Kroket Nedir?

Piliç Kroket Tarifi
Piliç Kroket Tarifi

Kroket Nedir? Merak edenler için araştırdık. Bu yazımızda kroketin ne olduğunu ve nasıl hazırlandığını, önümüzdeki günlerde de kolay, lezzetli, farklı ve denenmiş kroket tariflerini sizlerle paylaşacağız.

Kroket, karışımında kullanılan yiyeceğin türüne göre kahvaltıda yenebildiği gibi, en çok yemeklerde ordövr ve ikinci yemek olarak ya da kızarmış etlere, bonfilelere garnitür olarak servis yapılır.

Kroket Nedir?

Kaşar peyniri, soğan, tavuk, balık, av hayvanları, mantar, enginar, patates, dil, dana, kuzu, sakatat gibi çeşitli yiyeceklerin küçük parçalara ayrılıp, beşamel sosla karıştırılması, önce una, sonra çırpılmış yumurtaya, en son da kurutulmuş ekmek tozu ya da galeta ununa bulanarak yağda kızartılması sonucu ortaya çıkan ve yemeklerin yanında sıcak servis edilen kıtır garnitüre kroket denir. Kroket Nedir? sorusunun cevabını bu açıklamayla aldığınızı unuyoruz.
                   
Çok çeşitli biçimde hazırlanıp, değerlendirilebilen kroketlerin, servis yapılırken mutlaka sıcak ve kıtır olarak sofraya gelmesi ve yenilmesi gerekir. Yukarıda da saydığımız gibi aklınıza gelebilecek pek çok gıda maddesiyle kroket yapmak mümkündür. Tüm kroket çeşitlerinde temel malzeme her zaman beşamel sostur.

Kroketler yuvarlak, çubuk, baston, üçgen gibi çeşitli biçimlerde yapılabilir. Her ne şekilde yapılacak olursa olsun, içine konacak maddenin yarısı beşamel sos olmalıdır. Bu orana dikkat edilerek çok çeşitli gıda maddelerinden kroket yapabilirsiniz.

İyi bir kroket yapabilmek için dikkat edilecek önemli bir nokta da hazırlanacak kroketin önce una, sonra çırpılmış yumurtaya, sonra da kurutulmuş ekmek tozuna ya da galeta ununa bulanıp kızartılmasıdır.

Kroketleri kızartma aşamasında kızartma yağının çok kızgın olmaması, ısınmış olması yeterlidir. Buna dikkat ederseniz kroketin içi daha iyi pişer, dışı da yanmamış olur. Kızgın yağa atılan kroketler çabuk kızaracağından, genellikle içleri pek iyi pişmez, içinin pişmesi için beklerken de kroketlerin dışı yanar.
Kroketlerinizi kızarttıktan sonra, bir kağıt havlu üzerine alırsanız, fazla yağından kurtulabilirsiniz.

Kroketler sofraya bir yemeğin yanında garnitür olarak çıkarılmamış, ayrıca hazırlanmışsa birkaç dilim limon ve maydanozla servis yapılmalıdır.

Bir gün önceden kalmış yemek varsa ve bu yemek sofraya çıkarılamayacak kadar az ise, bunu kroket yaparak değerlendirip, sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Farklı zamanlarda evdeki yiyecekleri değerlendirerek, hazırladığınız kroketleri derin dondurucuya kaldırırsanız, ihtiyaç duyduğunuzda daha sonra çıkarıp kızartabilirsiniz.

Kroket Nedir Afiyet olsun.

Kroket Nedir?
Kroket

————–

Kroket Nedir İçin Gelen Aramalar

evde kolay kroket yapmak, Kolay Kroket Tarifi, Kolay kroket tarifleri, kolay kroket yapımı, kroket nasıl yapılır, Kroket Nedir, pişirme yöntemleri …

.