Graten Nedir

Graten Nedir
Graten

Graten bir pişirme yöntemidir. Fransızca “gratin” sözcüğünden türemiş ve dilimize geçmiş olan graten, menülerinde fark yaratmak isteyenlerin mutfaklarında vazgeçemedikleri bir pişirme tekniğidir.

Bu pişirme tekniği, kısa sürede kolay ve lezzetli fırın yemekleri ortaya çıkarmak isteyenlerin çok sık başvurduğu bir tekniktir. Yazımızın devamında konuyu biraz daha açalım.

Graten Nedir

Graten, basitçe anlatmak gerekirse, bir pişirme yöntemidir. Fransızca kabuk bağlatmak veya tencere dibini tutturmak anlamına gelen “gratin” sözcüğünden türemiş ve dilimize geçmiş olan graten, ilginç ve lezzetli yemek yaratmak isteyenlerin mutfaklarında sık uyguladıkları bir pişirme tekniğidir.
 
Graten, yiyeceklerin üzerine beşamel sos, rendelenmiş peynir ya da kremşanti konularak fırında üzeri kahverengi ince bir kabuk bağlayana kadar kızartılarak pişirilmesiyle hazırlanır. Son yıllarda gratenler, şık görünümlü ve lezzetli olmalarından dolayı, menülerinde fark yaratmak isteyenlerin sofralarında daha sık yer almaktadır.

Çoğu zaman sebzelerin ya da etlerin pişirilmesi tamamlandıktan sonra, üzerine bir tabaka halinde rendelenen peynir serpilerek yemek fırına verilir. Eriyen peynir sayesinde, fırında üzeri kahverengi bir renk alana kadar yemeğin pişirilmesi amaçlanır.

Bu yöntem, sebzelerin, balıkların, etlerin ve hamur işlerinin pişirilmesinde uygulanır. Sütlaç, muhallebi gibi bazı sütlü tatlılar da pişirildikten sonra gratenleme yöntemiyle fırında üstleri kızartılarak servis edilir.

Graten tekniğinde yemek, fırında pişirilirken veya ısıtılırken suyunu kaybedip, kurumaması ve lezzetine lezzet katılması için, koruyucu bir tabakayla kaplanır. Bu koruyucu tabaka kaşar peyniri, gravyer peyniri veya parmesan peynirden olabileceği gibi, bazen de beşamel sos ya da kremşanti olabilir.

Gratenli yemek hazırlanırken kullanılan ana malzeme sebze ise çiğ, makarna ya da balık ise önceden pişirilmiş olmalıdır. Gratenleri hazırlama süresi; yemeğin pişirilmesine, yalnızca ısıtılmasına veya üzerinde istenen kızarma ve kahverengileşme derecesine bağlı olarak değişebilir.

Başarılı Bir Graten Nasıl Hazırlanmalı?

Başarılı bir graten hazırlanması için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunların başında yemeğin sofraya sıcak servis yapılması gelir.

Yemeğin sofraya sıcak servis yapılabilmesi için de ısıya dayanıklı bir fırın kabı kullanılması ve içinde hazırlanacak yiyeceğin yapışmaması için fırın kabının önceden yağlanması, en temel kurallardır.

Graten; sadece üzerinin kızarması için fırına konacaksa, ana yiyeceğin daha önceden ısıtılmış ve çok sıcak olmasına özen gösterilmelidir.

Graten önceden hazırlanmış ve sadece ısıtılmak için fırına konacaksa, üzerinin yanmaması ve kurumaması için koruyucu bir ısıtıcı kullanmak gerekir. Bu korumayı sağlamak için en sağlıklı yol ise benmari yönteminin uygulanmasıdır. Benmari yöntemini bilmeyenler için su dolu bir kabın içine gratenli yemeğimizin kabının oturtulması olarak tarif edebiliriz.

Graten Afiyet olsun.

————–

Graten Nedir İçin Gelen Aramalar

Graten Nedir, gratenli yemek tarifi, fırın yemekleri nasıl pişirilir, gratenli tarifler, pişirme yöntemleri,

.