Tost Makinesi ve Izgara Seçimi

Tost Makinesi ve Izgara Seçimi

Tost makinesi ve ızgara alırken görünüşü mü yoksa pişirme fonksiyonları mı daha çok ilginizi çekiyor? Tost makinesi ve ızgara alırken doğru seçim nasıl yapılmalı? Tost Makinesi önerileri ve Elektrikli Izgara tavsiyeleri nelerdir, öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Mutfaklarımızda belki de en çok kullanılan pişiriciler olan tost makinesi ve ızgara için ev hanımlarına bu küçük ev aletlerinde öncelikle aradıkları özellikleri sorduk. Bu sorumuza bayanların büyük çoğunluğu “Bu aletler hem çabuk ısınmalı hem de kolay temizlenebilir olmalıdır.” dediler. Bu bilgiden yola çıkarak bu yazımızda tost makinesi ve ızgara seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Tost Makinesi ve Izgara Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfakta pratik pişiriciler olarak kullanılan tost makinesi ve ızgara alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bunları önce sıralayalım, sonra da teker teker açıklayalım;

  • Plakalarının çıkarılabilmesi – Kolay Temizlik
  • Plakaların Malzemeleri – Teflon – Seramik – Döküm Hangisi?
  • Tost Makinesi kaç watt olmalı?
  • Hem tost makinesi hem de elektrikli ızgara nasıl olur?
  • Ekstra özellikler – Kolay saklama, kapasite, pratik kolaylıklar

Plakalarının Çıkarılabilmesi:

Tost makinesi veya elektrikli ızgaranın (pişirme yüzeylerinin) plakalarının çıkarılıp yıkanabilir olması kolay temizliğinin yapılabilmesini böylece pratik kullanım imkanını sağlayacaktır.

Plakaların Malzemesi ve Kaplaması:

Tost makinesi plaka kaplama malzemesi teflon olanlarda tost veya pişirilen malzemenin yapışması olmuyorsa da, teflon zamanla aşınmaya uğramaktadır. Günümüzde sağlık hassasiyeti nedeniyle mutfak eşyalarında teflondan kaçış hızla devam etmektedir.

Tost makinesi plakası döküm olanlar ve ızgarada döküm plakalı olanlar giderek yaygınlaşmaktadır. Döküm plakalar kalın oldukları için ısınma zamanları gecikmeli olmakta ve cihaz ağırlaşmaktadır. Eğer plaka kısmı sabit (çıkarılamıyor) ise, bunun yanına temizlik zorluğunu ekleyebilirsiniz. Sağlık açısından en tavsiye edilen malzeme grubuna demir döküm malzemeler girmektedir.

Seramik kaplı tost makinesi ve ızgara, teflon malzemesinden sağlık hassasiyeti nedeniyle kaçış sonrası döküm malzemelerin temizliğinin zor olması nedeniyle mutfak eşyalarında seramik kaplamalar devreye girmiştir. Seramik kaplama değişik tiplerde olup teflon benzeri türleri olduğu gibi sağlıklı olduğu düşünülen tipleri de bulunmaktadır. Seramik kaplı olduğu iddia edilen ürünlerin bir kısmının zararlı olduğu teflondan pek farkı olmadığını iddia edenler bulunmaktadır. Alüminyum üzerine seramik kaplama yapılamayacağını sadece döküm veya demir üzerine seramik kaplama yapılabileceğini iddia edenler de bulunmaktadır. Yine de son trend seramik kaplamalı olan tost makinesi ve ızgara diyebiliriz.

Tost Makinesi ve Izgara Kaç Watt olmalı?

Elektrik Gücü, Hızlı Isınma ve Ayarlanabilir Termostatın Önemi:
Tost makinesi ve elektrikli ızgara seçiminde, çok değişik türde pişirilecek malzemelerin ihtiyaç duyacağı sıcaklığı ayarlayabilmeniz için yüksek watt gücüne ve termostat ayar düğmesine ihtiyaç duyacaksınız. Yüksek güç aynı zamanda hızlı ısınma ve hızlı hazırlık sağlayacaktır. Izgara performansı için daha yükseği tercih sebebi olmakla birlikte 1800 – 2000 watt gücünde olan cihazlar alınabilir. Sadece ızgara – barbekü amaçlı alınan elektrikli ızgaralarda güç değerinin yüksekliği daha çok önem kazanmaktadır.

Hem tost makinesi hem de elektrikli ızgara nasıl olur?

Tost Makinesi ve IzgaraTost makinesinin elektrikli ızgara olarak kullanılabilmesi için kapağının 180 derece açılabilir olması gerekmektedir. Aldığınız tost makinesini ızgara – barbekü olarak da kullanmak istiyorsanız kapak açılma açısına dikkat etmelisiniz.

Sadece elektrikli ızgara – barbekü amaçlı alınan cihazlar haricindeki cihazlarda barbekü pozisyonuna geçebilmesi için 180 derece açılabilir kapaklı olması gerekir.

Yüksek enerji kapasitesi ve açılabilme özelliği ile tek cihazla hem tost makinesi hem de barbekü işlevine sahip olmuş olursunuz.

Tost Makinesi ve Izgara Ekstra özellikleri:

Dik konumda bulunabilmesi: mutfak tezgahında sürekli durması durumunda bile fazla yer kaplamaması için önemlidir.
Tutma sapı olması: tostunu ince sevenler için önemli bir özelliktir.
Kilitleme mandalı olması: Kullanım pratikliği sağlayacaktır.
Yiyecek kalınlığına göre ayarlanabilen üst gövde: Tost harici pişirme ve ısıtma işlemlerinde arada belirli bir boşluk olarak bu işlemlerin yapılması istenir. ( börek ısıtma v.b. gibi)
Yüzey genişliği: Özellikle geniş veya misafiri bol aileler için yüzey genişliği çok önemli bir kriterdir.
Temizlik için spatula: Kırmızı Et ve tavuk ürünleri bazen yapışmak konusunda inatçı olabilmekte olduğundan ızgara aralıklarına göre özel temizleme spatulası yardımcı olacaktır.
Kablonun toplama pratikliği: Elektrik kablosunun kolay sarımının olacağı veya saklanabileceği bir bölümünün olması kullanım zamanı dışındaki saklama açısından önemlidir.
Dış görünüş: Dış görünüşünün mutfağınız ile uyumlu olması aradığınız özelliklere sahip ürünler arasında tercih sebebini oluşturacaktır. (Inox görünüm veya renk)

Burada yazan özellikler dışında önemli olarak gördüğünüz bir özelliği siz de belirtebilir, memnun kaldığınız tost makinesi ve ızgara markasını tavsiye edebilirsiniz.

.

.