■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Yazının Tam Başlığı: Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?
Renk körlüğü nedir nasıl anlaşılır

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü nedir? Başlıca görevi renkleri algılamak olan, gözümüzdeki retina tabakası, doğuştan veya bir hastalık sonucunda, bu görevini yapamayacak derecede bozuk olabilir.

Retina hücrelerinde bulunan mavi, yeşil ve kırmızı pigmentlerden bazen biri, ikisi ya da üçü bulunmayabilir veya az bulunabilir.

En sık görülen renk körlüğü bozukluğu, bu pigmentlerin üçünün de az miktarda bulunmasıdır ki bu duruma anormal trikomatopsi denir.

Bu anormalliği taşıyan gözler, tüm renkleri farklı olarak algılar, ama özellikle yeşil ile kırmızıyı ve bunların tonlarını, birbirinden ayırt edemez, aynı gibi görür. Kalıtımsal nedenlere bağlı olan türü erkeklerde, kadınlardan 20 kat fazla görülür.

Bu tür bir renk körlüğü hastası (trikomat), normal yaşam içinde pek sorun yaşamasa da, renklerle ilgili önemli durumlarda (tek lambalı trafik ışıkları gibi) tehlikeler bile yaşayabilirler.

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü tanısında yaygın olarak kullanılan İshiara testleri, bu tür renk körlüğü hastalığını ortaya çıkarabilir.

Bu sayfada örneklerini göreceğiniz resimler, bu ishiara testi örnekleridir. Bu dört resmin içinde yazılı olan sayıları sırasıyla okumaya çalışın. Renkleri birbirinden ayırt edememek yüzünden sayıları algılayamazsanız, sizde bu tür bir renk körlüğü var demektir (sayıların neler olduğu, yazının sonunda).


Renk Körlüğü İçin İshiara Test Örnekleri

Renk körlüğü testleri

Başka bir renk körlüğü türü de, renk pigmentlerinden birinin hiç bulunmayışıdır. Bu tür hastalar, aslında renkleri birbirinden ayırt edebilirler, ama herkesin gördüğünden farklı renkler olarak görürler. Örneğin, yeşili aslında kırmızı gibi görür, ama çocukluğundan beri ona “yeşil” denildiğini öğrendiği için ve kırmızı görüp, yeşil dediği için; pek bir sorun yaşamadan ve hayatının sonuna kadar renk körü olduğunu anlamadan yaşayabilir.

Renk körlüğü için tam bir tedavi yoktur. Ancak, hastalığın türüne göre özel cam gözlükler veya renk filtreli kontakt lensler kullanılarak, özellikle trikomat türü hastaların renkleri birbirinden ayırt etmeleri sağlanabilmektedir (Sayılar: 74, 29, 16, 57).


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır? - -


sitemap -- sitemap

banner