implant teknolojisi ile diş tedavisi

Ağız ve diş sağlığı

implant teknolojisi ile diş tedavisi

Hem sağlığımız hem de estetik açıdan görüntümüz ve psikolojik durumumuz için ağız sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Toplumumuzda birçok kişi diş eksikliği nedeniyle istediği gibi gülemiyor, konuşamıyor ve en önemlisi beslenmesini tam yapamadığı için sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşıyor. Dişlerinizin bembeyaz ve sağlıklı bir görüntüye sahip olması ile toplum içerisinde konuşurken ya da gülümserken kendinize güvenen özgüven sahibi bireyler olursunuz.

Ağzınızda eksik dişiniz varsa ve bundan rahatsızlık duyuyor, sosyal ortamlardan kendinizi çekiyorsanız, bu sorununuzdan implant diş tedavisi yaptırarak kurtulabilirsiniz.

Peki, implant nedir ve nasıl uygulanır? dediğinizi duyar gibiyiz. Aşağıda kısaca, implant teknolojisi ve uygulanışını basit, herkesin anlayacağı biçimde ele alıp anlattık.

implant nedir

Kaybedilmiş dişlerin yerine, çene kemiğine monte edilen ve diş kökü görevi gören titanyum bazlı enstrümanlara implant denir. Yani, implant teknolojisi kişinin kaybedilmiş dişlerinin yerine kendi dişlerinin görevini görmesi için titanyumdan diş köklerinin yapılması ve yapay diş uygulanmasıdır.

Yapay diş uygulaması da diyebileceğimiz implant anestezi altında yapılan ve sadece bir diş çekimi kadar rahatsızlık verici, hatta normal bir diş çekiminden çok daha kolay bir uygulamadır. Hasta, implant uygulaması sırasında yorulmaz ve üzülmez. Diş kökü yapılış teknikleri birçok kaynakta çok komplike ve zor gibi anlatılıyor olsa da, gelişen teknoloji ve diş hekimliğinde kat edilen ilerlemeler ve diş hekimlerinin tecrübeleri sayesinde, çok rahat bir biçimde kişiye implant uygulanabilir. implant dişlerin yapılış süresi, 3 dakika, en fazla 5 dakika kadar sürmektedir. Çok çeşitli sorunu olan çene yapılarında bile bu uygulama süresi 7 dakikayı bulmaz.

Çene kemiğine implant yapılırken, küçük bir kesi ile çene kemiğinde bir yuva hazırlanır ve o yuvanın içerisine implant yerleştirilir. Bu implant uygulaması hasta için çok rahatsızlık vermeyen bir işlem olduğu gibi, zaten bu konuda uzman olan diş hekimi için çok daha basit ve kolay bir işlemdir. Fakat, tedavi için seçilecek kurum çok önemli olup, uzman olmayan kişilerce yasal olmayan, kaçak titanyum diş kökü maddelerinin ve malzemenin kullanıldığı ortamlarda yapılan tedavi bazı travmatik problemler ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

implant diş uygulaması

Bu implant teknolojisi ile diş tedavisinde, çene kemiğinize titanyumdan bir vida takılır ve vidanın ucuna ağız içerisinde diş görevi görmesi için bir protez yerleştirilir.

implant diş uygulamada tedavi, hasta koltuğuna oturan hasta için süre olarak uzun gelse de genel olarak basit bir diş çekiminden farklı değil, hatta diş çekiminin tam tersi, eksilen dişin yerine konulması şeklinde bir tedavi diyebiliriz. Diş çekimi sırasında problemli olan diş kemikten ayrılırken, implant diş tedavisinde ağız içerisinde eksik olan diş çene kemiğine vida yöntemi ile protez diş takılarak tamamlanır.

Yaklaşık olarak 20 dakika kadar süren implant diş tedavisinde, tedaviye başlamadan önce mutlaka kemik uygunluğu tespiti yapılmalıdır. Çenenin panoramik röntgeninin çekilmesi ile gerçekleştirilen bu kemik uygunluğu tespiti implant tedavisinin başarıya ulaşması açısından çok önemlidir. Vidanın çene kemiğine takılacağı yerin bulunması tedavinin en önemli aşamasıdır. Eğer vidanın takılacağı çene kemiğinin yüksekliği yeterli değilse ya da sinüslerde sarkma varsa, implant tedavisi uygulanamaz.

İnceleme sonucunda uygun kemik bulunursa, hastaya anestezi verildikten sonra hekim diş etini küçük bir kesi ile açarak, kemiğe ağız ve diş tedavisinde kullanılan özel matkaplarla delikler açar. Açılan bu deliklere vida yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra protez takma işlemini gerçekleştirir ve diş etine dikişleri atarak implant diş tedavisini bitirir.

implant uygulaması videosu :

.


İmplant diş ameliyatı nasıl yapılır ? implant…

.
Operasyondan hemen sonra buz kompreksi yapmak ve bol bol dondurma yemek birkaç gün yaşayacağınız rahatsızlıkların semptomlarını hafifletebilir. Doktorunuzun vereceği ağrı kesici ve diğer ilaçları kullanmaya dikkat etmeniz de kısa zamanda iyileşmenizi sağlayacaktır.

implant implant diş uygulaması işte bu kadar basit

.

.