Aft Nedir, Nedeni ve Tedavisi

Aft Nedir, Nedeni ve Tedavisi

Bu yazımızda ağız içinde küçük veya büyük şekilde görülen diğer adı da ağız içi yarası olan aft nedir, nedenleri, aft sebepleri ve aft neden kaynaklanır ve aft tedavisi nasıldır? Ağız içinde veya kenarında çıkan aftların tedavisi, aft nasıl geçer ve aft tedavi yöntemleri nelerdir? … sorularına uzman hekimlerimizin açıklamaları doğrultusunda ailecesaglik.com’da cevaplar bulacaksınız.

aft Dil üzerinde, damakta ve yanakların iç kısımlarında oluşan aftların çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Ortası beyaz şekilde ve etrafı da kırmızı renkte görülen aftların sebepleri uzmanlarımız tarafından açıklandı. Hafif çukur bir görüntüsü olan ve çoğunlukla 2-3 milimetre çapında olan aft nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aft kimi zaman yoğun bir şekilde, kimi zamanda çok büyük boyutlarda görülebiliyor. Küçük aftlara minör, büyük afltara ise major aft adı verilmektedir.

Aynı zamanda bir de herpetiform ismini verdiğimiz şekilleri olabiliyor. Aft sebepleri her ne olursa olsun ortaya çıkan bu sorun bulaşıcı değildir ve çıktığı bölgede kaşıntı ile kızarıklık şikayetlerine neden olur.

Aft Nedenleri

Aft nedenleri ise şunlardır:

  • Stres
  • Asitli besinler
  • Kötü ağız hijyeni
  • Yoğun sigara kullanımı
  • Çeşitli bağırsak hastalıkları
  • Folik asit ve B12 vitamin eksikliği
  • Bazı kalp, romatizma ilaçları
  • Dil, dudak, yanak bölgesindeki travmalar, yani dudağı, yanağı ısırma
  • Sert diş fırçaları

.

Aft Tedavisi

Normalde bir hafta içinde kendiliğinden geçen bir sorun olan Aft, kimi zaman çok uzun sürebiliyor ve bu durumda aft tedavisi ile sorunun üstesinden gelmek gerekiyor. Aftların kısa zamanda geçmesi ve sorun olmaktan çıkması için kortizonlu antibiyotik ilaçlar kullanılması gerekebilir.

Aft tedavisi yöntemleri arasında antibiyotik kortizonlu ilaçların yanı sıra antiseptik, anestezik içeren ağız gargaraları ve spreyleri de kullanımı önerilen tedaviler arasındadır.

İki hafta boyunca geçmeyen aftların tedavisinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Eğer geçmeyen aftınızın yanı sıra bir ay içinde 4 defa yenileyen aftlar söz konusuysa veya düzenli olarak aft sorunu yaşıyorsanız kanser riskini göz önünde bulundurmalı, bir uzmandan yardım almalısınız.

Tekrarlayan aft tedavisi için önce sorunun nedeni araştırılır ve neden ortaya çıkartılırsa uygun tedavilere başvurulur. Temelde yatan tetikleyici faktör anlaşıldığı zaman aftın tedavisi daha kolay olur. Vitamin eksikliğinden kaynaklı da ortaya çıkabilen aft tedavisinde vitamin takviyesi için her ay vitamin iğneleri uygun görülür.

.