Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü nedir nasıl anlaşılır

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü nedir? Başlıca görevi renkleri algılamak olan, gözümüzdeki retina tabakası, doğuştan veya bir hastalık sonucunda, bu görevini yapamayacak derecede bozuk olabilir.

Retina hücrelerinde bulunan mavi, yeşil ve kırmızı pigmentlerden bazen biri, ikisi ya da üçü bulunmayabilir veya az bulunabilir.

En sık görülen renk körlüğü bozukluğu, bu pigmentlerin üçünün de az miktarda bulunmasıdır ki bu duruma anormal trikomatopsi denir.

Bu anormalliği taşıyan gözler, tüm renkleri farklı olarak algılar, ama özellikle yeşil ile kırmızıyı ve bunların tonlarını, birbirinden ayırt edemez, aynı gibi görür. Kalıtımsal nedenlere bağlı olan türü erkeklerde, kadınlardan 20 kat fazla görülür.

Bu tür bir renk körlüğü hastası (trikomat), normal yaşam içinde pek sorun yaşamasa da, renklerle ilgili önemli durumlarda (tek lambalı trafik ışıkları gibi) tehlikeler bile yaşayabilirler.

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü tanısında yaygın olarak kullanılan İshiara testleri, bu tür renk körlüğü hastalığını ortaya çıkarabilir.

Bu sayfada örneklerini göreceğiniz resimler, bu ishiara testi örnekleridir. Bu dört resmin içinde yazılı olan sayıları sırasıyla okumaya çalışın. Renkleri birbirinden ayırt edememek yüzünden sayıları algılayamazsanız, sizde bu tür bir renk körlüğü var demektir (sayıların neler olduğu, yazının sonunda).


Renk Körlüğü İçin İshiara Test Örnekleri

Renk körlüğü testleri

Başka bir renk körlüğü türü de, renk pigmentlerinden birinin hiç bulunmayışıdır. Bu tür hastalar, aslında renkleri birbirinden ayırt edebilirler, ama herkesin gördüğünden farklı renkler olarak görürler. Örneğin, yeşili aslında kırmızı gibi görür, ama çocukluğundan beri ona “yeşil” denildiğini öğrendiği için ve kırmızı görüp, yeşil dediği için; pek bir sorun yaşamadan ve hayatının sonuna kadar renk körü olduğunu anlamadan yaşayabilir.

Renk körlüğü için tam bir tedavi yoktur. Ancak, hastalığın türüne göre özel cam gözlükler veya renk filtreli kontakt lensler kullanılarak, özellikle trikomat türü hastaların renkleri birbirinden ayırt etmeleri sağlanabilmektedir (Sayılar: 74, 29, 16, 57).

.