Danseden Doktor ve Hemşireler

Danseden doktor ve hemşireler

Danseden Doktor ve Hemşireler

Danseden doktorlar konusu da nereden çıktı, diyorsanız; sosyal medyada hızla yayılan bu videolardan birine henüz rastlamamışsınız demektir. Bir çocuk hastanesi ve bu hastanenin koridorlarında müzik çalıp oynayan hemşireler ve doktorlar düşünün… İşte bu videolar son zamanların en çok ilgi gören ve yorumlanan videoları arasında.

Hastanede, hem de bir çocuk hastanesinde görev yapan doktorlar ve hemşireler, hastane koridorlarında dans ederse ne olur? Bu sorunun yanıtını verebilmek için, önce “olay nerede?” sorusunu sormak gerekir. Eğer bu durum ülkemizde olursa, hiçbir gerekçe, danseden doktor ve hemşireler hakkında soruşturma açılmasını önleyemez.

Neyse ki, videomuzun konusunu oluşturan, danseden doktor ve hemşireler, ülkemizde değil, medeniyetin ileri düzeyde olduğu bir ülkede… Bu yüzden, danseden doktor ve hemşireler haklarında suçlama ve soruşturma açılmak yerine, takdir ediliyorlar.

Müzikle tedavi terapilerinin varlığı ve gerçekliği bir yana; özellikle çocuk hastaların hastane ortamında yaşadıkları psikolojik çöküntü, onların iyileşme sürecini de zora sokar. Bu nedenle, onları neşelendirmek ve hastanenin soğuk havasını kırmak gerekir.

Danseden doktorlar videosu

Avustralya’da Sidney Çocuk Hastanesi doktorları, hastanenin koridorlarında ve odalarında bulunan kanserli çocuklara biraz moral vermek, onların hastane havasında psikolojik olarak çöküntü yaşamasına engel olmak için, bu etkinliği gerçekleştiriyorlar.

Hastane koridorlarında danseden hemşireler ve müziğin ritmine uygun oyunlar oynayan doktorlar, hasta çocukları neşelendiriyor; onların psikolojik gücünü yükseltiyor.

danseden doktor İşte danseden doktor ve hemşireler videosu:

.

.
Videoda açıkça görülen, bu uygulamanın hastane ziyaretçileri tarafından beğenildiği yönünde. Genç hemşirelerin ve doktorların, dans ederken amaçlarının ortamı ısıtmak ve neşelendirmek olduğu çok belirgin. Gülerek, neşelerini göstererek ve bunu çevrelerine yayarak oynuyorlar. Oyun sırasında çocuklara dokunuyorlar, onları da oyuna dahil etmeye çalışıyorlar. Çocuklar ölüm korkusu yerine hayata tutunma içgüdüsünü; doktor korkusu yerine onlarla oyun ilişkisi içinde olmayı yaşıyorlar. Çocukların anne ve babalarının da bu uygulamadan memnun oldukları açıkça görülebiliyor.

Danseden doktor ve hemşireler videosu sosyal medyada paylaşıldığında gelen yorumların çoğu, “bu olay ülkemizde olsa, kesinlikle soruşturma açılırdı” noktasında birleşiyor. Bu düşündürücü durumun değerlendirmesini, okurlarımıza bırakıyoruz. – Danseden doktorlar –

.
İlgili Yazılar: