Evde Cilt Maskesi Yapımı İçin Tarifler

Evde Cilt Maskesi Yapımı İçin Tarifler

Cilt tipinize uygun olan cilt bakım maskelerini uygulayarak; daha parlak, daha sağlıklı, daha canlı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cilt tipinize uygun cilt maskelerini düzenli kullandığınızda cilt kırışıklıkları, güneş lekesi, sivilce, akne gibi cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Haftada en az bir kere yüzünüze cilt tipinize uygun maske uygulamak, cildiniz için çok faydalıdır.

Cildin her şeyden önce toksinlerden ve ölü derilerden temizlenmeye ihtiyacı vardır. Cildi temizlemenin en etkili yolu da cilt maskesi uygulamaktır.

Çok çeşitli cilt maskeleri vardır. Cildinizin ihtiyacına göre hangi tür maskenin cildinize iyi geleceğini doğru saptamak çok önemlidir.

Krem şeklindeki maskeler, cilde sürüldüğünde katılaşmazlar. Krem şeklindeki bu maskeler özellikle kuru ciltler için uygun olur.

Plastik maskeler ise, yüzeydeki dokuları sıkarak, gerginleştirirler. Bu tür plastik maskeler yorgun ve kırışık ciltlere uygundur.

Kauçuk maskeler sürer sürmez hemen sertleşirler.

jel halinde olan maskeler ise sürdükten sonra da yumuşaklıklarını korurlar.

Kilden yapılan cilt maskeleri, sürerken ince bir alçı kıvamında olup, yüzde hemen sertleşirler. Küçük bir yüz hareketinde çatlayan bu kil maskeleri özellikle yağlı ciltler için uygundur.

Saydam maskeler, yüzdeki küçük kırışıklıkları ve gözenekleri kapatıcı etki yaparlar.

Cilde uygulanan tüm bu maske çeşitleri; kan dolaşımını hızlandırıcı ve yüzdeki kasların gevşemesini sağlayıcı etki yaparlar.

Kozmetik sanayinin ürettiği cilt bakım ürünlerinin fiyatları size çok yüksek geliyorsa ya da en önemlisi bu cilt bakım ürünlerinin içeriğindeki doğal olmayan kimyasal maddelerden dolayı bu ürünleri kullanmak istemiyor ve doğal ürünler arıyorsanız; evde kendiniz de çok faydalı doğal cilt bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Çeşitli doğal maskeleri evde kendiniz hazırlayabilir ve kolaylıkla cildinize uygulayabilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan bu maskelerle hem cildiniz yenilenir, hem de kara noktalardan ve sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Hangi maskeyi hazırlayacağınıza karar vermeden önce, yapılması gereken ilk şey cildinizin beslenmeye mi, yoksa temizlenmeye mi ihtiyacı olduğunun belirlenmesidir. Karar verdikten sonra kendi maskenizi hazırlamaya geçebilirsiniz.

Evdeki bazı doğal malzemeleri kullanarak yapacağınız cilt bakım maskeleri, birçok cilt sorununu düzenli kullanım sonucunda yok etmeye yetecektir.

Şimdi size evde yapımı çok kolay ve faydalı cilt maskeleri için birkaç püf noktası vereceğiz:

Bu doğal cilt maskelerinin yapımı hem kolay, hem de çok ekonomik.
.

Bira Mayası Maskesi:

Bira mayası maskesi her cilt tipi için uygulanabilir. Bir kasede bira mayası, su ya da yağsız sütle, lapa gibi bir kıvam alana dek iyice karıştırılır. Sonra hazırlanan bu maske cilde sürülerek 20-25 dakika bekletilir ve bekleme süresinin sonunda ılık su ile durulanır.

Özellikle B vitamini açısından oldukça zengin olan bu maske cildi beslediği gibi, ciltteki tüm kirlilik ve zararlı maddeleri de yok ederek, cildi temizler. Bira mayası maskesi haftada bir uygulanırsa haftanın cildinizde bıraktığı olumsuz etkilerden kurtulmuş ve haftalık cilt temizliğinizi yapmış olursunuz.
.

Salatalık Maskesi:

Normal, yağlı ve karma ciltler için uygulayabileceğiniz bu salatalık maskesi ile cildinizin daha canlı ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Salatalık maskesini hazırlamak için, kabuklarını soyduğunuz yarım salatalığı püre haline gelecek şekilde mutfak robotundan çekip bir kâsenin içine koyun.

