Tırnak Kırılması

Tırnak Kırılması

Tırnak Kırılması

Tırnak kırılması bazı kişilerde sık yaşanan bir sorundur. Tırnak insanlarda ve bir çok omurgalı hayvanda parmak uçlarını örten, aynı zamanda koruyan keratinize bir yapıdır.

Tırnağı bir protein olarak düşünebiliriz. Tırnağın neden kırıldığını öğrenmek için önce yapısını bilmek gerekir. Tırnak hiçbir şekilde mineralize bir doku değildir.

Tırnak Kırılma Nedenleri

Nasıl ki kaşar peynirini streçlemeden buz dolabına koyduğunuzda kuruyorsa tırnakta gece bakım kremi ister. Tırnak nemlendirilmek ister. Tırnakların kötü kullanılması tırnak kırılma nedenleri arasında en önemlisidir. Kimyasallar, ojeler, asetonlar, sıcak su, kötü koşullar ve hastalıklardan dolayı kırılır. Dolaşım bozukluğu ve Demir eksikliği anemisi bunların başında gelen iki önemli sebeplerdendir. Özellikle şoktaki hastalarda daha çok görülmektedir ya da demiri düşük olan hastalarda ilk belirtidir. Tırnak kırılması ile beraber mini mini çanaklaşma ve tırnakların yüzeyindeki inişler çıkışlar da o tırnak yüzeyindeki düzgünlüğün bozulması durumunu göstermektedir.

Tirnak_kirilmasi-1 Tırnakların Sık Kırılması
Tırnakları sık kırılanlar özellikle korumaya dikkat etmelidir. Çok düzgün bir şekilde korumalılar. Öncelik olarak korunması gereken şeyler kimyasallardır. Sonrasında asit ve bazlardan da korumalıdırlar. Bulaşık yıkarken eldiven takıyorlarsa sabunda kullanmamaları gerekmektedir. Tırnaklar her şeyden etkilenmektedir. Sıcak sudan, travmadan, darbelerden ve psikolojik olarak tırnakları ağzına götürme alışkanlığı varsa başlı başına bir tehlikedir. Eğer tırnakları keserken dipten kesme alışkanlığı varsa tırnak köşeleri enfekte olabilir, etlerine batabilir, dolama olabilir. Son derece tehlikelidir. Tırnak alet olarak kullanılmamalıdır. Hiçbir şekilde fıstık açarken, kola açarken tırnaklar kullanılmamalıdır. Tırnaklar çok uzatılmamalıdır. Çünkü çok uzatılan tırnak çabuk kırıldığı gibi tırnak dibi boşlukları oluşturmaktadır. Tırnak, tırnak yatağından ayrılır ve bu zor kapanabilir, görsel olarak da çirkin bir görüntü sergilemektedir.

Tırnak Kırılması Tedavisi

Tırnak kırılmasının öncelikle tanısı için demir testi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü tırnak kırılmasının en sık sebebi demir eksikliği anemisidir. Eğer anemik ise hasta mutlaka tedaviye başlanması gerekir ve bunun için de bir uzman doktora başvurması gerekmektedir. Hematolog kontrolünde ve arada mutlaka kontrollere gidilmelidir. Arkadaşıma iyi geldi bende kullanmalıyım mantığı çok doğru değildir. Çünkü vücuda demirin fazlası da zarardır. Vücutta birikir. Tırnakta renk bozuklukları durumuna bile sebep olabilir. Bu yüzden çok kontrollü bir şekilde önce bu sorun var mı yok mu bunun bilinmesi gerekmekte ama arada mutlaka kozmetik anlamda da tırnağı korumak gerekmektedir. Tırnak diplerini düzgün bir şekilde yağlamak gerekmektedir. Tırnak dipleri mutlaka yağlak olmalı ve akşamları düzgün bir şekilde nemlendirilmelidir. Özellikle kimyevi maddeler ile iş yaparken eldiven kullanılmalıdır. Asla limon, zeytinyağı gibi şeyler kullanılmamalıdır. Uzun süre kırmızı, koyu ojeler kullanmışsanız ve artık tırnağın havalanması için ve kötü görünmemesi için bir ya da iki kereye mahsus kullanılabilir. Ancak kullandığınız şeyin tuz ruhundan farklı olmadığı bilinmektedir.

Tırnak Kırılmasında Hastalıkların Belirtisi
Tırnak kırılması en çok demir eksikliği anemisi ve dolaşım bozukluğunun nedenleridir. Mantarda da tırnaklar kırılabilir. Mantar hastalığı da tırnak hastalıklarının %60’ını oluşturduğu için çok önemlidir. Tırnak kırılmasıyla beraber belli belirtilerin görülmesi çok önemlidir. Sadece tırnak kırılmasına bakarak bunda demir eksikliği anemisi vardır diyemeyiz. Ekstra bulgulara da dikkat edilmesi gerekir. Eğer milföy hamuru gibi tırnak dağılıyorsa, üzerine baktığımız zaman tırnak kırılıyor ama bir de tabaka tabaka dağılıyorsa özellikle polis temi denilen kan hastalığı ve AİDS’ten şüphelenilebilir.

Tırnak Kırılmasında Kullanılacak Ürünler
Tırnak kırılmasına karşı kullanmamız gereken en önemli ürünler güneş korumalı ürünlerdir. Güneş korumalı ürünler ikiye ayrılmaktadır. Ojenin tırnağa zarar vermemesi için mikbez denilen oje altı koruyucu, yine güneş koruyucu içeren bir koruyucu kullanabiliriz. Ojeleri asla yağı alınmış tırnağa dümdüz sürmemek gerekmektedir. Çünkü ciddi anlamda asetonla çıkarırken de çok yıpratılır ve tırnakların yapısında bozukluk oluşmasına neden olur. Bu nedenle tırnak koruyucu sürülmeli, sonrasında oje sürülmeli ve ardından topkok denilen ultraviyoleden tırnakları koruyan güneş koruyucu, koruyucu cila sürülmelidir.

Eğer düzgün beslenemiyor isek vitamin takviyeleri alınmaktadır. Tırnağa vitamin takviyesi pek önerilmemektedir. Çünkü düzgün beslendiğimiz zaman, bol su içtiğimizde dolaşımımız düzgün ise eğer bunu tırnaklara taşıyacak hücrelerimiz var ise, alyuvarlarımız yeterli ise zaten düzgün vitaminler tırnak uçlarına taşınacak ve tırnak vitaminleri yeterli olacaktır. Eğer üstüne tırnak bakımını da düzgün yapıyorsak tırnaklarımız kırılmayacaktır. Tırnakların nemlendirilmesi ve tırnakların içerisindeki yağın korunması da önemlidir. Bunun için özellikle yatarken nemlendirici bir krem sürülmelidir. Özellikle A,B,D ve E vitaminlerinin içerdiği bir krem olmalıdır.

Ayrıca; daha fazla bilgi için Tırnak Kırılması ve Önleme Yolları yazımızı da okumanızı öneririz.

.
İlgili Yazılar: