■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Göz Seğirmesi Neden Olur

Yazının Tam Başlığı: Göz Seğirmesi Neden Olur
Göze kaçan yabancı cisim için ilk yardım

Göz Seğirmesi Neden Olur

Dünyanın her yerinde göz seğirmesi ile ilgili efsaneler anlatılır. Peki, göz seğirmesi için herhangi bir bilimsel açıklama var mıdır? Bu makalede bundan bahsedeceğiz. Hawaii’deki bir inanışa göre, göz seğirmesinin bir yabancının geleceğinin alameti olduğunu biliyor muydunuz?

Göz seğirmesi, bir veya iki göz kapağındaki kasların istemsiz kasılması ile seyreden bir hastalık olup, hastanın uzun süre göz seğirmesi problemi yaşaması muhtemeldir. Tedavi edilmezse kişinin görüşünü etkileyebilir hatta yüz spazmlarına yol açabilir. Yetişkinler, çocuklara göre bu duruma çok daha yatkındır.

Göz seğirmesi göz kapağının istemsiz hareketi ya da kas spazmıdır. Çoğu kişi bu durumu yaşamıştır ve aniden başlayıp bir kaç dakika sonra kendiliğinden geçtiğini görmüştür. Ancak göz seğirmesi daha sık oluyorsa ve belirtiler bir kaç günden aya kadar uzun bir süre devam ediyorsa, bu durum sadece bir sıkıntı olmaktan çıkar. Çok nadir bazı durumlarda semptomlar o kadar şiddetlidir ki kişinin gözünü açması zorlaşır. Öyleyse şimdi göz seğirmesinin nedenlerine ve tedavi için neler yapılabileceğine bakalım.

Göz Seğirmesi Nedenleri:

Göz seğirmesinin bazı olası nedenleri sık görülenler ve nadir olanlarla birlikte aşağıda listelenmiştir.

Sık Görülen Göz Seğirmesi Nedenleri:
Kuru göz -Işık hassasiyeti (fotofobi), Konjonktivit, Uyku eksikliği, Alerjiler, Stres ve yorgunluk, Hava kirliliği, Aşırı kafein ve alkol alımı, Magnezyum eksikliği, Görme problemleri, Kornea iltihabı, Benign blefarospazm, Göz kapaklarının blefarit veya inflamasyonu Benign esansiyel blefarospazm, uzun süren göz seğirmelerinin en sık rastlanan sebebidir.

Nadir Görülen Nedenler:
Nadir durumlarda, göz kapağındaki bu seğirme Parkinson hastalığı, Bell paralizisi gibi bazı sinir bozukluklarının bir belirtisi olabilir. -Hemifasiyal spazm göz kapaklarının seğirmesine neden olabilen başka bir nadir hastalıktır. Aynı zamanda yüz kaslarını da etkileyen nörolojik bir durumdur. Nadiren de olsa, bazı ilaçlar bu duruma yol açabilir.

Göz seğirmesi İçin Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Göz seğirmesi çoğunlukla zararsız olmasına rağmen, aynı zamanda bir hastalık belirtisi olabilir. Öyleyse, bir doktora kotrol ettirmek gerekir. Peki, ne zaman doktora gitmeliyiz?

Aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaçını görürseniz bir doktora görünmeniz gerekebilir:

Göz kapaklarının iltihabı, bir hafta veya daha uzun süre gözün seğirmesi. Ciddi spazmlar nedeniyle gözünü açmada zorluk, üst göz kapağında sarkık.

Göz Seğirmesi Neden Olur

Göz Seğirmesi ve Tedavisi:

Genellikle göz seğirmesi herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeden kendi başına iyileşir. Gözünüze sıcak kompres uygulayarak ya da hafifçe masaj yaparak rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Altta yatan hastalığa bağlı olarak uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri; Kuru göz, göz damlaları ve suni gözyaşı kullanılarak tedavi edilebilir.

Işık hassasiyeti nedeniyle göz seğirmesi yaşayan insanlar güneşin UV ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanabilir ya da bilgisayarda uzun saatler boyunca çalışırken parlama önleyici gözlük kullanabilirler.

Eğer göz seğirmesi uyku eksikliği nedeniyle olmuşsa tek yapmanız gereken uykunuzu almaktır. Her gün en az 6-8 saat uyumalısınız. Antihistaminikler, göz seğirmesine neden olabilen alerjik reaksiyonlarda rahatlama sağlayabilir. -Göz seğirmelerinin nedeni stres ve yorgunluk ise, stresinizi azaltacak önlemler almalısınız.

Çalışırken küçük aralar vermek, egzersiz yapmak stresinizi azaltabilir. Kafein ve alkol gibi maddelerin aşırı alımı nedeniyle oluşmuşsa bunları azaltmak sorunu çözecektir.

Magnezyum eksikliği göz seğirmelerine neden olabilir. Bu durumda magnezyum takviyeleri kullanılabilir.

Benign esansiyel blefarospazm, botox olarak bilinen botulinum toksini ile tedavi edilebilir. Çok küçük bir miktar botox belirtileri gidermek için etkilenen bölgeye enjekte edilir. Diğer tedavi seçenekleri durumu hafifletmek için başarısız olursa, o zaman doktorlar gözün seğirmesinden sorumlu siniri çıkarmak için ameliyatı tercih edebilir. Bazen spastik kasların kaldırılmasını da tavsiye edebilirler.

Yani önemsiz bir göz seğirmesi olabileceği gibi önemli bir durum da olabileceğinden ihmal etmemelisiniz.

————————————————-
Kaynak: bilgiustam.com

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, üzün süren göz yüz seğirmesi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Göz Seğirmesi Neden Olur - -


sitemap -- sitemap

banner