Üzerine bir yemek kaşığı pirinç unu, bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Bu cilt maskesini yüzünüze ve boynunuza sürüp, yarım saat bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez yapmanızın yeterli olacağı bu salatalık maskesinin kısa sürede faydasını göreceksiniz.

Cildiniz çok kuru ise; bu tip cilde farklı bir salatalık maskesi hazırlamak gerekir. Bunun için; 1 adet salatalığa, 1 yumurta sarısına ve 3/4 fincan süte ihtiyacınız olacak.

Kuru ciltler için salatalık maskesinin yapılışına gelince; Salatalığı kabuklarını soymadan dilimleyin ve 1 yumurta sarısı ve 3/4 fincan sütle birlikte mikserde çırpın. Önceden temizlediğiniz cildinize sürüp, 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi de kuru cildinize haftada bir kez uygularsanız çok faydalı olduğunu göreceksiniz.
.

Bal Maskesi:

Düzenli uyguladığınızda bal maskesi ile yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Normal ve yağlı ciltler için; bir kâsenin içine bir yemek kaşığı yulaf unu, bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu koyun ve karıştırın. Bu ballı karışımı yüzünüze ve boynunuza sürüp 20 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Bu ballı karışımın içine isterseniz bir çay kaşığı zeytinyağı koyarak cildinizin nemlenmesini de sağlayabilirsiniz. Ama zeytinyağının kıl köklerini besleyici etkisi olabileceğini unutmamak gerekir.

Yüzünüze bu ballı maskeyi uyguladığınızda zeytinyağının yüzünüzdeki görünmeyen ince tüylerin köklerini kuvvetlendirme riski olabilir. Bu nedenle zeytinyağını ya çok az kullanın ya da hiç eklemeyin. Ballı maske sonrası yağ oranı düşük bir nemlendirici krem sürerek bu eksiği giderebilirsiniz.

Kuru ciltler için bal maskesi hazırlarken limon ve yulaf unu kullanmayın.Limonun cildi kurutucu etkisi olduğundan yağlı ciltler için hazırlanan ballı maskede kullanımı daha uygundur. Bir yumurta sarısını, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp yüze sürmek, özellikle kuru ciltler için nemlendirici ve besleyici etki yapması açısından çok yararlıdır. Maskeyi yüzde 15-20 dakika bekletmek yeterlidir.

Ballı maskenin de haftada bir kez uygulanması istenilen sonucu sağlayacaktır.
.

Yumurta Maskesi:

Yumurta maskesi ile güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmakla oluşan güneş lekelerinin, cilt lekelerinin, sivilce ve aknelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bir kâsenin içine 2 tane yumurtanın sadece akını alın. Yumurta akının üzerine maske koyuluğunu alacak şekilde yaklaşık bir yemek kaşığı pirinç unu dökün ve iyice karıştırıp, krem kıvamına getirin.

Sonra bu yumurtalı maskeyi yüzünüze ve isterseniz ellerinizin üzerine sürerek, kuruyana kadar bekleyin. tamamen kuruyan yumurtalı maskeyi ılık su ile yıkayıp, yüzünüzü ve ellerinizi gül suyu ile nemlendirin.
.

Yoğurt Maskesi:

Özellikle karma cilt tipine sahip kişilerde yoğurt maskesi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bir kâsenin içine bir yemek kaşığı yulaf unu, 1 yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı zeytinyağı koyun ve iyice birbirine yedirerek karıştırın.

Bu yoğurtlu maskeyi, yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize sürüp kurumasını bekleyin. Yoğurt maskesi kuruduktan sonra ılık su ile yıkayarak cildinizden çıkarın. Yoğurt maskesi karma ciltlerde özellikle güneş lekelerini geçirmek için çok etkili bir cilt maskesidir.
.

Havuç Maskesi:

Gün içinde yorulan cildinizi tekrar canlandırmak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için, havucun suyundan yapacağınız cilt maskesi çok etkilidir. Bir tane orta boy havucu mutfak robotundan geçirerek suyunu çıkarın. Bir kâsenin içine bir yemek kaşığı yulaf unu, bir havucun suyu, bir yemek kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı susam yağı koyup iyice karıştırın ve maske haline getirin.

Sonra bu havuç maskesini yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyip yıkayın. Cildinizdeki bütün yorgunluk izlerinin yok olduğunu, cildinizin tazelendiğini göreceksiniz. Bu havuç maskesini ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sıklıkla uygulayabilirsiniz.
.

Mısır Unu Maskesi:

Bu maske tüm cilt tipleri için canlandırıcı etki yapıyor. Mısır unu maskesi için; bir kaseye 1 yemek kaşığı mısır unu, yarım fincan süt ve 1 tatlı kaşığı yoğurt koyun. Kasedeki malzemeyi iyice karıştırıp, lapa haline getirin ve temiz cildinize sürüp, kuruyana kadar bekletin.

Daha sonra cildinizi ılık su ile durulayıp, nemlendiricinizi sürün. Cildinizin nefes aldığını, tazelendiğini ve gerildiğini hissedeceksiniz. Bu mısır unu maskesini haftada bir uygulamanız yeterlidir.
.

Kayısı Maskesi:

Bu kayısı maskesi her cilt tipine uygulanabilir. İki tane olgun kayısıyı rondodan geçirerek püre haline getirin. Sonra bu püreyi yüzünüze sürüp, 15-20 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yüzünüzün gerildiğini, gençleştiğini hissedeceksiniz. Özellikle taze kayısının bol bulunduğu şu günlerde kayısı maskesini cildinize istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.
.

Çilek Maskesi:

5-6 tane çilek blenderden geçirilerek püre haline getirilir ve 1 yemek kaşığı yulaf unu ile karıştırılır. Bir tane yumurtanın sarısı ve 2 yemek kaşığı yoğurt küçük bir kasede çırpılarak çileklerin üzerine ilave edilir ve iyice karıştırılır.

Karışım krem kıvamı aldıktan sonra göz çevresi dahil tüm yüze uygulanır. Çilek maskesi ciltte 15 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile arındırılır. Özellikle gözaltı kırışıkları üzerinde olumlu etkilere yol açacak bu maskeyi haftada 1 kez gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Çilek Maskesi yapımında bir diğer yöntem de iki ya da üç çileği iyice ezip, püre haline getirmek ve yüze sürmektir. Yüzünüze sürdüğünüz bu çilek maskesini 15-20 dakika yüzde bekletin. Sonra ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi de şu günlerde istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Özellikle yağlı ciltlere çilek maskesi uyguladığınızda cildinizin yağlarından arındığını ve tazelendiğini, canlandığını hissedeceksiniz.
.

Bezelye Maskesi:

Bu maske özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişilerde çok etkili sonuç vermektedir. 2 su bardağı rondodan geçirilerek püre haline getirilmiş bezelye, 1 tane yumurtanın akı, 2 yemek kaşığı üzüm pekmezi, yarım kahve fincanı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı un çukur bir kasenin içinde iyice karıştırılır. Krem kıvamına gelen bezelye maskesi cilde düzgün bir şekilde uygulanır. Cildi parlatarak sağlık kazandıran bu maske gece yatmadan önce uygulanmalı ve sabaha kadar ciltte bekletilmelidir.
.

Yulaf Maskesi:

Yulaf maskesi özellikle yağlı ciltler için çok uygundur. Bir yemek kaşığı yulaf ve bir yemek kaşığı gül suyunu bir kasede boza kıvamına gelene dek karıştırın. Hazırladığınız bu yulaf maskesini yüzünüze masaj yapar gibi dairesel hareketlerle sürün. 15-20 dakika maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile durulayın.hazırladığınız bu yulaf maskesindeki yulaf siyah noktaları temizlerken, gül suyu da cildi sıkılaştırıcı ve gözenekleri kapatıcı etki yapar.
.

Avokado Maskesi:

Kuru ciltler için avokado maskesi nemlendirici ve tazeleyici etki yapar. Bir tane avokadoyu çekirdeğini çıkarıp, mutfak robotundan geçirin ve püre haline getirin. hazırladığınız bu avokado maskesini kuru cildinize sürüp, 15-20 dakika bekletin. Sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Haftada bir bu maskeyi uyguladığınızda kuru cildinizin doğal neme kavuştuğunu, çizgilerin azaldığını göreceksiniz.
.

Evde Cilt Maskesi Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Evde cilt maskesi uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktaları hakkında bilgiler için, aşağıda bağlantısını verdiğimiz yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:
► ► Evde Cilt Maskesi Uygulama Püf Noktaları

.
Uyguladığınız doğal maskeler sayesinde pırıl pırıl, bakımlı, canlı cildinizle mutlu ve sağlıklı günler diliyoruz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ev yapımı maske çeşitleri kendi maskenizi yapın, zayıflama.
.