Borani Nedir?

Borani Nedir
Borani

Borani nedir? Her yörede başka şekillerde ve başka anlamlarda kullanılan boraninin aslında ne olduğunu merak edenler, borani yazımızı okuyun. Daha sonraki yazılarımızda değişik borani tariflerini de sizlerle paylaşacağız.

Borani kelimesi ülkemizin çeşitli yörelerinde çok çeşitli anlamlar içerir. Bu yüzden borani kelimesi belki de üzerinde uzlaşmaya varabileceğimiz en zor kelimelerden biridir.

Borani Nedir?

Borani nedir, borani aslında ne demek?

Çok çeşitli kültürleri barındıran, geniş bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle bir sözcüğün kullanımı bölgeden bölgeye değişebiliyor. Tabii sadece yemek isimleri konusunda değil, birçok alanda bu olay yaşanabiliyor.

Burada ele alacağımız borani konusu ise, bu kültür farklılığı ve yemek isimleri farklılığından da başka bir konudur; kelimenin tam anlamının yaygın olarak bilinmeyişi yüzünden yaşanan bir karışıklıktır.

Bazı yörelerde bir fasulye pilaki çeşidine borani denirken; borani adında tatlılara sahip yörelerimiz bile vardır.

Genellikle kelimenin doğru kullanımı da insanları şaşırtır. Örneğin o bölgede çokça yapılan bir ıspanak yemeğinin adı olarak bilinir; başka yörede bir patlıcan yemeğine aynı isim verildiğini görünce insanlar şaşırır. Diğer bir bölgede aynı ismin bir bulgur yemeğine verilmesi, ortada bir yanlışlık olduğunu düşündürüp, kafaları karıştırır. Oysa hepsi de doğrudur…

Bu nedenle, borani sözcüğünün gerçek anlamını bilmek iyi olacak.

Borani Nedir?

Borani aslında bir yemeğin adı değildir. Daha doğrusu, tek bir yemeğin adı değil, bir yemek türünün adıdır.

Genel anlamıyla bakarsak; et ya da sebzeler, kavurduktan ya da haşladıktan sonra, üzerlerine sarımsaklı veya sade yoğurt dökülerek servis edilirse, böyle yemeklere ”borani” denir.

Örnek vermek gerekirse; sarımsaklı yoğurtlu ıspanağın gerçek adı, “ıspanak borani”dir.

Bunun gibi, üzerine yoğurt ekleyerek yenilen yemeklerin her biri, o yemeğin borani şeklidir.

Ispanak borani, patlıcan boranisi, patlıcanlı biber borani, taze fasulye borani, kabak borani, havuç borani, kara lahana boranisi, kırmızı lahana borani, vs…

Bazı yörelerde ”borana” ismiyle bilinen yoğurtsuz tariflere de rastlanır.

Borani Afiyet olsun. Sorunuzun cevabını bu yazıda bulduysanız,
lütfen bir “beğen” tıklaması yapınız.

Sitemizi Sık Kullanılanlar (Yer imleri) listenize eklemek için, şimdi CTRL ve D tuşlarına birlikte basınız. Böylece sitemize her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.

—————————

Borani Nedir ile ilgili aramalar:

yoğurtlu yemekler, borani yemekleri, yoğurtlu yemek tarifleri, sarımsaklı yoğurt eklenen yemekler, sarımsaklı yoğurtla servis edilen yemeklere ne denir, Borani Nedir

.