Lensle Denize Girmeyin

Denize girmek, yüzmek, güneşlenmek, deniz havuz güneş

Lensle Denize Girmeyin

Uzmanlar, gözündeki kontakt lensi çıkarmadan denize veya havuza girenlerde, körlüğe kadar giden sağlık problemleri ortaya çıkabileceğini bildiriyor. Kontak lensiyle banyoya girenler için de durum pek farklı değil.

Kontakt lens kullanımı, gözümüzde bazı değişimlere yol açıyor. En çok da gözyaşının yapısında gerçekleşen bu değişimler, kontak lensin etkisiyle ortaya çıkıyor.

Kontak lensler vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılandığı için, bu durum bağışıklık sistemini harekete geçiriyor.

Kontakt lensin kötü kullanılması, yapımında kullanılan materyalin gözle uyum sağlamaması veya kontakt lensin yapısal özelliklerinin uyumsuz olması gibi nedenler, gözde bazı komplikasyonların çıkmasına yol açabiliyor.

Denize, havuza girerken kontak lensleri çıkarmayı ihmal etmek, bu tür komplikasyonlara ve çeşitli göz hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Özellikle kişinin lensleri kullanım şekli ve düzenli temizlik yapılmıyor olması durumunda, büyük riskler ortaya çıkıyor. Bu olumsuz durumlarda, gözün savunma mekanizması iltihap üreterek, yabancı cismi atmaya çalışıyor.

Kontaklensler, denizden ve havuzdan göze bulaşabilecek olan çeşitli mikroorganizmaların gözde barınmasına aracılık ederek, önce gözyaşının yapısını bozuyor. Asli görevi gözde temizlik yapmak olan gözyaşı böylece bu görevini yerine getiremeyince, gözde sorunlar başlıyor.

Daha sonra, göze bulaşan mikroorganizmanın türüne göre, çeşitli göz hasarları ortaya çıkıyor.

Genellikle gözyaşında fazlalaşma (aşırı sulanma), gözde yabancı cisim duygusu, gözde kaşınma ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkan belirtiler, önemli risklerin ilk işaretleri olabilir.

Tedavisi pek kolay olmayan, körlüğe kadar gidebilen göz sorunları yaşamaktan uzak durmak için, lenslerin kullanımında bütün kullanım kurallarına uymanın yanında, lenslerle denize girmeme kuralına da uymak gerekiyor.
.

.