Mutfak Püf Noktaları

Mutfak Püf Noktaları
Mutfak Püf Noktaları

Mutfak püf noktaları bilgisi hanımların mutfak yaşamını kolay ve pratik hale getirir. Sitemizde mutfak püf noktaları konusuna sıkça yer verilecektir.

Mutfakta geçen zamanınızın daha zevkli olması için mutfak püf noktaları yazılarımızı izleyin.

Mutfak Püf Noktaları:

1- Tuzluktaki tuz nemlenip, topaklanıyorsa tuzluğun içine birkaç adet pirinç koyun. Pirinç tuzun rutubetini alacak ve topaklaşmayı önleyecektir.

2- Evinizde mayonez yaparken zeytinyağı yerine susam yağı kullanırsanız yaptığınız mayonezin bozulmadan uzun zaman dayandığını göreceksiniz.

3- Balıkları temizlemeden önce yarım saat kadar dondurucuda bekletirseniz, balık temizleme işini daha kolay yaparsınız.

4- Balık pişirirken hiç de hoş olmayan bir koku evi kaplar, bunu önlemek için de kabın veya tavanın içine birkaç defne yaprağı atmayı deneyin.

5- Açıkta unutulan ve bayatlayan bisküvileri küçük fırın tepsisi içinde birkaç dakika ısıtırsanız, yeniden tazelik kazandıklarını görürsünüz.

6- Sodalı içeceklerin gazlarının kaçmasını engellemek için buzdolabının içine baş aşağı yerleştirin.

7- Taze ekmek kolay kesilmez; parçalanır, dağılır. Düzgün dilimler elde etmek için, ekmek bıçağınızı kaynar suya sokup biraz bekletin, sonra hemen kurulayıp ekmeği dilimlemeye başlayın. Sık sık hatta her dilimde bıçağı sıcak suya sokmanızda fayda vardır.

8- Açılmakta direnen cam kavanozların altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır.

9- Açılmakta direnen cam kavanozların kapaklarının ortasına kaynar su damlatırsanız da kapaklar kolayca gevşeyip açılacaklardır.

10- Yeterince olgunlaşmamış limonlardan beklenildiği kadar su çıkmaz. Bu tür limonları kesmeden önce, birkaç dakikalığına çok sıcak suya batırıp bekletin. Limonların daha fazla su verdiğini göreceksiniz.

11- Eğer naneyi doğrayarak kullanacaksanız, üzerine biraz şeker serpin. Böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz.

12- Pirinç, fasulye, mercimek, kuru bakla ve benzerlerini saklarken böcek oluşmasını önlemek için kavanoz ya da kutunun içine 2-3 diş sarımsak koyun.

13- Sucukları serin bir yere asmak korumak için yeterli değildir. Zamanla sucukların üstlerini beyaz bir küf kaplar. Bu küfü önlemek için, zaman zaman sucukların üstünü yarı böldüğünüz bir limonla silin.

14- Çok yağlı taze süt, kaynatılırken çoğu kez dibi tutar. Tencerenin dibini temizlemek de güç olur. Bunun için sütü kaynama kabına koymadan önce, kabı temiz su ile çalkalayın. Kurutmadan içine sütü döküp kaynatın. Dibi tutmayacaktır.

15- Havucun rengini kaybetmemesi için kaynayan suyun içinden aldıktan sonra hemen soğuk suyun altına tutup birkaç dakika bu şekilde bekletin.

16- Ekmekler bayatladığı zaman robotta çekip galeta unu haline getirin. Dondurucuya atıp gerektiği zaman kullanın.

17- Kaşar peynirinin kurumasından şikayetçiyseniz ağzı kapalı bir kavanoz içinde muhafaza edin.

18- Kabuklarını soyduğunuz meyvelerin kararmalarını önlemek için limonla ovun.

19- Satın alınıp buzdolabında saklanan yeşil sebzeler bir süre sonra canlılıklarını yitirirler. Tekrar canlı hale getirmek için, yıkayıp 10-15 dakika kadar 2 litrelik suya katılmış 1 yemek kaşığı limon suyunda bekletin.

20- Yeşil salatalık malzemelerinizi elinizle koparırsanız vitamin değerini kaybetmelerini önlemiş olursunuz.

21- Karnabahar pişirirken eve yayılan kokudan kurtulmak için pişirme suyuna biraz tuz veya iki yemek kaşığı sirke ilave edip, suyun üzerinde köpük oluşumunu bekledikten sonra, içine sebzeleri atmayı deneyin. Evi saran kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

22- Domatesler pörsümüş ise yarım saat boyunca tuzlu su dolu bir kabın içinde ve buzdolabında bekletirseniz çok daha güzel görünecektir.

.