Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon tüylerden kurtulmak için uygulanan bir epilasyon yöntemidir. Bu epilasyon yöntemi ile kıllardan ömür boyu kurtulmak mümkündür. Fakat lazer epilasyon yöntemi hakkında toplumda yanlış ve eksik bilgi çok fazladır.

Aşağıda Lazer epilasyon nedir, lazerle epilasyon nasıl yapılır, Lazer epilasyon fiyatı, sağlığa zararı var mı, lazer epilasyon nerede yaptırılmalı? ve benzeri pek çok sorunuza yanıtlar bulacaksınız.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Lazer epilasyon sırasında kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon kimler için uygundur?

12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.

Her seansın süresi ne kadardır?

Bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 – 6 dakikada, bıyık 1 – 2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılabilir.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?

Hayır, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz. Sadece bir lastik çarpması gibi acı hissedebilirsiniz.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Lazer epilasyon gözleri uygun bir gözlükle direk ışıktan koruma şartı ile tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.

Lazer Epilasyonda Başarı Oranı

Koyu renkli ve kalın kıllarda çok daha iyi sonuçlar alınmakta, ince ve açık renkli kıllarda ise başarı daha az olmaktadır. Beyaz renkteki kıllarda lazer etkisizdir. Yaş, genetik yapı, hormonal durum, cilt tipi, kıl kalınlığı ve rengi lazer epilasyon sonucunu etkilemektedir. Beyaz tenli kalın ve siyah kıllara sahip kişilerde en iyi sonuçlar alınmaktadır. Lazer epilasyon batık kıllarda da etkilidir ve batık kılların tedavisinde tek seçenektir.

Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.

Lazer epilasyon kalıcı sonuçlar vermekte mi?

Evet. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA’nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Lazer epilasyon uygulaması sonrası cilt nasıl olur?

Lazer epilasyondan hemen sonra cilt üzerinde, en fazla birkaç saat içerisinde geçecek şekilde hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir.

Lazer epilasyon arzulandığında ne yapılması gerekir?

Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, gerekiyorsa Dermatoloji uzmanı tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyon uygulamasına geçmeden önce tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır.

Lazer Epilasyon yaptıracağınız merkezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

İnsan sağlığına zararı olmayan güvenilir ve etkili lazer epilasyon sisteminin Alexandrite lazer olduğu FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir ve en iyi cihazı seçmeniz çok önemli bir husustur. Fakat, lazer epilasyon için en iyi cihaz da kullanılsa, bu cihazın kullanılış tekniği ve uygulamanın yapıldığı kuruluşun lazer epilasyon uygulama protokolleri elde edeceğiniz sonucu etkileyecektir. Risk almamanızı, tercihinizi detaylı bir araştırma sonucu yapmanızı öneririz. Sahipleri tıp doktoru olmayan, para kazanmak amaçlı açılan kuruluşlar tıbbi gerçekleri önemsemeden, uygun olmayan cilt ve kıl yapılarında dahi lazer epilasyon yapmaktadırlar. Kalıcı yanık izleri ile mahkemelere başvuranlar, “benim az sayıda olan kılım lazer epilasyon sonrası daha da arttı” diye şikayetçi olanlar son zamanlarda çok artmıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, sahibi doktor olmayan güzellik merkezlerini kapatma kararı almıştır. Sağlığınızı ve paranızı riske atmamanızı, lazer epilasyon merkezi seçimi yaparken en önemli kriter olarak sadece bu konuya odaklanmış gerçek sağlık kuruluşlarını seçmenizi öneriyoruz.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Dijital Spektrofotometre Cihazı Ne İşe Yarar?

