Saç Bakımı ve Saç Temizliği

sac-bakimi-sac-temizligi-sagligi-1

Saç bakımı temel bilgileri:

Saçlar, insanların baş derisinde yer alan kıl köklerinden çıkarak uzayan kıllardır. Kıl köklerinde bulunan bezlerden yağlı maddeler salgılanarak, saçı korur. Saç bakımı ve saç sağlığı, bu kıl köklerinin iyi durumda olmasını sağlamakla ve saç temizliği de salgılanan yağlı maddenin saç derisinde kalıntı bırakmasını önlemekle başlar.

Saçların yıkanması:

Saç bakımı ve saç temizliği, güzel görünen saçlara sahip olabilmek amacıyla, saçların sağlıklı olmasını sağlama çabasıdır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için birinci kural, saçların düzenli biçimde yıkanmasıdır. Saçların yıkanması sırasında kullanılacak şampuanın kaliteli bir şampuan olması çok önemlidir. Kullanılacak şampuanın, saç derisinde kimyasal artıklar bırakacak cinsten olmaması, tamamen doğal yapıda olması, saçı yıpratmaması gerekir. Sitemizde, DOĞAL yapıdaki şampuanlarla ilgili tavsiyelerimizi bulabilirsiniz. Saç bakımı ve saç temizliği işlemini en sağlıklı şekilde gerçekleştiren ve her yerde bulunmayan bu şampuanları kullanmanızı ve sık sık şampuan değiştirmemenizi tavsiye ederiz.

Normal yapıdaki bir saçın, haftada en az bir veya iki kez yıkanması gerekir. Saçlar yağlı ise daha sık aralıklarla yıkanmalıdır. Saçın yıkanmasında kullanılan su kireçli ise, doğru şampuanın kullanılması daha önemli duruma gelir. Saç bakımı ve saç temizliği için yapılan işlemlerin, saçların sağlığını bozmaması, en önemli noktadır. Saçların yıkanması sırasında saça özen gösterilmesi hakkında, kuaförlerin sıkça yaptığı hatırlatma, “saçlarınız çamaşır değildir, çitilemeyin” şeklindedir. Bu söz, çokça yapılan bir hataya parmak basmaktadır. Gerçekten de birçok kişinin, saçlarını yıkarken fazlaca hırpaladığı ve toplu kırılmalara neden olduğu, araştırmacıların ortaya çıkardığı şaşırtıcı bir gerçektir. Saç bakımı her şeyden önce, saçlarınıza iyi bakmanız demektir.

Saçlar, şampuanı saçın her yerine yayarak, yumuşak hareketlerle yıkanmalıdır. Bazı kişiler iki kez yıkayıp durulamayı yeterli görse de; özellikle yağlı saçlar “üç su” yıkanmalıdır. Ayrıca, saçlarınızı yıkadığınız suyun çok sıcak olmaması da önemlidir. Aşırı sıcak suyla yıkanan saçlar zamanla incelecek ve dökülecek, kellik sorunu ortaya çıkacaktır. Saç derisinin bundan etkilenmesi ise, cilt kanseri gibi hastalıklar şeklinde olabilir.

Saçların durulanması:

Saç bakımı ve saç temizliği için, son durulama işlemi mutlaka bol ve temiz su ile yapılmalı, durulama sırasında da saçlara nazik davranılmalıdır.

Saç bakımı için önemli bir nokta, saç temizliği için durulama işleminde, şampuan artıkları bırakılmamasıdır. Saçlar ne kadar durulanırsa durulansın, bu tam olarak sağlanamaz ve şampuan saçlarda kalıntılar bırakır. İşte bu nedenle, kullanılan şampuanın veya saç sabununun doğal olması önemlidir.

Saçların kurulanması:

Saçlar temiz ve bol su ile iyice durulandıktan sonra ve kurutma işleminden önce; nazik bir biçimde taranmalıdır. Daha sonra, yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Kurulama işlemi de yine yumuşak hareketlerle yapılmalıdır. Eğer kurulama sırasında sert bir havlu kullanılır veya şiddetle ovularak kurulanırsa, saçlar kırılabilir ve uçları çatallanabilir.

