Çapaklanan Göz Rahatsızlığı (Çocuklarda)

Çapaklanan Göz Rahatsızlığı, bebek ve çocuklarda

Çapaklanma Göz Rahatsızlığının Nedenleri

Çapaklanma nedir; özellikle çocuklarda ve bebeklerde gözde çapaklanma olayının nedenleri ve belirtileri nelerdir? Gözde çapaklanma olayı önemli bir rahatsızlık mıdır?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte, çocukların üst solunum yolları iltihapları artmaktadır ve buna paralel olarak, göz enfeksiyonlarında da artış görülmektedir. Çocukların gözlerinde görülen bu çapaklanma farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu yazımızda, “konjunktivit” hastalığı nedeniyle oluşan aşırı göz çapaklanması konusunu ele alacağız.

Kocaeli Acıbadem Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Feray Koç, bu hastalığın (toz, güneş, polen gibi) çeşitli alerjik nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi; çeşitli virüsler, bakteriler ve parazitler ile de oluşabildiğini söylüyor. Göz yüzeyini kaplayan tabakanın iltihaplanması durumunda “konjunktivit” denilen hastalık meydana geliyor. Ayrıca göz içine giren çeşitli kimyasal maddeler de “toksik konjunktivit”e neden olabiliyor.

Hastalığın belirtileri şunlar:

– Gözlerde sulanma
– Kızarma
– Yanma ve batma hissi
– Kirpik dibinde salgılar birikmesi
– Kirpiklerin birbirine yapışması

Konjunktivit Nedir?
Konjunktivit adı verilen rahatsızlık, bulaşıcı bir hastalık. Özellikle bazı virüslerle bulaşan konjunktivit salgınlara neden oluyor. Hastalığın tanısı, öncelikle göz muayenesi ve hastanın ayrıntılı hikâyesinin alınmasıyla konuluyor. Bazı durumlarda hastalığın nedenini ortaya çıkartmak için ek testler yapmak gerekebiliyor.

ÇAPAKLANMA ÇOCUKLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Genellikle yoğun bir göz çapaklanması şeklinde tanınan konjunktivit, tüm yaş gruplarında izlenebilen bir hastalık olsa da, çocuklarda daha sık görülüyor. Çocuklar daha alerjik bünyeli olduklarından, alerjik konjunktivit çocukluk çağında daha sık izleniyor ama yaş ilerledikçe azalıyor. Kreşlerde ve okullarda çocukların birbiri ile yakın temas halinde bulunması, aynı oyuncaklarla oynayıp elleriyle sık sık gözlerini ovuşturmaları, ellerini sık sık yıkama alışkanlıklarının olmayışı gibi nedenlerden mikrobik konjunktivitler de çocuklarda daha sık izleniyor.

Çapaklanma Tedavisi nasıl yapılıyor?

– Eğer bakterilerin neden olduğu bir konjunktivit söz konusu ise antibiyotikli damlalar ve merhemler verilerek göz çapaklanması tedavi ediliyor.
– Eğer virüslerin neden olduğu bir durum varsa, tedavi bu kadar kolay olamıyor, çünkü viral konjunktivitler antibiyotiklere cevap vermez. Bu durumda, hastalığın klinik seyrine göre şikâyetleri hafifletmeye yönelik çeşitli tedaviler uygulanıyor.
– Çapaklanmaya alerjinin neden olduğu alerjik konjunktivit durumunda ise alerji önleyici ve giderici damlalar ve soğuk kompres uygulanıyor.

Tedaviye rağmen hastalık tekrarlıyor mu?

Tedavi erken kesilmiş ise tekrarlayabilir. Alerjik veya toksik etkene tekrar maruz kaldığımızda konjunktivit tekrar edebilir. Konjunktivite neden olan birçok virüs ve bakteri vardır ve bunlar sürekli değişim içindedir. Hastalık yapabilecek yeni virüsler ve bakterilerle karşılaştığımızda konjunktivit tekrar edebilir.

Tekrar oluşmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor?

– Konjunktiviti önlemede en etkili yöntem el yıkamaktır.
– Eğer gözlerimizde zaten bir enfeksiyon var ise elimizi gözümüze veya çevresine dokundurduğumuzda hemen yıkamalıyız.
– Bulaşıcı konjunktivite neden olan bakteri ve virüsler göz yaşında bol miktarda bulunur ve bu salgılarla diğer insanlara bulaşır.
– Eğer kontakt lens kullanıyorsak el yıkamak daha da önem kazanır. Lenslerimizi kuralına uygun şekilde lens solusyonlarında dezenfekte etmeli önerilen sürelerde yenilemeli ve asla lensle duşa havuza veya denize girmemeliyiz.
– Alerjik bir konjunktivitimiz varsa allerjik maddenin göze temasını önlemek, koruyucu gözlükler takmak ve allerji önleyici damlaları kullanmak da konjunktivit tekrarlarını azaltabilir.

