Akne İçin Doğal Çözümler

Akne İçin Doğal Çözümler

Akne İçin Doğal Çözümler

Akne, ciltteki gözenekler üzerinde oluşan bir tür sivilce çeşididir. Bilinmelidir ki her sivilce akne değildir. Daha çok ergenlik döneminde görülen akne, sosyal hayatı oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Akne için birçok tedavi yöntemi vardır. Evde uygulanabilecek yöntemlerle de akneden kurtulmak mümkündür. Akneden kurtulmanın en önemli adımı ise cildi temiz tutmaktır. Akne tedavisi gören bir insan günde en az iki kez cildini yıkamalıdır.

Akne İçin İyi Gelen Bitkiler Ve Yağlar

Yeşil Çay: Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Akne tedavisinde de kullanılabilen yeşil çay, düzenli kullanıldığında akneli cilt için de oldukça faydalı. Yeşil çayı cildinize doğal tonik olarak ya da düzenli tüketerek kullanabilirsiniz. Tükettiğiniz yeşil çayın torbasını da cildiniz üzerinde tampon hareketlerle uygulayarak sonuç almanız mümkün.

Kükürt: En çok sivilce tedavisinde kullanılmasıyla bilinen kükürt, aknelere de iyi gelir. Sabah akşam cildinizi kükürt sabunuyla yıkayabilir ya da düzenli olarak cildinize kükürt maskesi yaparak sonuç alabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Yağlı ciltte oldukça etkili olduğu bilinen çay ağacı yağı, akne sorununa birebirdir. Çay ağacı yağını aktarlarda bulabilir, cildinizi yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz.

Aspirin: Akne maskelerinizin içinde kullanabileceğiz aspirin, sivilce tedavisi konusunda oldukça etkilidir.

Aloe vera: Endonezyalı kadınların güzellik sırrı olarak bilinen aloe vera, neredeyse bütün cilt tedavilerinde kullanılan bir bitkidir. Aloe verayı kesip, kabuğunun altından çıkan jeli cildinize masaj yaparak uygulayabilir ya da blenderdan geçirip dondurucuda bekleterek cildinize tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak genellikle akne tedavisinde sirke ile birlikte kullanılır. Cildinizi yıkadıktan sonra 2-3 diş sarımsağı cildinize uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi: Cildinizi yıkadıktan sonra tonik olarak kullanabileceğiniz sirke, akneye oldukça iyi gelmektedir.

Karbonat: Karbonatı haftada bir suyla karıştırıp maske olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Limon: Limonu cildinizde sivilce ya da aknenizin üzerine bölgesel olarak uygulayabilir ya da biraz su ile karıştırarak tonik gibi kullanabilirsiniz.

Bal: Balı akneli cildinizde maske olarak kullanabilirsiniz.

Kuşburnu Tohumu Yağı (Gül Tohumu Yağı):

Kuşburnu yağını cildinize sabah-akşam masaj yaparak uygulayabilir, etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Domates: Domatesi çok küçük parçalar halinde doğrayıp maske yaparak ya da düzenli olarak domates tüketerek aknelerinizden kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı sabunu: Zeytinyağının çok iyi bir cilt temizleyici olduğu bilinmektedir. Zeytinyağı sabunu da çok eskiden beri cilt tedavilerinde kullanılan bir sabundur. Aktarlarda bulabileceğiniz zeytinyağı sabunuyla cildinizi düzenli olarak yıkarsanız, bir süre sonra çok güzel bir cilde kavuşacağınızı görebilirsiniz.

Rooibos çayı: Güney Afrika kökenli bu çayın, iştah kesme özelliği olduğu gibi akne tedavi etme özelliği de vardır. Tıpkı yeşil çay gibi bu çayı da demleyip soğuttuktan sonra tonik olarak kullanabilir ya da torbasını buzdolabında bir süre beklettikten sonra cildinize tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Nane: Nane doğada insan vücuduna pek çok faydası olan bir bitkidir. Naneyi akne tedavisinde suyla karıştırıp maske olarak kullanabilir ya da aktarlarda bulabileceğiniz nane yağıyla bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçalı akne tedavisinde toz olarak alıp, maske yaparak kullanabilirsiniz.

Gül suyu: Akne tedavisinde tonik olarak kullanılan gül suyunun, bu soruna çok iyi geldiği bilinmektedir. Akne ve sivilceyi kolayca kurutan gül suyu, aynı zamanda maskelerle karıştırılarak da kullanılabilir.

Argan yağı: Fas’tan ithal edilen bu yağ, %100 saf argan yağı olarak kullanıldığında ciltte birçok sorunu çözdüğü gibi akne sorununu da çözmektedir.

Akne İçin Doğal Maske Tarifleri

Aspirin Maskesi:

 • 4 adet aspirin
 • 1 yemek kaşığı ılık su

Malzemeleri karıştırarak cildinize sürün. 10 dakika sonra cildinizi yıkayın. Hazırlaması oldukça kolay olan bu maske haftada 1 kez uygulanabilir. Eğer isterseniz içine limon suyu ,bal, gül suyu ya da yoğurt da katabilirsiniz.

Bal Maskeleri:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tarçın

Malzemeleri karıştırın. 20 dakika ciltte beklettikten sonra suyla durulayın. Haftada 1 kez uygulamak yeterli.

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı esmer şeker
 • 2 tatlı kaşığı bal

Malzemeleri karıştırın ve 20 dakika cildinizde bekletip durulayın. Cildinizin ışıldamasını da sağlayacak olan bu maske, sivilceler üzerinde de oldukça etkili.

Karbonat Maskesi:

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 2 tatlı kaşığı isteğe göre bal ya da yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 tatlı kaşığı gül suyu

Malzemeleri güzelce karıştırın. Ardından göz çevrenize değdirmeden yüzünüze uygulayın. En fazla 5 dakika bekletin ve durulayın. Haftada 1 kereden fazla yapmayın.

Görüyorsunuz ki; o hiç kurtulamayacağınızı düşündüğünüz akne sorununuzdan doğal yollarla kısa sürede kurtulabilirsiniz.

© AileceSaglik.com
——————–

.
İlgili Yazılar: