve el bileklerine ağırlık bantları takmak ise bir yandan kas kütlesini artırmaya yardımcı olurken yağ dokusunun erimesini de sağlıyor.

Kilonuz normal ancak karın içi yağlanmanız fazla ise yapılacak en doğru hareket kas kütlenizi istikrarlı bir şekilde artırmak ve bunu idame edebilmek için düzenli egzersizi bir yaşam biçimi haline dönüştürmek olmalı.
.
——————————-
Kaynak-Telif: kaliteliyasam.org


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kişiye Özel Beslenme Programı - -


sitemap -- sitemap

banner