Alman Sağlık Sistemi İle Hamilelik ve Doğum

Alman Sağlık Sistemi İle Hamilelik ve Doğum

Hamilelikle birlikte yeni ve heyecan verici bir dönem başlar. Kafalarda hemen birçok soru oluşur. Çocuğumu nerede dünyaya getirebilirim? Hangi ebe veya doktor bana doğum hazırlığında yardımcı olabilir? Benim sağlık kasam neleri karşılıyor? Başka nelere dikkat etmem gerekir?

Endişeye gerek yok: Alman sağlık sistemi içinde hamileler yasal olarak yeterince tıbbi muayene ve yardım alma hakkına sahiptirler. Bu masraflar yasal sağlık kasaları tarafından karşılanır.

Alman Sağlık Sistemi İçindeyseniz Kontrollerde Muayene Ücreti Alınmaz

Alman Sağlık Sistemi içinde hamilelik kontrollerde herhangi bir muayene ücreti alınmadığı gibi bebeğiniz doğduğunda da doktor kontrollerinde ücret ödemezsiniz.

Doğum öncesi kontrolleri anne ve bebek için çok önemlidir. Bu yüzden hamilelik kontrolleri için ücret alınmaz. Doğumdan sonra çocuklar için doktor kontrolleri de ücrete tabi değildir. Bonn’da hamilelik sırasında veya doğum sonrasında yardımcı olabilecek bir çok kurum vardır.

Genel bir fikir sahibi olmak açısından Hamileler ve Yalnız Çocuk Yetiştirenler için Kılavuz iyi bir kaynaktır. Bu kılavuz Bonn Koordinasyon Bürosu’ndan ısmarlanabilir. Alman sağlık sistemi yalnız anneleri ve bebeklerini de koruyucu bir yapı geliştirmiştir.

Tütün ve Alkolden Kaynaklanan Riskler

Hamilelik sırasında kullanılan tütün ve alkol çocuğun gelişimini tehlikeye sokar. Sigara ve tütünlü ürünlerdeki zararlı maddelerin plasentaya nüfuz etmesinden ötürü, hamilelik sırasında içilen sigara doğum öncesi veya sonrasında bebekte ağır hasarlara yol açabilir.

Sigara, düşük veya erken doğum riskini artırır. Bu tür tehlikeler hamilenin yanında sigara içilmesi durumunda da var olabilir.

İstemeden mi Hamile Kalındı?

Alman sağlık sistemi Bazı genç kız ve kadınlar istemeden hamile kalma şanssızlığını yaşamak zorunda kalırlar. Bu durumdan bir çıkış yolu bulamayanların ümitsizliğe kapılmalarına hiç gerek yoktur. Alman sağlık sistemi bu sorunlarınızda sizi yalnız bırakmaz.

Bu konuyla ilgili Bonn Belediyesi’nin ücretsiz Danışma Hattı: 90 900 999 numaralı telefonudur. Bu numaralı telefondan kadınlar isim belirtmek zorunda kalmadan danışmanlık hizmeti alabilirler. Bu da mesleki sır mükellefiyeti kapsamındadır.

Genç yaşta hamile kalanlar için daha başka öneri ve imkanlarla ilgili bilgiler „20 Yaşından Küçük Hamileler“ internet sayfasından temin edilebilir. Bonn’daki Hamilelik Danışma Yerleri ile ilgili adresleri, Danışma ve Yardım menüsündeki “Schwangerschaft” başlığı altında bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili yardım alabileceğiniz Almanya’daki almanca internet sayfaları:

Göçmenler için Göçmenlerle: Sağlık Rehberi

Bonn Federal Kenti: Hamileler ve Yalnız Çocuk Yetiştirenler için Kılavuz

Rhein-Sieg / Bonn Ebeler Merkezi

pro familia Bonn: Aile Ebeliği

Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi: Aile Planlaması

Alman sağlık sistemi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız sitemizdeki bu konuyla ilgili aşağıdaki konulara da göz atmanızı öneririz.

Alman Sağlık Sistemi

Almanya’da Sağlık Hizmetinden Herkes Yararlanıyor

Almanya’da Göçmenlerin Sağlık Sorunları

Empower İlk kez Türkiye ve Almanya’da uygulanacak

http://www.ailecesaglik.com sitemizden yeri geldikçe Alman sağlık sistemi hakkındaki gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

.