Diş Çürümesi İçin Peynir

Ağız ve diş bakımı, diş sağlığı, diş fırçalamak

Diş Çürümesi ve Diş Ağrısı:

Diş çürümesi ve diş çürüklerine bağlı diş ağrıları, yaşamayanın bilemeyeceği bir eziyettir. En beklenmedik zamanda gelen diş ağrısı, yaşamınızı zindan edebilir. Gerçi böyle bir ağrının beklendiği zaman olmaz, diyeceksiniz; ama diş bakımızını gerektiği şekilde yaparsanız, diş çürümesi ile gelecek ağrıları da önceden öngörebilir ve önleminizi alabilirsiniz.

Diş ağrısına karşı önlem almak demek, tabii ki diş ağrısına neden olan diş çürümesi olayının önlenmesi demektir. Henüz güçlü ağrılara neden olmadan, küçük diş çatlaklarını farkedebilirseniz, diş çürümesi ve buna bağlı diş ağrıları konusunda önleminizi alabilirsiniz.

Diş Çürümesi İçin Temel Önlemler:

Diş çürümesi oluşmasını önlemenin en etkili yolu tabii ki dişleri temiz tutmaktır. Bunun için günde en az bir kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Gece uyumaya yatmadan önce diş fırçalamak, gece boyunca en etkili faaliyetlerini sürdürecek olan bakterilere karşı önemli bir avantaj elde etmiş olursunuz.

Diş çürümesi için en önemli önlem olan fırçalama işleminin, mutlaka diş macunu ile yapılması gerekmez. Eğer diş macunu yoksa, yumuşak bir diş fırçası ile de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Eğer diş fırçanız bunun için yeterince yumuşak değilse, sıcak suyla yumuşatıp, ondan sonra kullanmanız da mümkündür.

Ancak, diş çürümesi için en önemli önlem dediğimiz diş fırçalama da tek başına yeterli değildir. Çünkü diş fırçalarının diş aralarını yeterince temizlemesi her zaman mümkün olmaz. Bu nedenle, her diş fırçalamadan sonra diş ipi kullanmayı da alışkanlık haline getirmekte yarar vardır.

Diş çürümesi ve buna bağlı diş ağrılarından kurtulmak ve dişlerinizin ömür boyu sağlıklı olması ve sizinle kalması için, düzenli kontrol çok önemlidir. Dişlerinizden hiçbir şikâyetiniz yokken de, altı ayda bir, diş hekimi kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin. Bu kontroller sırasında, ileride başınıza dert olacak birçok diş çürümesi, diş ağrısı ve diş kayıpları, önlenmiş olacaktır.

Bu kontroller sırasında, diş çürümesi olaylarını arttıran diş taşlarını (tartar) da varsa temizletmelisiniz.

Diş Çürümesi İçin Peynir:

Kazein adlı madde, diş çürümesi nedeni olan bakterileri yok eder. Diş çürümesi oluşmadan önce önlenmesinde ve ağız içi florasının düzenlenmesinde, kazein alımı bu yüzden çok önemlidir.

Peki kazein hangi yiyeceklerde bulunur? Kazein, en doğal haliyle ve yoğun olarak süt ve süt ürünlerinde, özellikle de peynirde bulunur. Dişlerinizi fırçalayamadığınız zamanlarda yiyeceğiniz bir dilim peynir, gerekli korumayı üstlenecektir. Ayrıca, yemeklerden ve tatlılardan sonra da bir dilim peynir yemeyi alışkanlık haline getirmekle, diş çürümesi riskine karşı dişlerinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

.
İlgili Yazılar: