Sonbaharda Beslenme

Zayıflama diyet fitness, kilo vermek

Sonbaharda Beslenme

Yaz sonu geldi ve havalar yavaş yavaş özellikle de geceleri serinlemeye başladı. Tam bu günlerde güneşin etkisinin azalması ile yaşanan mevsim geçişi, öncelikle anksiyete, depresyon ve yorgunluk hissinde artış görülmesine neden olurken, soğuk algınlığı, grip ve bronşit başta olmak üzere tiroid iltihaplanması gibi tedavisi en az altı ay süren daha ciddi hastalıklara yakalanma riskini de arttırıyor. Bu yaz sonu hastalıkları doğru beslenme ile daha hastalığa yakalanmadan önlenebilir. Yaz mevsiminden çıkıp, sonbahara geçişte vücudumuzun bu mevsim değişikliğine doğru hazırlanması ve yazın alınan fazla kilolardan sağlıklı bir biçimde kurtulmak için bir sonbaharda beslenme rehberi sunuyoruz.

Yaz mevsiminden sonbahara geçerken güneşin etkisinin azalması ile ısı değişimleri yaşayan cildimiz ve metabolizmamız, soğuk havanın geldiğini hissedip, soğuk havadan kendini korumak için yavaşlamaya başlar. Bu da vücudumuzda yağlanmaya neden olur. Bu yaz sonu metabolizma yavaşlamasını, sonbaharda beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek önleyebiliriz.

Enfeksiyon ve Protein İlişkisi

Sonbaharda beslenme planını yaparken, proteinlerin, doku yapımı ve onarımındaki güçlü etkileri göz önünde bulundurularak, proteinli gıdalar günlük beslenmede mutlaka bulunmalıdır. Sonbaharda beslenme listemizi hazırlarken, proteinli gıdalara listemizde yeterinde yer vermemiz, herhangi bir enfeksiyona yakalanma olasılığını azaltacağı gibi yakalansak da az zararla atlatmamıza yardımcı olacaktır. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar protein açısından en zengin gıdalardır.

Depresyon ve Omega 3 İlişkisi

Sağlıklı bireylerin günlük 1000 mg omega 3 alması gereksinimlerini karşılayacaktır. Gıdalardan özellikle balıkta, cevizde ve semizotunda bolca Omega 3 bulunur. Omega 3 depresyonu önleyici etkiye sahip olup, depresyon tedavisinde de kullanılmaktadır.

Sonbaharda beslenme planında haftada 3 gün balık tüketimine yer verirseniz, balık günlük omega 3 gereksiniminizi karşılayacaktır. Sonbahar mevsiminin balıkların bol bulunduğu ve ucuz olduğu bir mevsim olması işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer balık yiyemiyorsanız, besin takviyesi olarak balık yağı tabletleri de kullanabilirsiniz.

Sinir Sistemi ve B12 İlişkisi

B12 vitamini eksikliği, sinir sisteminde sorunlar yaratmaktadır. Anksiyete, durgunluk, depresyon, unutkanlık, yorgunluk hissi ve hafıza sorunları gibi sorunların çoğu B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yumurta, et, süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde yoğun olarak B12 bulunur. Yüksek proteinli besinler endofrin ve serotonin hormonunu arttırır.

Sonbahar beslenme listenizde protein içeriği yüksek besinlerin bulunması, hem üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelecek, hem de proteinli gıdalar omega 3 ve B12 vitamini de içerdiği için, oluşabilecek depresyon ve bunalım halini ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır.

Antioksidan Beslenme

Antioksidan beslenme, sabah yorgun uyanmayı önleyerek, mutsuz ve karamsar ruh halini ortadan kaldırmaktadır. Antioksidanlar, serbest radikaller ve bunların zararlarından bizleri korurlar. C vitamini, E vitamini, beta karoten ve B6 vitamini yardımıyla üretilen Coenzym Q-10 ilk akla gelen antioksidanlardır.

Sonbaharda beslenme için, C vitamini iyi bir antioksidan olup, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuşburnu, turunçgiller, domates, biber, maydanoz, soğan, kırmızı ve mor meyveler, yeşil biber, brokoli ve yeşil salatalar C vitamini almanızı sağlayacak besinlerdir.

