Ayak Banyosu Türleri ve Yararları

ayak-sagligi-ayak-bakimi-ailecesaglik.com

Ayak banyosu dinlenmemiz için çok gereklidir. Her mevsimde ayrı bir özen göstermemiz gereken ayaklarımız, yaşımızı yüzümüzden ve ellerimizden daha önce ele verir. Ayaklar, vücudun bütün ağırlığını taşıyan organlarımız olarak, yorgunluğu en çok hissettiğimiz vücut bölgemizdir.

Ayak banyosu nedir?

Dinlendirici ve iyileştirici uygulamaların başında, ayak banyosu çeşitleri yer alır. Ayak banyosu genel olarak, ayaklarımızı suya sokarak yapılan bir dinlendirme ve bakım şeklidir. AileceSaglik.com sitemizde, ayak sağlığı ile ilgili diğer bilgileri de bulabilirsiniz.

Ayaklarımız için uygulanabilecek çok çeşitli ayak banyosu uygulamaları, hem ayakların bakımlı, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir; hem de ayakların vücudun değişik bölgeleri ile olan sihirli bağlantısı nedeniyle, birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Ayak banyosu uygulamalarının çok çeşidi vardır. Banyo suyunun içine konan maddelere göre; ayak banyosu sırasında yapılacak masajın türüne göre; bir cihaz kullanılıp kullanılmamasına göre… vb… Bu yazımızda, banyo suyunun sıcaklığına göre dört farklı ayak banyosu türünü ve bunların vücuda yararlarını ele alacağız.

Soğuk Suyla Yapılan Ayak Banyosu:

Ayaklarınızı, 15 derecedeki suya yavaşça sokun. Sıcaklık hissi duyana kadar bekleyip, ayaklarınızı sudan çıkarın. Yumuşak bir havluya sararak, kurumasını ve normal ısıya gelmesini sağlayın.

Bu ayak banyosu, şişmanlık nedeniyle duyulan yorgunluk ve ayak ağrılarına, genel olarak vücut yorgunluğuna burun kanamalarına ve kabızlığa iyi gelir.

Sıcak Suyla Yapılan Ayak Banyosu:

Ayaklarınızı 42 derece ısıtılmış suyun içine usulca sokun. 15 dakika kadar bekleyin. Sonra ayaklarınızı sudan çıkarıp, havlu ile kurulayın.

Böbrek hastalıklarına, migrene, adet sancılarına, boğaz ve karın ağrılarına karşı olumlu etkileri olacaktır.

Sıcak ve Soğuk Suyla Yapılan Ayak Banyosu:

Ayaklarınızı 42 derecedeki suya sokup, 5 dakika bekletin. Sonra, 15 derecedeki suya sokup, 10 saniye kadar bekleyin. Bu işlemi sırasıyla tekrarlayıp, toplamda 5 kez uygulayın.

Bu uygulama, dolaşım bozukluğuna, uykusuzluğa, migrene ve selülite iyi gelecektir.

Gittikçe Sıcaklaşan Suyla Yapılan Ayak Banyosu:

Ayaklarınızı 30 derecedeki suya soktuktan sonra, her 15 saniyede bir bardak kaynar su ekleyerek, dayanabildiğiniz kadar sıcaklaştırın. Kaynar su eklerken, bu işlemi ayağınıza uzak bir noktadan yapmayı unutmayın, veya ayaklarınızı çıkararak su ekleyin, ayağınızı yakmayın.

Bu ayak banyosu, sinir sistemiyle ilgili bütün bacak ağrılarına, yüksek tansiyona, siyatiğe, astıma, bronşite, yetersiz âdet kanamalarına karşı olumlu etkiler yapar. Âdet gecikmeleri durumunda, âdetin normal olarak beklendiği günden üç gün önce yapılırsa, olabilecek âdet gecikmesini önler.

Ayak Banyosu Ayak Banyosu dinlendirici ve iyileştirici uygulamaların başında gelir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ayak banyosu, ayaklari sicak suya koymak, ayakları sıcak suya koymanın faydaları, ayakları soğuk suya sokmak, ayakları tuzlu suya koymak, ayak dinlendirme suyu, ayakları tuzlu suya sokmak, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Ayak sağlığı ve ayak bakımı için, buradaki ayak banyoları yazısı çok yararlı bir bilgi. Ama, keşke ayak bakımı ve ayak sağlığı için yararlı olan kremler, losyonlar ve diğer doğal ürünler hakkında da bilgiler verilseydi. Ayak sağlığı hakkında ürün tavsiyelerinizi bekliyorum. _

    • Ayak bakım ürünleri (krem, losyon, lif, sprey vb) ile ilgili tanıtıcı bilgiler ve tavsiyeler de yakında eklenecek, Nurten Hanım.

Yorumlar kapatıldı.