Ciltteki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş, güneşlenme, yaşlanma, cilt bakımı

Ciltteki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Yazın gelmesi ve kavurucu sıcakların başlamasıyla birlikte daha fazla maruz kaldığımız güneşin zararlı ışınları sonucu, güneş lekeleri de kaçınılmaz bir hal aldı. Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Kerem Baykal, güneş lekelerinden kurtulmanın yollarını anlattı.

Yaz aylarının korkulu rüyası haline gelen güneş lekeleri artık dert olmaktan çıkıyor. Sıcaklıkların artması ve güneşin zararlı ışınlarına daha fazla maruz kalmak, ciltte lekelerin oluşmasına neden oluyor. Bu lekelerin oluşumunu engelleyebilmek için özellikle sıcaklığın çok şiddetli olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamak gerekiyor.

Öte yandan, güneş lekelerinin oluşumundan sonra, kendi kendimize farklı yöntemlerle çözmeye çalıştığımız yöntemlerle sonuç alınamayabiliyor. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Ne gibi tedavi yöntemleri uygulanır? Bu soruların cevabını, Dermotolog Dr. Kerem Baykal, sizler için AjansHaber’e anlattı.

“EN BÜYÜK ETKEN HORMONEL NEDENLER”

Güneş lekelerini; güneşe bağlı olarak, vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan melamin pigment nedeniyle oluşan lekeler olarak tanımlayan Kerem Baykal konuşmasına şöyle devam etti:

Bu lekelere, vücudun güneş alan yerlerinde daha sık rastlanır. Bunun yanında, güneş lekesine neden olan en büyük etken, hormonel sebeplerdir. Kişide hormon bozukluğu varsa, doğum kontrol hapı kullanıyorsa, bir takım kozmetik ürünleri kullanıyorsa, leke oluşumunu kolaylaştırıyorlardır. Kişinin kullandığı parfüm bile güneş lekesine sebep olabilir. Gündelik hayatımızda kullandığımız bazı kremler, güneş ışınlarıyla temas ettiğinde, güneş lekelerine neden olabiliyor.

“EN ÖNEMLİ TEDAVİ YÖNTEMİ LAZER TEDAVİSİDİR”

Bu lekelerin oluşmasında rastlanan bir diğer faktörün de hamilelik olduğunu belirten Baykal, hamilelikte güneşe maruz kalmanın bu lekeleri arttırdığını belirtti. Baykal, güneş lekesinden kurtulmak için en önemli tedavi yönteminin lazer olduğunu belirterek “Bir diğer yöntem, PRP dediğimiz yöntemdir. Bu yöntem de kişinin kendi kanını alıp faktörlerini ayrıştırıp tekrar kendisine enjekte ettiğimiz bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise kimyasal peelingtir. Bu saydığımız yöntemler en etkili 3 tedavi şeklidir.” dedi.

“TEK BAŞINA KREMLER ETKİLİ OLMUYOR”

Oluşan lekeleri kendimiz tedavi etmek istediğimizde, ilk kullandığımız yöntem krem kullanmak. Fakat krem uygulayarak, lekelerin sadece yüzde 15’i tedavi edilebilir. Yani tek başına krem kullanımı etkili bir yöntem değildir. Güneş lekesinden korunma yolları ise, öncelikle güneşe çıkmadan önce 30 faktörlü güneş koruyucusu kullanılmalı. Bunun dışında güneşten özellikle çok şiddetli olduğu saatlerde uzak kalınmalı. Şapka gibi ufak önlemler alınmalı.

KAYNAK: AjansHaber

.