Gözdeki kırmızılık her zaman konjunktivit olduğunu mu gösterir?

Sadece alerjik ve viral konjunktivitlerde göz kızarmaz başka nedenler de olabilir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sonucu sık sık gözde akıntı, kızarma, çapaklanma olabilir. Veya göze kaçan bir yabancı cisim, gözün yüzeyinin çizilmesi, kronik kirpik dibi enfeksiyonları, kontakt lenslere ait problemler, göz içi enfeksiyonları, göz tansiyonunun yükselmesi, nadiren göz içi tümörleri ve şu anda aklımıza gelmeyen bir çok neden göz kızarmasına sulanmasına neden olabilir.

İlgili Aramalar:

göz çapaklanması tedavisi, konjunktivit nedir, çapaklanma nedir, çapaklanma nedenleri, çapaklanma tedavisi, gözde çapaklanma tedavisi nasıl yapılır, göz çapaklanması bir hastalık mı

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, çocuklarda göz çapaklanması neden olur, cocuklarda göz capaklanmasi, bebeklerde göz çapaklanması, göz capaklanmasina ne iyi gelir, cocuklarda goz capaklanmasina ne iyi gelir, göz çapaklanması, göz çapaklanması neden olur, zayıflama.
.

6 yorum

  1. Çocuğumun gözlerinde çapaklanma çoğalmıştı. Geçici bir göz çapaklanması diye önemsememiştik. Geçen hafta bu yazıya rastladım, göz çapaklanması olayının arkasında bir hastalık olabileceğini öğrenince çocuğu doktora götürdük. İyi ki götürmüşüz. Doktor ilaçlar yazdı, bir haftadır kullanıyoruz, çocuğumun göz çapaklanması azaldı, bir kaç gün içinde tamamen geçeceğini düşünüyorum. _

  2. Göz çapaklanması, aşırı olmamak şartıyla normal bir durum sayılıyor. Sanırım bu yüzden, aşırı göz çapaklanması durumunda da bunu geçici ve önemsiz birşey olarak görüyoruz. Aşırı göz çapaklanması bazen sizin belirttiğiniz gibi bir hastalığın belirtisi olabildiği gibi, bazen de çevre faktörleriyle ortaya çıkabiliyor. Bu yazınızı okuyunca, yaşadığım bir olay aklıma geldi, onu paylaşmak istedim.

    Çalıştığım büroda, birkaç yıl önce yetersiz ışıklandırma şikâyetleri artınca, yeni bir ışıklandırma sistemi yaptırmaya karar verilmişti. Yeni ışıklandırma ilk başlarda hepimizin hoşuna gitti, tavan neredeyse tamamen floresan lâmbalarla kaplanmıştı, her yer ışıl ışıldı. Ama birkaç gün sonra bütün personelde aşırı bir göz çapaklanması görülmeye başlandı. Sabah kalktığımızda, çapak yüzünden yapışmış olan göz kapaklarımızı açabilmek bile zor oluyordu. Önceleri, göz çapaklanması işte, geçicidir, deyip üstünde durmadık. Daha sonra, bu aşırı çapaklanmanın tüm personelde olduğunu farkedince, yeni ışıklandırma sistemiyle ilgili olabileceğini düşündük. Büronun tavanı zaten alçaktı ve floresan lâmbalar çok fazlaydı. Floresan yerine sıcak ışık ve gizli aydınlatma sistemine geçtik. Personeldeki aşırı göz çapaklanması birden yok oldu. Gözlerde aşırı çapaklanma konusunun birçok şeyle ilgili olabileceğini böylece yaşayarak öğrenmiş olduk. _

  3. Gözde çapaklanma olayını genellikle pek önemsemiyoruz. Önemseyip kontrol edildiğinde de büyük olasılıkla pek önemli birşey çıkmıyor, ama yine de gözde çapaklanma görüldüğünde kontrol ettirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü çapaklanma olayının yaşandığı gözümüz, belki de en önemli organımız. _

  4. Çapaklanan göz rahatsızlığı ve gözün aşırı çapaklanması olayının bu kadar ciddi bir şey olabileceğini hiç düşünmemiştim. Bundan sonra gözüme, gözüm gibi bakacağım. 🙂 _

  5. Konjunktivit kaynaklı aşırı göz çapaklanması için, kolay anlaşılır, bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Çocuklarda ve bebeklerde gözde çapaklanma olayının konjunktivit dışındaki diğer nedenleri hakkındaki yazılarınızı da bekliyoruz. _

Yorumlar kapatıldı.