Katarakt Nedir?

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybedip opaklaşması ve matlaşması durumudur.

Katarakt, yaşı ilerlemiş, orta yaş ve üstü kişilerde daha sık rastlanan bir göz hastalığıdır.

Katarakt kimlerde olabilir;

 • Yeni doğan bebeklerde
 • Göze gelen fiziksel darbeler sonucu
 • Şeker hastalarında
 • Uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda

görülebilecek bir göz hastalığıdır.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye, gözden göze farklı sürelerde belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar;

 • Işığa karşı hassasiyet
 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Renklerde sararma veya soluklaşma
 • Gözlük numarasının sık değişmesi
 • Çift görme
 • Okuma zorluğu
 • Gittikçe miyoplaşma ve belirli bir noktada yakın gözlüğe ihtiyaç duymama
 • Göz bebeğinin beyazlaşması
 • Bulanık görme

Katarakt Nedenleri Nelerdir?

katarakt nedir -1 Katarakt tipik olarak göz içi merceğimizin yaşlanma sonucu opaklaşmasıdır. Hayat boyunca göz merceğimiz içinde yeni kablolar ürer. Kapalı bir ortam olan mercek gittikçe sıkılaşır ve sertleşir. İlk başlarda uyum gücünü 45 yaşından sonra etkileyen bu sertleşme ile birlikte bir noktadan itibaren lens içinde bir bulanıklaşma ve sararma başlar. Zamanla ilerleyen bu durum retina üzerine düşen ışığın kalitesini bozar, daha ileri safhada ise ışığın geçişini engeller. Bu şekilde oluşan duruma yaşa bağlı katarakt denir.

Kalıtımsal olarak meyil söz bahis olması ile birlikte, beslenme ve sigara kullanımı, kronik hastalıklarla riskleri daha fazla bir şekilde artmaktadır.
Ultraviyole ışığa maruz kalmak katarakt riskini çok artırır.
Delici ve künt darbeler de kataraktı tetikleyebilir.
Gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar da doğacak olan bebeğin gözünde katarakt olmasına neden olabilir.

Katarakt Sorununda Erken Tedavi Önemli Midir?

Bu göz hastalığı belli bir düzeye geldiğinde ve kişinin görmesini rahatsız edici düzeyde engellediği zaman ameliyat yapılması gerekmektedir. Bazen şeker hastaları gibi şeker hastalığı göz dibinin net izlenmesi gerektiği durumlarda, belli başlı durumlarda da göz tansiyonuna göre ameliyatın erken yapılıp yapılmaması kararı verilir.

katarakt nedir Çok beklemiş olan, erken teşhis yapılmayan katarakt durumlarında hastalık ileri evrelere taşınacağı için mercek sertleşir ve operasyon uzun sürebilir.

Katarakt çok ilerlediği zaman gözde kalıcı hasarlar meydana gelebilme ihtimali vardır ki bunlar arasında glokom, taktığınız lens düşmesi ya da gözünüzden kayması gibi durumlarda, üveit gibi hastalıklar olabilir.

.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz merceğinin opaklaşmasının tedavi yöntemi cerrahidir. Göz merceğinin matlaşmasının herhangi bir ilaca bağlı olarak ya da gözlükle tedavisi mümkün olmadığı ispatlandığı gibi, hastada göz merceği opaklaşması oluştuktan sonra, bunun kendiliğinden iyileşmesi gibi bir olanak söz konusu değildir. Bu göz rahatsızlığının her yaşta tedavisi vardır ve ameliyat için doğal göz merceğinin saydamlığını iyice kaybetmesini ya da görmenin çok azalmasını beklemeye gerek yoktur.

Katarakt ameliyatının zamanlaması, göz merceği matlaşmasının derecesine ve cinsine bağlı olduğu kadar, hastanın ihtiyacını karşılamak ve talebine de bağlıdır. Çok bekletilmiş olan göz içi lensi sertleşeceği için ameliyatı daha uzun sürmektedir. Komplikasyon ihtimali artarak iyileşme süresi biraz daha fazla uzar.

Katarakt ameliyatı sırasında saydamlığını yitirmiş olan göz içi lensi alınarak yerine yapay olan bir göz merceği yerleştirilir. Günümüzde katarakt ameliyatı iki şekilde yapılmaktadır; göz doktorunuz tarafından klasik dikişli ekstrakapsüler katarakt rekonstrüksiyonu (PEKKE) yöntemi kullanılabileceği gibi modern dikişsiz fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemi de tercih edilebilir. Halkımız arasında katarakt ameliyatı lazer ile yapıldığı düşünülmektedir, bu düşünce yanlış bir bilgidir. Katarakt ameliyatlarında lazer kullanımı çok sayıda yapılmamaktadır. Sınırla sayıda lazer kullanımı uygulanır.

Fako Ameliyatı Ne Demektir?
Fako ameliyatı, son sınıf gelişen özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir yol açılarak, işitme sınırının daha fazlasın da oluşturan ses dalgaları cihaz ucu gözün içine sokularak devam edilir. Kataraktlı mercek yerinde, parçalanarak emilir. Bununla beraber çıkarılan mercek yerine kalıcı bir şekilde suni bir mercek takılır. Ameliyat yaklaşık 15 – 20 dakika sürmektedir. Eski yöntemlere göre hızlı ve daha güvenli iyileşme olanağı sunar.

Katarakt Ameliyatı Olduktan Sonra Gözlük Kullanmak Gerekmekte Midir?
Göz ameliyatına başlamadan önce, çok hassas ölçümler yapılarak ameliyat öncesinde var olan gözlük gereksiniminin size yararı olması için ortadan kaldırılması hedeflenir. Gözün ameliyat öncesi durumuna göre kimi hastalarda gözlük kullanımı gerekebilir. Fakat çok odaklı merceklerle gözlük kullanımı ortadan kaldırılabilmektedir.

Katarakt Tekrarlar Mı?
Bu hastalık ameliyat sonrası geri gelmez. Fakat göz lensini çevreleyen ve suni merceğin içine yerleştirilen saydam torba kalın bir hal alabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda hasta, katarakt ameliyatı öncesindeki gibi dumanlı görme, perdeli görme gibi nedenlerle yakınabilir. Bunun tedavisi de çok basittir. YAG lazer denen kısa bir işlemle tedavi ayaktan gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında hastalar normal bir şekilde görmeye devam eder.

.
İlgili Yazılar: