Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?

sus işareti yapan hemşire kimdir, ailecesaglik.com

Sus işareti yapan hemşire fotoğrafı:

Ülkemizdeki bütün hastanelerde, sağlık ocağı, aile hekimliği, bakım yurdu, dispanser gibi tüm sağlık kuruluşlarında; sağlıkla ilgili olan ve insanların yoğun olarak giriş çıkış yaptığı binalarda; hepimizin bildiği “sus işareti yapan hemşire” fotoğrafı vardır.

Binaların giriş bölümlerinde, koridorlarında, bekleme salonlarında, en görülecek yerlere konan, siyah – beyaz “sus işareti yapan hemşire” resmi, neredeyse artık klâsikleşmiş bir görüntüdür. Hatta oranın bir sağlık kuruluşu olduğunun bir simgesi haline gelmiştir.

1970’li yılların başlarından beri görmeye alıştığımız klâsik sus işareti yapan hemşire fotoğrafı dışında, aynı pozu veren başka “sus hareketi yapan hemşire” fotoğrafları da ortaya çıkmış olmasına karşın, ilk çıkan ve klâsikleşen ünlü resim hâlâ en yaygın olarak kullanılan “Sus işareti yapan hemşire” fotoğrafıdır.

Söz konusu fotoğraf, düşünce ve tasarım olarak da beğeniyi hakeden bir fotoğraftır. Öncelikle, fotoğraf profesyonelce çekilmiştir, siyah – beyaz fotoğrafın sihirli özelliklerini taşır ve güzel bir kadın resmidir. O kadar ki, “sözlük” sitelerinde birçok kişi, sus işareti yapan hemşire portresinin, çocukluğunda ilk aşık olduğu kadınlardan biri olduğunu belirtmiş.

Ayrıca, hastanelerde çok önemli olan sessizlik gereğini, herkesin bildiği simgesel bir hareketle, dolaysız olarak anlatmaktadır. Sus işareti yapan hemşire fotoğrafı yerine, duvarlara “lütfen sessiz olun”, “susun, gürültü yapmayın” gibi yazılı uyarılar asılmış olsaydı, bunun kadar etkili olmazdı.

Peki, bir çizim değil, gerçek bir kişinin fotoğrafı olduğuna göre, sus işareti yapan hemşire, aslında kimdir?
.

Sus İşareti Yapan Hemşire, Kimdir?

Sus işareti yapan hemşire fotoğrafındaki kişinin kim olduğu, oldukça merak edilen bir konu olmasına rağmen, bu resimdeki kişinin çevresi dışında bu konuda bilgi sahibi olan pek yok.

Hepimizin bildiği sus işareti yapan hemşire aslında bir hemşire değil, profesyonel bir manken… Adı, Dilek Tunca. Manken Dilek Tunca, “Sus İşareti Yapan Hemşire” pozunu, 70’li yılların başlarında, bir ajansta vermiş. Resim o günden beri bütün sağlık kuruluşlarımızda kullanılıyor; ama resimdeki kişinin Dilek Tunca olduğunu, çevresindeki kişiler dışında fazla bilen yok.

Aslında “Sus işareti yapan hemşire” fotoğrafı, Dilek Tunca’nın profesyonel meslek yaşamı boyunca yaptığı birçok çalışma içinde, en uzun soluklu ve en kalıcı çalışması olmuş.

Bu ünlü fotoğrafın çekilip sağlık kuruluşlarında yaygınlaşmasından beş yıl sonra, Hürriyet gazetesinde (24 Mart 1978) çıkan bir haber, manken Dilek Tunca’nın sus işareti yapan hemşire pozu için o dönemin ücretlendirmesine göre 500 lira ücret aldığını bildirmiş.

Ankara Ted Koleji mezunu olan; İngilizce, Fransızca, Farsça bilen Dilek Tunca bugün (Mart 2013) Muğla / Bodrum / Turgutreis’te yaşıyor. Amerika’da yaşayan bir oğlu var.

