Tırnak Kırılması ve Önleme Yolları

Tırnak Kırılması ve Önleme Yolları

Tırnaklar gün içerisinde en yoğun kullanılan ellerimiz ile aynı derecede yıpranmaktadır.Ellerimize kremler, peelingler yardımı ile bakım yaparken, tırnaklarımızı çoğu zaman gözden kaçırıyoruz. Halbuki su, sabun, deterjan ve kullandığımız ojeler tırnakların yıpranmasına neden oluyor. Bakımsız tırnaklar kolay kırılır, soyulur ve bakıma ihtiyacı olduğunu belli eder. Ellerinizin güzel görünmesini istiyorsanız, mutlaka tırnak bakımına önem vermelisiniz.

Tırnaklarınız hiç bir neden yokken kırılıyorsa, vitamin eksikliğinden kaynaklı bir durum söz konusudur. Doktorunuza danışmalı ve uygun tedaviyi öğrenmelisiniz. Ancak ara sıra kırılan, soyulan ve cansız görünen tırnaklara sahipseniz yazımızda belirtilen bir kaç noktaya dikkat ederek sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Öncelikle tırnakların zarar görmesindeki en büyük etken kimyasal maddelerdir. Temizlik yaparken kesinlikle tırnaklarınızı korumanız gerekmektedir. En uygun yöntem eldiven kullanmaktır. Ancak bazı bayanlar eldiven ile rahat hareket edemediğinden eldiven kullanmak istemezler. Eldivene alternatif olarak temizlik öncesinde tırnaklara uzun süre etkili bir krem ya da vazelin uygulaması da güzel sonuçları beraberinde getirecektir.

Su vücudumuzun başlıca gereksinimlerindendir. Her organın ihtiyacı olduğu gibi tırnaklarınızın da yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır. Bunun yanında sağlıklı ve düzenli beslenmede etkileyici faktörlerdendir.

Kısaltmak istediğiniz tırnaklarınızı tırnak makası ile kesmeniz de soyulmaya meyilli tırnaklar oluşturacağından, mümkün olduğunca törpü ile kısaltmaya çalışmak daha sağlıklı bir görünüm sağlayacaktır.

Tırnak kırılması sorununda gittiğiniz güzellik salonu ve manikür – pedikür yaptırdığınız aletler de çok önemli. Kullandığınız ojelerin tazeliği ve tırnağınızda kalma süresi soyulan ve sararan tırnaklar istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan birkaçı.

Son olarak tırnak kırılması için en verimli sonuç alacağınız bir bitkisel çözüm limon. Limonun tırnak yapısını güçlendirici ve besleyici içeriği uzmanlar tarafından bile onaylanmıştır. Gün aşırı elinize ve tırnaklarınıza yapacağınız limon masajı ile daha sağlıklı ve kırılmayan tırnaklara ulaşmanız mümkün…

.