Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Evde Yoğurt

Evde yoğurt nasıl yapılır? Neden evde yoğurt yapmamız gerekiyor? Ev yoğurdu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Evde yoğurt mayalarken yoğurdun katı ve tatlı olması için püf noktaları nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını bulacağınız bir yazı…

Neden Evde Yoğurt Yapmamız Gerekiyor?

Eskiden annelerimizin yaptığı gibi doğal ürünler kullanarak evde yoğurt yapmamız gerekiyor. Çünkü özellikle son yıllarda marketlerde satılan süt, yoğurt gibi temel gıda maddelerinde yapılan incelemelerde, içlerinde koruyucu ya da kıvam arttırıcı adıyla bize sunulan pek çok katkı maddesi olduğu görülüyor. En ünlü ve güvenilir olduğunu düşündüğümüz markaların katkısız diye lanse ettikleri süt ürünlerinde bile jelatin ve nişasta gibi katkı maddeleri kullandıkları biliniyor.

Özellikle çocuklarımızı ev yapımı yoğurt gibi doğal besinlerle beslemeli ve çocuklarımızın sağlıklı olmalarına dikkat etmeliyiz. Çocukların gelişme döneminde ev yapımı yoğurt gibi gıdaları tüketmeleri anneler tarafından mutlaka sağlanmalıdır. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için öncelikle sağlıklı olduğundan emin olduğumuz gıdaları evimizde kendimiz hazırlamalı, evde yoğurt mayalamak gibi çocuklarımızın günlük beslenmesinde önemli yeri olan doğal gıdaların kendi elimizden çıkmasına özen göstermeliyiz. Annelerin, çocuklarını doğal olmayan katkı maddelerinden korumak ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak istediklerini biliyoruz.

Sadece çocuklar için değil, biz de evde sağlıklı beslenmek istiyorsak, ev yoğurdu ve benzeri gıdaları sıklıkla tüketmeliyiz. Diyet yapanlar da evde yoğurt yaparak diyetlerinde sağlıklı yoğurt tüketebilirler. Ayrıca; Ev yapımı yoğurt keten tohumu, ceviz, fındık gibi bazı ürünlerle daha sağlıklı oluyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak, bu yazımızda sağlıklı beslenmek isteyenler için evde yoğurt yapmanın püf noktalarını sıraladık.