Saçlar, havluya ek olarak elektrikli kurutucularla da kurutulabilir. Ancak elektrikli saç kurutucunun kesinlikle saça yakın tutulmaması gerekir. Kurutucuyu saçınızdan 15-20 cm uzakta tutarak ve aynı noktaya uzun süre ısı vermeden saçınızı kurutun. Bu konudaki en önemli ölçü, yanık kıl kokusunun kesinlikle duyulmamasıdır. Eğer aceleniz olması gibi nedenlerle kurutma işlemini kısa sürede yapmak istiyorsanız, elektrikli kurutucu ile saçınızı “yakmak” yerine, sadece havluyla kurutma yolunu seçin. Saçınızı gereğinden fazla ısıya maruz bırakırsanız, yanık kıl kokusu duyarsınız, bu durumda saçınıza mümkün olan en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir. Bu durumda saçlı deriye ve saçlara çeşitli zararlar verirsiniz. Saçların incelmesi, saç dökülmesi, kellik, cilt kanseri gibi olumsuzluklar, bunların başlıcalarıdır.

Şampuanda marka değil, doğallık:

Saçların yıkanmasında kullanılan saç sabunlarının ve şampuanların temelini, kolay çözünebilir özellikteki yağ çözücü maddeler madde oluşturur. Marketlerde, göz alıcı şişelerde satılan renkli şampuanlara ayrıca kokular, renklendirici boyalar ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler, saçta ve saç derisinde tahrişe ve çeşitli zararlara yol açarlar. Piyasada satılan bazı “marka” şampuanlarda kullanılan kimyasal maddeler, allerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Bu yüzden şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalı ve DOĞAL ürünler tercih edilmelidir.

Saçta kepek sorunu:

Eğer saç diplerinde kepek varsa, sıkça, pek sıcak olmayan su ve kepek önleyici özel sabunla yıkamak yararlı olabilir. Özel kepek şampuanları ve kepek sabunları kullanıldığı halde, saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa, bir cilt hastalığı söz konusu olabilir, bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Saç fırçaları ve taraklar:

Saç bakımı ve saç temizliği sırasında kullanılan fırçalar ve taraklar, kişisel olmalıdır. Ailedeki her birey kendi saç fırçalarını ve taraklarını kullanmalı; fırça ve taraklar sık aralıklarla ve sıcak sabunlu su ile yıkanıp durulanmalıdır.

Kullanılacak saç fırçalarının ve tarakların seçimi de önemlidir. Saçı hırpalamayan, kırmayan, koparmayan fırçalar tercih edilmelidir. Mümkünse, fırçaların ve tarakların da doğal maddelerden yapılmış olması, iyi olur.

Saçların yıkanması dışında, akşamları yatmadan önce saçların fırçalanması, dökülen saçların, kir ve tozların saçtan uzaklaştırılmasını ve ayrıca saçın neminin homojenleştirilmesini sağlar.

saç bakımı

Saç bakımı ve saç temizliği, sağlık yararı dışında, insanlar arasındaki ilişkilerde iyi izlenim vermede ve kendini iyi hissetmede etkisi olan olumlu dış görünüm açısından da önem taşır.


İlgili Aramalar:

saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımı yapmanın yolu, sağlıklı saç için neler yapılır, saç bakımı açısından temizliğin önemi, saç bakımı ve saç temizliği için hangi şampuan kullanılmalı, saç temizliği için şampuan seçimi, saç bakımı için püf noktaları, hangi şampuanı kullanmalıyım, saç bakımı için şampuan seçimi neden önemli
NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, sac temizligi, saç temizliği ve bakımı, saçta şampuan kalıntısı, saclarin temizligi yapilirken nelere dikkat edilmelidir, saç derisi nasıl temizlenir, durulamadan yal sa temizleme, saçta kalan şampuan kalıntıları, zayıflama.
.

1 yorum

  1. “Saç Bakımı ve Saç Temizliği” başlıklı yazılarınız için teşekkür ederim. Benim ricam, saç bakımı için organik ve doğal ürünleri tanıtmanız… Saç bakımı, saç sağlığı ve saç temizliği için kullanabileceğim doğal, organik; kimyasal madde ve kanserojen içermeyen ürün tavsiyelerinizi yazar mısınız? _

Yorumlar kapatıldı.