Küçük Çocuklara Yemek Yedirebilme Yolları

Bebeklerde çocuklarda iştahsızlık, yemek, beslenme sorunu

Çocuklara Yemek Yedirebilme Sorunu

Çocuklara yemek yedirebilme sorunu, her annenin bir dönem yaşadığı bir konu. Küçük çocuğu olan anneler, genellikle çocuklarına yemek yedirebilme sorunundan şikâyetçidir.

Çocuklara yemek yedirebilme problemi, genellikle 8 – 9 aylıkken başlayıp okul çağına kadar sürebilir. Elbette bu sorunun ve çözümünün, çocuğun iştahsız olması ve doğru yiyecek seçimiyle olduğu kadar, soruna ne şekilde yaklaşıldığı ile de ilgisi var.

Uzmanlar, bebeklere ve küçük çocuklara yemek yedirebilme sorununun aşılmasına yarayan bazı yollar öneriyorlar. İşte çocuğa yemek yedirebilme püf noktaları:
.

Yemek Yedirebilme Püf Noktaları:

1- Öncelikle, bu konuda sabırlı olunması çok önemli. Biliyoruz, söylenmesi kadar kolay değil, ama bebeğe yemek yedirebilme sorununu aşmak için sabır gerekiyor.

2- Kısa vadeli amacınız o anda yemek yedirebilme olsa da, uzun vadeli hedeflerinizi de gözden uzak tutmayın. Bunlardan bazıları:

a) Yemek yeme işinin, katlanılması gereken bir görev değil, yaşamak için gerekli bir eylem olduğu bilincini kazandırmak.
b) Bu arada, yemek yemenin sırf zevk ve ağız hazzı için yapılan birşey olduğu yanılgısına da neden olmamak.
c) Sadece kendisinin değil, herkesin yemek yediğini kavramasını sağlamak.

3- Başkalarının bebeklerinin neleri kolaylıkla yediğine bakıp, aynısını yapması için bebeğinizi zorlamayın; unutmayın ki her çocuğun damak zevki farklıdır.

4- Yiyeceklerin içine şeker eklediğinizde kolayca kabul etmesine bakıp, sürekli şekerli gıdalar vermeyin. Bu hem bebeğinizin damak zevkinin tek yönlü gelişmesine neden olur; hem de uzun vadede mide ve bağırsak florasını değiştirir.

5- Çocuğunuz belirli bir yemeği sorunsuz yiyor ve diğer yemekleri yemeyi reddediyor olabilir. Bu durumda, yemek yedirebilme uğruna sürekli kolayca yediği yemeği sunmak, çok yanlış olur. Bunu yaparak hem uzun vadede sizi çok uğraştıracak bir çocuk yetiştirmiş olursunuz; hem de çocuğunuzu tek yönlü besleme yanlışına düşmüş olursunuz.

6- Değişik besinlerin ilk denemelerinde özellikle sabırlı olmalısınız. Çocuklar her yeni gıda çeşidine, ortalama olarak 8 – 10 deneme ile alışabiliyor. Örneğin, ilk denemesinde bir kâse dolusu havuç püresi yemesini beklemeyin.

7- Pütürlü gıdalar yedirmeye, yedinci ayda başlayın. Bu tür gıdaları çatalla ezip yumuşattıktan sonra yedirmeyi deneyin. Pütürlü gıdaları ilk denemelerinde kabul edemeyen çocuğunuza karşı sakin ve sabırlı olun.

8- Çocuğa yedirmeye çalıştığınız besinlere oranla, “orantısız güç” harcamayın. Örneğin, patates püresini yedirebilmek için evde üçüncü dünya savaşı çıkarmak yerine, bu sabrınızı ve gücünüzü daha yararlı besinlere saklayın. Yedirmek için uğraşmaya değmesi açısından, et, yumurta, balık, tahıl, süt ve süt ürünleri gibi besinlerin önceliği olmalı. Diğerlerinde kendinizi daha az yıpratabilirsiniz.

9- Beslenme konusunda çocuğunuza örnek olmalısınız. Çocuğunuz, diğer davranışlarınızı olduğu gibi, beslenme davranışlarınızı da taklit edecektir. Örneğin, nohutlu pilavdaki nohutları tabağın kıyısına çekip yemeyen bir babayı görerek; önüne konan herşeyi yiyen bir bebek olmasını beklemek, gerçekçi bir beklenti olmaz.

10- Çocuğunuzun sizi örnek alması ve sadece kendisinin değil, herkesin yaşamak için yemek yediğini görüp kavraması gerekir. Bu nedenle, çocuğunuzu da sofraya oturtmanız önemlidir. Dokuz aylıktan itibaren, karnı tok bile olsa, bebeğinizi sizinle birlikte sofraya oturtmalısınız.

11- Çocuğunuza yemek saatleri öncesinde abur cubur şeyler yedirmeyin. Yemek öncesi yedirilen atıştırmalık gıdaların ve ara öğünlerin, yemek saatinde sizin açınızdan bir kâbusa neden olacağını aklınızda tutun.

12- Anne sütü emzirme olayının uzun sürmesi de beslenme alışkanlığını olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuz bir yaşından sonra hâlâ anne sütü emmeyi sürdürüyorsa, siz bunu bir programa bağlamalısınız.

Anne sütüne düşkün olan bebekler, bir yaşından sonra artık açlık duygusu nedeniyle emmez. Bu bebekler anne memesini, büyüklerin keyf kahvesi içmesi gibi, bir tür tiryakilikle emiyor. Annesini her gördüğünde veya her canı istediğinde anne sütü emmek istiyor. Zevk için anne sütü emip, bir bakıma açlığını giderdiği için de ona yemek yedirebilme işi zor oluyor. Bu konuda programlı olmak, beslenmeyi normale getirebilir. Örneğin, madem keyf kahvesi gibi içiliyor, o zaman yemeklerden sonra iyi gider, gibi… 🙂

13- Çocuğunuzda, “yemek sofrada yenir” algısının oluşmasını sağlayın. İki – üç lokma yedikten sonra sofradan kalkan çocuğun arkasından, elinizde tabak ve kaşıkla koşuşturmayın. Yemediği için cezalandırmak veya yediği için ödüllendirmek de yanlış bir algıya neden olur; yaşamak için yemek yemenin gerekli olduğu algısı oluşmaz.

En doğrusu, kendi davranışının sonucuyla onu başbaşa bırakmaktır. Onu birkaç kez uyarıp sofya gelmesini söyledikten sonra, sofrayı kaldırıp, yediği besinle yetinmek zorunda bırakın. Bir sonraki yemek saatinden önce herhangi bir gıda almasına da kesinlikle engel olun.

14- Bir yaşına gelmiş çocuğunuza, önüne koyduğunuz yemeği yemesi için normalden fazla ısrarcı olmayın. Ancak burada çok önemli olan bir hata, ısrar edilmese de, başka seçenekler ve alternatifler sunulmasıdır.

Yemeğini yemesi için ısrar etmeyin, fakat alternatif de sunmayın. ‘Teklif var ısrar yok, ama alternatif de yok’ uygulaması, en doğrusudur. Kereviz yemeğini yemek istemeyen çocuğa karşı en yanlış yaklaşım, “peki sana yumurta pişireyim” yaklaşımıdır. Böyle davranarak, hem çocuğunuza hem de kendinize büyük bir kötülük yapmış olursunuz. Yapılması gereken, o kereviz yeninceye kadar, günlerce her öğünde önüne koymaktır. “Biz makarna yiyeceğiz, ama senin kerevizin hâlâ duruyor, sen onu yiyeceksin”… Evet, işin sırrı bir bakıma “gaddar anne” kavramında yatıyor.

15- Çocuğunuz bir yaşında ise, ona yemek yedirebilme amacınız için, “belli oranda” oyunla, eğlenceyle, kandırmaca ile yemek sürecini daha çekici duruma getirebilirsiniz. Ancak bunu aşırıya götürmemek önemli. Arada bir, gerektikçe yapılırsa, çocuğunuzu oyun için ağzını açan bir robota dönüştürmeden başarıya ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin. 🙂

.