Mutfak Robotu

Mutfak Robotu
Mutfak Robotu

Mutfak robotu nedir, nasıl ve kim tarafından bulunmuş, ne işe yarıyor? Merak edenler ve mutfaktaki hayatı kolaylaştırmak isteyenler için küçük bir araştırma yaptık…

Adı üstünde mutfaktaki robot, mutfak işlerini, özellikle doğrama, kesme, rendeleme ve yoğurma gibi hem güç hem de zaman isteyen işlerimizi çok kısa zamanda yapabilen çoğumuzun vazgeçemediği küçük ev aletidir. Peki, bu mutfaktaki hayatımızı kolaylaştıran aletin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Genel kültür açısından kısa bir bilgilendirmeye ne dersiniz?

Mutfak Robotu Nedir?

Besinleri öğütme, doğrama, sıkma, rendeleme, çırpma ya da karıştırma gibi işlemlerden geçirmede kullanılan elektrikli ev aletine mutfak robotu denir.

Mutfak Robotları Nasıl Ortaya Çıktı?

“Le Magi-Mix” adlı ilk mutfak robotu, Fransız mucit Pierre Verdun’un geliştirerek 1971’de Paris’te sergilediği bir makine idi. Bu ilk mutfak robotu, Fransız mucit Pierre Verdun’un daha önceden kendi lokantasında kullandığı büyük ölçekli “Robot-Coupe”un, evdeki mutfaklarda kullanılabilecek biçimde uyarlanmış bir türüydü. Daha sonra ABD’li mühendis ve mucit Carl Sontheimer, Fransız mucit Pierre Verdon’un makinesinden yola çıkıp, bu cihazı geliştirerek “Cuisinart” isimini verdiği aletleri üretmeye başladı. ABD’li mühendis ve mucit Carl Sontheimer’in, “Cuisinart”ı piyasada büyük talep bulmasıyla mutfak robotları hızla yaygınlaştı. 1970’lerin sonuna doğru gelişmiş ülkelerde hemen her eve mutfak robotu girdi.

Mutfak Robotunun Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada bilinen iki tür mutfak robotu vardır. Bunlardan birincisi; sabit bıçaklı bir kap şeklindedir. İkinci tür mutfak robotu ise; farklı işlevler gören kesici, öğütücü, çırpıcı ve bunun gibi bıçakların takılıp çıkarılabildiği bir el aygıtından oluşur. Günümüzde çok fonksiyonlu olan bu ikinci tür mutfak robotu ev hanımlarının daha çok tercih ettikleri türdür.

Mutfak Robotları Ne İşe Yarar?

Mutfak robotları mutfaktaki hayatı kolaylaştırır. Soğanları keser, sarımsakları kıyar, peynirleri sert veya yumuşak olmalarına aldırmaksızın rendeler. Bir mutfak robotuyla, istediğiniz karışımı yapabilir ve harika buzlu kokteyller hazırlayabilirsiniz. Mutfak robotu, mutfağınızda yapacağınız herhangi bir işi 10 sn. veya daha az bir zamanda telaş ve düzensizlik yaratmadan gerçekleştirir. Yaptığı onca işe rağmen mutfak robotlarının mutfağınızda bir kahve bardağından daha az yer kaplayacak kadar küçük modelleri vardır. Bu tür bir mutfak robotu o kadar esnek ve kullanımı kolaydır ki, bu sihirli aleti haftanın her günü kullanır, elinizden bırakmak istemezsiniz.

.