Aşırı Terleme Tedavisi

Sıcak çarpması, güneş çarpması, hipertermi, tedavisi, ilk yardım

Aşırı Terleme

Aşırı terleme konusundan bir sorun olarak söz edilse de; terlemek, aslında bir sağlık belirtisidir. Vücudun kendi ısısını düzenlemek, fazla ısıyı ve biriken toksinleri atmak için terlemeye ihtiyacı vardır.

Ancak bazen türlü nedenlerle terleme miktarı fazla olur, aşırı terleme denen bu durum, kişiye birçok yönden rahatsızlık verir. Kendini sürekli olarak ıslak hissetmenin verdiği rahatsızlık yanında, aşırı terleme konusu sosyal açıdan da rahatsız eden bir durumdur.

Ter kokusunun başkaları tarafından duyulması, kişinin sosyal özgüveni açısından istemeyeceği bir durum ortaya çıkarır. Aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler, bu nedenle diğer insanlarla bir arada olmaktan çekinirler; toplumdan uzak yaşamaya mahkûm olurlar.

İşte böyle durumlarda, aşırı terleme olayının giderilmesi, yani aşırı terleme tedavisi gerekir.
.

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme tedavisinden önce, ter kokusunu önleyici deodorantlar kullanmak, pamuklu giysiler giymek, pudralanmak, koltuk altlarını karbonatla ovmak, sık giysi değiştirmek gibi yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin yeterli olduğu durumlar vardır, başka birşey yapılması gerekmeden, aşırı terleme olayına rağmen yaşam normal şekilde sürdürülebilir.

Ancak bu yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda, aşırı terleme tedavisi için hastanelere başvurmak gerekir. Hastanede veya özel kliniklerde aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır? Aşırı terleme tedavisi için kullanılan yöntemler nelerdir? Bu konularda ayrıntılı bilgiler için [yazının devamını okuyunuz].
.
Aşırı Terleme

.