Lazer Epilasyon uygulamasında temel amaç, lazer ışınını doğru dozda kıl köküne ulaştırarak, tekrar kıl üretemeyecek şekilde hasar verdirip kıl hücresinin yeni kıl üretmesini engellemektir. Eğer lazer ışınının doğru dozu ayarlanamazsa, kıl kökleri yeteri kadar tahrip olmaz, yeterli dozdan daha aşırı doz uygulanırsa, ciltte tahriş ve yanık lekeleri oluşturabilmektedir. Lazer epilasyon için bu hassas lazerin doz ayarı lazer epilasyon uzmanı kişilerin dahi göz ile ayarlaması mümkün olmayacak kadar zor bir iştir. Ciltteki Melanin, kandaki Hemoglobin ve cildin ışığı yansıtma özelliklerinin bir arada dijital spektrofotometre cihazı ile değerlendirilip uygun doz seçilmesi en güvenli yöntemdir. Her lazer epilasyon seansından önce zaman içinde ciltteki değişiklikler dijital spektrofotometre cihazı ile izlenmeli ve lazer epilasyonda kullanılacak lazerin dozu yeniden ayarlanmalıdır. Lazer Epilasyon seansınız için seçtiğiniz firmanın dijital spektrofotometre cihazının olup olmadığını bilmenizde yarar vardır.

Bitme garantisi, paket fiyat ve taksit gibi aldatmacalara dikkat edin!

Ciddi sağlık kuruluşları tıbbi konularda garanti vermez. Sadece ticari amaçla kurulmuş, sahipleri çoğunlukla doktor olmayan kuruluşlarda lazer epilasyonda bu gibi uygulamalar görülebilir.

Lazer epilasyon için bitme garantisi veren kuruluşların verdikleri garanti sonucu paranızı geri alacağınızı da sanmayın. Ayrıca yapılan bilinçsiz uygulamalar sonucu lazer epilasyon maceranız yanık ve lekeler ile de sonuçlanabilir.

Lazer Epilasyon Cihazlarının farkları ve üstünlükleri nelerdir?

Alexandrite Lazer: Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir. Bu nedenle Alexandrite Lazer epilasyon için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken kalıcı yanık sorununa yol açmaz. Cihaz cilde 3 santimden atış yaptığından hijyen açısından sorun yaşanmaz.

NdYag Lazer: Bazı merkezlerin lazer epilasyon bronz ciltte yazın dahi uygulanabilir diye tanıtım yaptığı NdYag Lazer yüzeysel etki yaptığından derindeki köklere etki etmemekte, seans sayısı çok artmakta, kalıcı epilasyon başarısı düşmektedir. NdYag lazer fazla acı hissi verdiğinden lazer epilasyon tedavisinin yarım kalma ihtimali yüksektir. NdYag kullanımında bir diğer risk ise bu lazer ile ciddi ve kalıcı iz bırakan yanık olma ihtimalinin olmasıdır.

Işık bazlı sistemler: (IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon vs.) Bunlar gerçek lazer epilasyon değillerdir. Sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir. Bu yöntemler derindeki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadıklarından daha ziyade bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve geçici etki gösterirler. Uygulama sırasında cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir. Vücut kıllarından kalıcı olarak bu yöntemler ile kurtulamazsınız.

Diode Lazer: Diyot lazerler sadece ince, zayıf kıllarda başarılıdır. Yüz kıllarında olumlu sonuçlar verebilmektedir. Kalın ve kökleri daha derinde olan vücut kıllarının Lazer Epilasyon uygulamasında önerilmez, sadece yüzünüzde ince ve açık renkli tüyler için tercih edebilirsiniz. Lazer epilasyon uygulamada cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.

Radio Frequency (RF): Radyo frekans dalgalarıdır, lazer değildir. Açık renkli, beyaz, sarı kılları yok edeceği iddia edilmekteyse de tarafsız çalışmalarda sadece kıl köklerinde geçici nem azalması sağladığı, zamanla kılın tekrar eski haline geldiği saptanmıştır.

Bazı cihazlar bu RF’ye (Radyo Frekans) ek olarak IPL veya Diode lazer epilasyon sistemlerini de birlikte kullanır.

(Referans: Pers. Comm. Nov. 2006, Larry Kunze, M.E., President of Rocky Mountain Laser College, Inc, state certified medical laser professor)

Tüm lazer tipleri değerlendirildiğinde Apogee Elite Alexandrite Lazer epilasyon cihazının en uygun lazer epilasyon cihazı olduğu anlaşılmaktadır.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Gerekenler

  • Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir.
  • Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir. Bu seans sayıları kıl yapısına göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
  • Alexandrite lazer epilasyon sisteminden etkilenen kıl köklerinin daha sonraki yıllarda kıl üretmesi mümkün değildir.
  • Tıbbi gerçeklere göre ve etik lazer epilasyon uygulaması yapılmalıdır; ticari amaçlı kısa aralıklarla seans uygulaması yapılmamalı, gerçekleşmeyecek sonuçlar vaat edilerek ve sözde garantiler ile yanıltılmamalısınız…
  • Etkin dozda epilasyon uygulaması yapılmalı, düşük lazer epilasyon dozları uygulanarak seans sayısının arttırılması gibi ticari yaklaşımlarda bulunulmamalıdır.
  • CYNOSURE Apogee 5500 Elite lazer epilasyon sistemi ile gelişmiş ayar mekanizmaları sayesinde en etkili ve güvenli doz seçilebilir, havalı soğutma sistemi ile acısız, hızlı ve konforlu epilasyon sağlanır.

Lazer epilasyon sağlık açısından zarar verebilir mi?

Hayır. Lazer epilasyon, sağlık durumunda herhangi bir engel olmayan kişilerde yapılırsa bir zararı yoktur. Çünkü Lazer non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir. Lazer Epilasyon sırasında kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl foliküllerini (kılın kök hücrelerini ) hedefler. Bu konu ile ilgili en doğru ve net bilgi doktorunuz tarafından verilecek olsa da bazı kriterler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar,

– Şeker, tansiyon, kalp, kanser tipleri gibi hastalıklar için ilaç tedavisi gören hastalarda lazer epilasyon uygulanmamalıdır.
– Yaz aylarında ve hamile anne adaylarında lazer epilasyon sakıncalıdır.
– Emzirme dönemi bitmeden lazer epilasyon tedavisi sakıncaldır. Gibi kriterlerdir.

Kaç lazer epilasyon seansı uygulanması gerekir?

Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir. Seans sayısı kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar kılları anajen(büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.

Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Yaz aylarında, lazer epilasyon yapılması ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalarla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra yaz aylarında lazer epilasyon yaptırıp, yatırmamak kişinin kararına bağlıdır.

Yaz ayları, güneş ışınlarının insan derisi üzerinde çok etkili olduğu zamanlardır. Bu zamanlarda güneş ışınlarının etkisiyle deri rengi bronzlaşır, bronzlaşırken ısı ve ışınlarla yanar ve yorulur. Yaz aylarındaki bu zararlı etkilerle lazer ışınlarının yorucu, ısı ve deforme edici özelliği tedavi amaçlı da olsa birleşince olumsuzluklar yaşanabilir. Deri üzerinde yaralar, yanıklar oluşabilir ve epilasyon tedavisi bu etkiler nedeniyle uzayabilir.

Kısacası; özellikle yaz aylarında hem güneş hem de lazer ışınları cilde nüfuz ettiği zaman deri üzerinde problemler yaşanması ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle yaz aylarında lazer epilasyon yapılması dermatologlar tarafından uygun bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili karar yine de hastanın kendisine aittir.

Lazer Epilasyon Hamile ve Emziren Annelere Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyon işleminde kullanılan lazer ışınlarının hamile olan annelerde bebeği etkileyecek zararlı bir etkisi olup olmadığı henüz netleşmemiştir. Bu nedenle hamile anne adaylarında ve bebek emziren annelerde lazer epilasyon en küçük ihtimali olan olumsuzlukları bile engellemek adına önerilmez.

Lazer Epilasyon Tedavisi Boyunca Kıl Köklerine Herhangi Bir Uygulama Yapılmamalı

Lazer epilasyon, kılların çıkmamasını sağlamak için kıl köklerine uygulanan bir tedavidir. Tedavi bir süreç halinde işlemektedir ve seanslar boyunca her seansta kıl kökleri biraz daha istenilen duruma gelmektedir. Eğer lazer epilasyon tedavisi boyunca kıl köklerine etki edecek ağda ve epilatör cihazı ile epilasyon gibi işlemler yapılırsa bu işlemler lazer epilasyon tedavisinin etkisiz olup bütün seansların yeniden yapılmasına neden olabilir.

Lazer Epilasyon Fiyatı

Lazer Epilasyon Fiyatı bölgeden bölgeye ve bulunduğunuz şehire göre değişmekle birlikte, ortalama olarak fikir vermesi açısından 2015 Lazer Epilasyon Seans Fiyatları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, laser tüyler icin gercekten kesincözümmü, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: