■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Ağız Sağlığı İçin 10 Temel Öneri

Yazının Tam Başlığı: Ağız Sağlığı İçin 10 Temel Öneri
agiz-sagligi-agiz-bakimi-ailecesaglik.com

Ağız sağlığı ve ağız bakımı…

Ağız sağlığı ve diş sağlığını öğrenmek için, hiç bir yaş geç değildir; çünkü sağlıklı gülümseme her yaşta önemlidir. Ağız ve diş sağlığının temellerini öğrenmek, küçük yaşta başlaması gereken bir yaşam bilgisidir. Ağzımız ve dişlerimiz, diğer insanların yüzümüzde en çok gördüğü en çok dikkat ettiği bölgedir. Bu bölgedeki bir bozulma, hemen dikkat çeker. Ayrıca ağız sağlığı alanındaki bir bozulma, vücudun birçok başka bölgesinin sağlığında da olumsuz etkiler oluşturur. Bu nedenlerle, ağız sağlığı ve diş sağlığı, yaşamsal önemdedir. Sağlık, ağız sağlığı ile başlar.

Etkin bir ağız sağlığı için günlük ağız bakımı; sabah, akşam ve asitli/şekerli gıdaların alımından sonra,  her defasında 3 adımda uygulanan bir işlemdir:
– Dişleri fırçalamak,
– Diş ipi kullanmak,
– Ağız bakım sıvısıyla ağzı çalkalamak.

Ağız sağlığı için 10 temel öneri:

1- Günde en azından 5 dakikanızı ağız sağlığı ve  bakımına ayırın. Ağız sağlığı için günlük ağız bakımınızı 3 adımda tamamlayın. Yalnızca dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak, tam bir ağız bakımı için yeterli değildir. Bunları yapmakla birlikte, ağız sağlığı için ayrıca bakteri plağına karşı etkili olan, bir sıvı ağız bakım ürünü ile ağzınızı çalkalamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylece hem ağzınızı bütün mikroplardan korumuş; hem dişlerinizi güçlendirmiş; hem de ağız kokusuna karşı en temel önleminizi almış olacaksınız. Sıvı ağız bakım ürünü seçiminde, ürünün doğal olmasına dikkat edin. AileceSaglik.com sitemizde, bu tür sağlık ürünleriyle ilgili tavsiyelerimiz yer almaktadır, bu tavsiyelere uymaya çalışın.

2- Dişlere yararlı yiyecekleri tüketmeye önem verin. Elma, armut, havuç, kereviz,  çilek, karnabahar  gibi meyve ve sebzelerin, yapılarındaki doğal liflerin tükürükle birleşmesi sonucunda diş temizliğine yardımcı olacağını unutmayın.

3- Ağzınızdaki bakterilerden korunmayı, 24 saat boyunca sürdürün. zararlı bakterilere karşı ağız sağlığını koruduğu, klinik çalışmalarla kanıtlanmış olan, yazının altında tavsiye ettiğimiz doğal ağız bakım sıvısını, günde 2 kez ve her defasında 30 saniye süreyle kullanmak, ağzınızda bakteri plağı oluşumuna ve diş eti sorunlarına karşı 24 saat koruma sağlayacaktır.

4- Yediğiniz yiyeceklerin ağız sağlığı ve diş sağlığı açısından yapacağı etkileri göz önünde bulundurun. Şekerli ve asitli yiyecekler, dişlerin çürüme sürecini başlatır. Eğer çürüme başlamışsa, ilerlemesine neden olur. Bu tür yiyecekleri yedikten/içtikten sonra, hemen ardından etkin bir ağız temizliği sağlayın. Bu işlem için de en kolay ağız sağlığı yöntemi, doğal yapıdaki bir diş macunu veya sıvı ağız bakım ürünü olabilir.

5- Sıkça sıvı almak, bol su tüketmek, ağzınızın nemli olmasını sağlar. Bunu önemseyin. Özellikle sigara içenler, sigaranın tükürük akışını azaltacağını ve ağız kuruluğuna neden olacağını unutmamalıdır. Bu ağız kuruluğu, kötü ağız kokusuna neden olacağı için, sıkça bol sıvı alınması gerekir.

6- Sürekli bir ağız sağlığı için, gece yatmadan önce ağız bakımını ihmal etmeyin. Ağızda kalan bakteriler gece boyunca hızla çoğalırlar; diş sağlığı ve dişeti sağlığı için tehdit oluştururlar. Bu nedenle yatmadan önce, ağız sağlığı ve bakımı için önerilen 3 adımı uygulayın. Yukarıda belirtildiği gibi bu 3 adım, dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve  ağız bakım sıvısıyla ağzı çalkalamaktır.

7- Kendiniz için, ağız yapınıza uygun en doğru fırçayı seçin. Dişleri fırçalamak kadar, diş fırçasının seçimi de önemlidir. Diş hekimlerinin çoğu, küçük başlı, düz ve yumuşak diş fırçalarının, ağız içinde daha çok yere ulaşabildiği ve plâkları temizlediği için, en iyi seçim olacağını belirtiyorlar. Diş fırçanızı belli aralıklarla yenileyin. Eskimiş olmasa bile, bir diş fırçasını 6 aydan daha uzun süre kullanmayın..

8- Ağız sağlığı ve diş sağlığı kontrolü yaptırmak için, her 6 ayda bir diş hekiminize görünün. Oluşabilecek küçük çatlakların ve çürüme başlangıçlarının erken farkedilmesi, çok önemlidir.

9- Dişleriniz kanıyorsa, fırçalamayı bırakmayın. Birçok diş kanaması, dişeti hastalığının ilk belirtisi olabilir ve doğru ağız bakımı ile diş eti hastalıkları önlenebilir. Eğer diş etleriniz iki haftadan daha uzun bir süredir kanıyorsa, mutlaka diş hekiminize görünün.

10- Unutmayın, yalnızca diş fırçalama ve diş ipi ile, ağız bakımını tam yapamazsınız; çünkü bunlar ağzınızın içindeki her yere ulaşamazlar. Ne kadar çok fırçalarsanız fırçalayın, fırça ve diş ipi ile ulaşamadığınız yerlerde kalan bakteriler, ağzınızın içine yeniden yayılacaktır. Tam bir ağız sağlığı için, ağız içindeki her yere etki edebilen, doğal yapıda bir ağız bakım sıvısını mutlaka kullanın.

Ağız sağlığı
Ağız sağlığı ve diş sağlığını öğrenmek ve korumak için, hiç bir yaş geç değildir


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Ağız Sağlığı İçin 10 Temel Öneri - -


Bir Yorum

  1. Perihan

    23 Mart 2014 at 20:13

    Ağız sağlığı hakkında derli toplu güzel bir yazı olmuş. Bu yazıyı iki çocuğuma okuttum. Onlar için de yararlı olacağını umuyorum. Bu güzel yazı için size teşekkür ederim. _

sitemap -- sitemap

banner