Antioksidan besinler; yaşlanmayı geciktirerek cilt sağlığını da koruma altına alıyor. Sonbaharda beslenme planlamanızda antioksidan yiyeceklere yer vererek; kanser ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz.

Antioksidan zengini yiyecekler; havuç, kayısı, kırmızı lahana, kuru erik, kara üzüm, sarmısak, soğan, limon, kivi ve hindistan cevizidir. Bütün bunların yanında sebzelerin de unutulmaması gerekiyor.

En önemli antioksidan kaynağı sebzeler ise; kereviz, enginar, brokoli, bezelye, yeşil biber, roka ve maydanozdur.

Depresyon ve Selenyum

Sonbaharda havanın bulutlanması, kasvetli bir hal alması, selenyum eksikliği ile birleşince depresyona, mutsuzluğa ve karamsar düşüncelere neden olabilir. Yumurta, tam tahıllar, ton balığı, brezilya fındığı ve fıstığı selenyum açısından zengin besinlerdir.

Sonbaharda Beslenme ve Su

Sonbaharda beslenme programımızda toksin atımını hızlandırmak ve vücudumuzu canlandırmak için günlük en az 8 su bardağı su içilmelidir.

Sonbaharda Beslenme İle Yaz Kilolarından Kurtulmak

Süt ve süt ürünleri proteinin yanı sıra kalsiyum içeriği sayesinde de kilo kontrolü sağlar. Yapılan araştırmalarda, kalsiyum alımı ve süt ürünlerinin tüketiminin arttırılmasının, kilo alımını engellediği tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak, sağlıklı olmak için sonbaharda beslenme programına yetişkinlerin günde 2 su bardağı kadar süt ve süt ürünlerini mutlaka eklemeleri gerekmektedir. Bir su bardağı (200 cc) süt 240 mg kalsiyum içerirken, bireylerin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg’dır.

Yaz boyunca kendini serbest bırakıp, fast food ağırlıklı sağlıksız ürünlerle beslenen, bol bol soğuk gazlı içecek tüketen, sık sık serinlemek için dondurma yiyen, plajlarda güneşlenirken mısır yiyip, ayçekirdeği çitleyenler yaz güzel geçti ama çok fazla kilo aldım, giysilerimin içine sığamıyorum, nasıl oldu anlamadım dediğinizi duyar gibiyiz. Yazın aldığınız bu fazla kilolardan kurtulmak için sonbaharda beslenme planı yapmalı, yazımızın başlarında sıraladığımız besinleri mutlaka bu plana dahil ederek sağlıklı ve dengeli beslenmeye en kısa zamanda başlamalısınız.

Yapılan araştırmalarda, yiyecek bağımlılığı ve şişmanlık arasındaki bağlantı incelenmiş, özellikle yaz aylarında pratik, zamandan kazandırdığı düşünüldüğü için tercih edilen, plajlarda rahatlıkla atıştırılabilen pizza ve hamburger gibi fast food gıdaları tüketenlerde oluşan tatminle besin seçimi etkilenmektedir. Bu nedenle bu besinler yerine sebze yemekleri daha çok tercih edilmez.

Fast food ağırlıklı beslenme, genellikle basit karbonhidrat içerdiğinden tokluk hissi fazla uzun sürmez. Çünkü fast food ürünlerin lif içerikleri düşüktür. Yüksek lif içeren besinler daha tok tutmaktadır. Özellikle yazın alınan fazla kilolardan kurtulmak isteniyorsa, lif açısından zengin olan kuru baklagiller, sebzeler, kinoa, tahıllar(bulgur) ve meyveler tüketilmelidir.

Özellikle kinoa, incelendiğinde bulgura benzeyen, bol lifli ve etteki protein kadar protein, sütteki kadar kalsiyum içeren bir besin kaynağıdır. Kinoanın yüksek miktarda lif ve protein içermesi, özellikle kilo kontrolünde kullanıldığında başarılı sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Kinoa hem tok tutar, hem de abdominal yağlanmanın azalmasına neden olur.

Sonbaharda beslenme önerilerimizin işinize yarayacağını umuyoruz

.