…Ve Dilek Tunca hâlâ güzel bir kadın.

Güzelliğiyle hastanelerimize can verdiği ve hastalarımız için çok gerekli olan sessiz ortamı yıllardır “güzellikle” sağladığı için, kendisine teşekkür ederiz.

– www.AileceSaglik.com –

.
.

Sus işareti yapan hemşire

Sus İşareti Yapan HemşireSus İşareti Yapan HemşireSus işareti Yapan Hemşire

Manken Dilek Tunca – 2013

.

 


.

© Bu yazının tüm hakları AileceSaglik.com sitesine aittir.
İzinsiz olarak kopyalayan ve kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.


sus işareti yapan hemşire kimdir - simge AileceSaglik.com 3
 

Sus işareti yapan hemşire ile ilgili aramalar:

sus işareti yapan hemşire , sus hareketi yapan hemşire fotoğrafı, sus işareti yapan hemşire kimdir, hemşire resmi, hemire resmi, sessiz ol işareti yapan kadın fotoğrafı, sus işareti yapan hemşire fotoğrafı arıyorum, hastanelerde eliyle sessizlik hareketi yapan bayan kimdir, sus işareti yapan hemşire kim bilen var mı, dilek tunca kimdir, dilek tunca, sus işareti yapan hemşire resmi yabancı mı Türk mü, sus işareti yapan hemşire fotoğrafı, sessiz işareti yapan hemşire resmi, susun pozu veren hemşire kim, manken dilek tunca, sessizlik hareketi yapan hemşire fotoğrafı kime ait

 

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, sus işareti yapan hemşire, dilek tunca, hemşire resmi, sus hemşire, hastanelerde sus işareti yapan hemşire kim, sus iareti, hemire resmi, zayıflama.
.

7 yorum

  1. Hastanelerdeki o resim, benim çocukluk aşkımdı. Aşı falan için annem hastaneye götürdüğünde, duvardaki o güzel hemşire kadın resmine bakarak, hastane korkumu bastırırdım. O hemşire resmi, galiba hayatımdaki en güzel kadın resmiydi. Adını bile bilmediğim o kadına neredeyse aşıktım diyebilirim. Şimdi sayenizde adını öğrendim. Ayrıca, Dilek Tunca hâlâ güzel bir kadınmış gerçekten de. _

  2. Sus işareti yapan hemşire resmi benim çocukluğumda ilçemizdeki sağlık ocağında vardı. Sadece orada olduğunu sanıyordum, o yüzden o sağlık ocağının yöneticisi falan gibi görüyordum. Hem beğendiğim, hem de çocuk aklımla korktuğum bir resimdi. Resimdeki hemşire “Sus” diyordu, ama eğer susmazsam, kötü bir şey yapacak gibi duruyordu. Susma işareti yapan aynı hemşire fotoğrafının, başka hastanelerde de olduğunu, çok sonraları öğrendim. _

  3. Parmağıyla sus hareketi yapan hemşire fotoğrafı benim ablama benzerdi. Başka şehirde yaşayan ablam duvardan bana sus işareti yapıyor gibi gelirdi. Bu resmin Dilek Tunca olduğunu şimdi öğrendim. Allah için güzel kadın, ablam gibi 🙂 _

  4. Ben sus işareti yapan o hemşire resminin gerçek bir hemşireye ait olduğunu sanıyordum. Meğer hemşire değilmiş, modelmiş. Dilek Tunca güzel kadınmış, Allah uzun ömürler versin. _

  5. Burada biri benden mi bahsediyor? Şaka şaka… Adaşım güzel kadınmış. Daha doğrusu, bu güzel kadın, adaşımmış. Yıllardır sus işareti yapan hemşire resmini hastanelerde görürüm, adaş olduğumuzu bilmiyordum. Bunu şimdi öğrendim, çok hoşuma gitti. 🙂 _

Yorumlar kapatıldı.