Cilt Maskesi Kullanımı Püf Noktaları

Cilt maskesi kullanımı

Cilt Maskesi Kullanımı Püf Noktaları

Cilt maskesi kullanımı, en yaygın bakım yöntemlerinden biri. Kuru ciltleri nemlendirmek, yağlı ciltlerin fazla yağını almak, kırışıkları azaltmak, cildi besleyip canlandırmak gibi amaçlarla, her kadın cilt maskeleri satın alır, veya evde yapıp kullanır.

Peki, cilt maskesi kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları biliyor musunuz?

Özellikle yüz maskesi kullanımının çok yaygın olduğu biliniyor. Oysa… İşte bu noktada, ilk püf noktamız geliyor:
.

Cilt Maskesi Kullanımı Sırasında Dikkat!

1- Uzmanlar, kadınların bir çoğunun, cilt maskesini yalnızca yüzüne uyguladığını belirtiyor. Yüze uygulanan cilt bakımının aynısının boyna ve dekolte bölgesine de uygulanması, genellikle ihmal ediliyor. Oysa bütün kusurları ve kırışıkları ile başa çıktığımız yüzün hemen altında, bakımsız bir boyun, yaşınızı olduğundan daha büyük bile gösterebilir.

2- Ellerinizi ihmal etmeyin. Cilt maskelerinin birçoğu, bütün vücuda uygulanabilecek özelliktedir. Elbette kullanırken, en erken kırışan bölgelerde kullanılması tercih ediliyor. Peki, ellerin de erken kırışan bölgelerden sayıldığını göz önüne alıyor musunuz? El kremleri ve losyonları yanında, yüzünüz ve boynunuz için uyguladığınız bakımı, ellerinize de göstermelisiniz.

3- Cilt maskesi kullanımı cildimizdeki gözeneklerin açık olduğu oranda yararlı olacaktır. Cildinize maske yapmadan önce, yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun için derin olmayan bir tencerede su kaynatıp, başınızı havluyla örterek yüzünüzü 5 dakika kadar buhara tutun. Cildinizin gözeneklerinin açıldığını göreceksiniz.

4- Göz kenarlarındaki cilt çok hassas olduğu için, göz çevresine maske uygulamayın. Göz çevresine maske uygularsanız göz çevresi kırışıklıklarına yol açabilirsiniz.

5- Meyvelerle yaptığınız günlük maskelerde, meyvelerin çürük veya bayatlamış olmamasına dikkat edin. Meyvelerden yapılan cilt maskesi kullanımı sırasında çürük meyveler cildin mikrop kapmasına neden olabilir. Cilt maskesi kullanımı için gözenekleri açıp, içlerine bakteri doldurmak istemezsiniz.

6- Ham meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı için, maske yapımında olgun meyveleri tercih edin. Ayrıca ham meyve, cilde yarar sağlayacak olan özünü kolayca ortaya çıkarmayacağı için, etkisi az olacaktır.

7- Cilt maskesi kullanımı sırasında yüzünüzün ve boynunuzun tamamen hareketsiz olması gerekir (Yani, konuşmayın, gülmeyin 😀 ). Hareket eden kaslar, maske malzemesinin yerini değiştirip kendinden uzaklaştırır. Bu da cildinizin her yerinin maskeden eşit oranda faydalanmasını önler. Özellikle sırt üstü yatarak cilt maskesi kullanımı sırasında süre doluncaya kadar da yatarak beklenmesi en doğrusudur.

8- Cilt maskesi kullanımı için tarifinde önerilen süreye tam olarak uyun. Daha etkili olur düşüncesiyle maskeyi daha uzun süre cildinizde tutmak, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir. Özellikle meyve içerikli cilt maskesi kullanımı sırasında bu süreyi gereğinden uzun tutmak, hele sıcak havada, bayat meyve kullanma etkisine neden olacaktır.

9- Cildinizden maskeyi temizledikten sonra, cildiniz yağlıysa nemlendirici krem, kuru bir cildiniz varsa da yağlı bir krem sürmeyi ihmal etmeyin.

.

Cilt Maskesi Kullanımı Püf Noktaları İle İlgili Aramalar

evde cilt maskesi, evde cilt maskesi yapımı için tarifler, evde cilt maskesi, Cilt Bakımı İçin Salatalık Maskesi, Evde Cilt Maskesi Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler, cilt maskesi kullanımı, püf noktaları…

.