Evde Yoğurt Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Evde yoğurt yapmak için öncelikle aldığınız sütten emin olmalısınız. Sağlıklı koşullarda sağılmış ve size ulaştırılmış süt olmalı. Aldığınız sütten eminseniz kullanın, emin değilseniz o sütü alıp, yoğurt yapmaya uğraşmayın; hazır yoğurt tüketin daha iyi olur.
2- Evde yoğurt yaparken yağlı süt kullanırsanız, yoğurdunuz daha iyi tutar.
3- Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların sütünden yapılan evde yoğurt daha sert ve katı olur.
4- Evde yoğurt yapmak için kullandığınız süt, çok fazla yeşillik veya süt artıran süt yemi ile beslenen inekten alınmışsa yoğurdunuz cıvık olur.
5- Süt alınan ineğe antibiyotik verilmişse sütü bir hafta on gün kadar yoğurt mayalamada kullanılmaz.
6- Paketlenmiş pastörize sütlerle mayalanan yoğurt istenilen kıvamda olmaz. Paketlenmiş pastörize günlük sütlerle mayalanan yoğurt biraz daha yumuşak kıvamda olur. Bildiğiniz bir çiftlikten aldığınız günlük sütle ev yoğurdu hazırladığınızda daha kıvamlı ve lezzetli olacaktır.
7- Aldığınız sütü mutlaka yalnızca bu iş için kullandığınız bir süzgeç ya da tülbent bezi ile güzelce süzün.
8- Sütü kaynatacağınız tencereyi önce suyla çalkalamalısınız.
9- Sütü karıştırmak için kullandığınız kaşık da başka amaçla kullanılmamalı.
10- Sütünüz kaynamaya başladığında hemen ocaktan almayın, ocağın altını kısın ve biraz daha karıştırarak kaynatın.
11- Yoğurt mayalamada kullanacağınız kap taş ya da mermer gibi sütün sıcaklığını çabuk alacak bir zemin üzerine değil, mümkünse ahşap bir zemine ve sıcaklığını koruması için kalın bir bezin içine oturtulmalıdır.
12- Yoğurt mayalayacağınız kabı, üstünü saracağınız örtünün üzerine önceden yerleştirin ki, hem mayaladıktan sonra örtünün kenarları ile etrafını ve üstünü kolayca örtebilesiniz, hem de yoğurdun sıcaklığını daha iyi koruyabilesiniz.
13- Çömleklerde satılan yoğurtlardan alıp, bu çömlekleri evde yoğurt yapmada kap olarak kullanabilirsiniz.
14- Çömleğiniz yoksa, sağlıklı olması açısından cam ya da porselen kaplarda yoğurt mayalamayı tercih edin.
15- Eğer bir kilodan fazla sütten evde yoğurt mayalayacaksanız, tek bir kap yerine farklı ölçülerdeki birkaç kaba yoğurt mayalayın ki, kullanımı daha kolay olsun.
16- Kaynatma işleminden sonra süt bekletilmeden mayalanacağı kaba alınmalıdır.
17- Süt boşaltılırken mümkün olduğunca yukarıdan boşaltılmalıdır ki köpük köpük olsun ve yoğurdunuzun dokusu daha güzel oluşsun.
18- Mayalamak için tatlı bir yoğurt kullanılmalıdır.
19- Yoğurt mayalamada kullanacağınız yoğurt mayası yine ev yoğurdundan olsun ki, hem daha kolay tutsun, hem de doğal, organik yoğurt elde edilebilsin.
20- Yoğurt mayasının içine katılan şeker mayalanmayı hızlandırırken, tuz da yoğurdun ekşimesini geciktirir.
21- Mayalama işlemini süt ılıdıktan sonra yapın. Sütün istenen sıcaklığa geldiğini anlamak için serçe parmağınızı sütün içine sokup bakacaksınız. Sıcaklığını hissedeceksiniz ama parmağınızı yakmayacak.
22- 1 kilogram süte bir yemek kaşığı maya kullanılır. Mayanın fazla olması daha iyi sonuç vermez, tam tersi yoğurdunuzun ekşi olmasına neden olur. Mayalanma süresini uzun tutmak şartıyla daha az miktarda maya da kullanabilirsiniz.
23- Mayanızı kaşıkla iyice ezip, koyu bir ayran kıvamında pütürsüz bir hale getirmelisiniz. Bunun için ılık sütten 1-2 kaşık alıp mayaya ekleyerek mayanızı seyreltebilirsiniz.
24- Mayayı ılık süte karıştırmak için kullanacağınız kaşığın sapı kabın dibine değecek kadar uzun olmalı ve sütün üzerinde oluşan kaymağı tam ortasından, yavaşça, bozmadan delmelisiniz. Kaymak içine karışırsa iyi olmaz.
25- Kaşığı sütün içine soktuktan sonra, mayayı çok yavaş dökmeli, buna karşılık kaşığı, kaymağı bozmadan hızlı hızlı sallamalı ve mayayı sütün her tarafına eşit olarak dağıtmalısınız.
26- Yoğurdunuz koyu kıvamlı olsun istiyorsanız; kabınızın üzerine kapak yerine buharın kolayca çıkabileceği bir süzgeç kapatın ki süzgeç, sütün hava almasını sağlasın ve yoğurdunuz sulanmasın.
27- Yoğurdu açma zamanını unutma ihtimaline karşı mutlaka saatinizin alarmını kurun. Örtü altında yoğurdu ne kadar bekleteceğiniz çok önemlidir. Çok bekletmekle iyi sonuç alamaz, yoğurdunuzun sulanmasına ve ekşimesine neden olursunuz. Erken açarsanız da yoğurt tutmamış olur. İdeal bekletme süresi yaz mevsiminde 2,5 saat, kış mevsiminde 6 saattir.
28- Ev yoğurdunuzu akşamüstü hazırlayın ki, bütün gece buzdolabında dinlenmiş, kıvamını bulmuş, ertesi gün rahatlıkla kullanabileceğiniz ev yoğurdunuz olsun.
29- Evde yoğurt mayalarken kışın üzerini sıkı sıkı sarın ki, yoğurdunuz üşümesin.
30- Eğer, yazın yoğurt yapacaksanız yoğurt sulanıp ekşimesin diye üzerini çok az örtmelisiniz.
31- Yoğurdunuzun bekleme süresi dolduğunda, yoğurt kabınızın üzerindeki örtüleri alıp, soğumasını beklemeden buzdolabına koyun ki şoklama olsun. Buharın kapakta birikip yoğurdu sulandırmaması için buzdolabında da soğuyuncaya kadar kapağını kapatmayın. Bundan sonra 24 saat bekletin.
32- Artık yoğurdunuz yenmeye hazır. Yoğurdu kaptan servis için alırken dibe doğru değil, üstten üstten almalısınız ki sulanmasın.
33- Her yeni yaptığınız yoğurdu tüketmeye başlamadan önce, sonraki sefer kullanacağınız kadar mayalık yoğurdu bir kaba alıp, derin dondurucuya koyun ki, sonraki yapacağınız ev yoğurdunuzun mayası tatlı olsun. Bu mayayı çözülmesi için buzluktan, yeni yoğurdu mayalamadan birkaç saat önce çıkarmalısınız.
34- Sütteki bir problem nedeniyle yoğurt tutmadıysa bir şey yapamazsınız. Ama, bu sütün içine biraz daha yoğurt ekleyip, ateşte bir taşım kaynatırsanız süt kesiği elde edilebilirsiniz.
35- Yoğurdunuz sütü çok ılık mayaladığınız için tutmadıysa, yoğurt kabını fazla sarsmadan sıcağa yakın su dolu bir leğenin içine oturtun ve üzerini kapatın. Bu arada yoğurdun içine su girmemesine dikkat etmelisiniz. Birer saat arayla yoğurdu kontrol edin. Yoğurt tutmuşsa sudan çıkarın ve kıpırdatmadan buzdolabına alıp dinlendirin.
36- Hazırladığınız ev yoğurdunu temiz bir bez torba içinde, birkaç saat kadar süzerseniz süzme yoğurt elde edersiniz.
37- Ev yoğurdu denemelerinizde başarısız olursanız yılmadan denemeye devam edin. Çünkü her işte olduğu gibi yoğurt mayalamada da tecrübe önemlidir.
38- Doğal, organik, sağlıklı ev yoğurdu yaparak çocuklarınıza yedirmeniz dileğiyle…

Evde Yoğurt Sizlere kolay gelsin ve afiyet olsun….

Not: Yukarıda sıraladığımız püf noktalarına dikkat ederek evde yoğurt yapmak çok kolaydır. Ev yoğurdu kendi ellerinizden çıkıp, taze taze sofranıza gelebilir. Sitemizin yemek tarifleri kategorisinden yeni Ev Yoğurdu tariflerini de takip etmenizi öneriyoruz.

Evde Yoğurt yaparken çok eğleneceksiniz.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları İçin Gelen Aramalar

Ev yapımı yoğurt, ev yoğurdu, evde yoğurt tarifi, yoğurdun tatlı ve katı olması için, evde yoğurt nasıl yapılır?

.