Yaz Sonu Bakımı Hakkında Sorular Cevaplar

Güzellik için komple yüz ve cilt bakımı

Yaz Sonu Bakımı

Yaz mevsiminin sonlarına yaklaştığımız bu günlerde; herkeste, ama tabii ki özellikle bayanlarda bir yeniden toparlanma ve kendini bakıma alma ihtiyacı yoğun olarak hissediliyor.

Yaz boyunca ihmal ettiğimiz bakımları yapmanın zamanı geliyor. Yaz güneşinin kavurduğu saçlarımız, güneşin tüm etkilerine açtığımız cildimiz, eğlence uğruna ihmale uğramış diyetlerimiz, artık ilgimizi ve yaz sonu bakımı yapmamızı bekliyor.

Bu konuda önemli birkaç sorunuzu bu yazıda kısa kısa cevaplamaya çalışacağız:

 


 

Yaz Sonu Bakımı Soru-Cevap:

SORU:
Yaz güneşinin neden olduğu güneş lekelerine ve özellikle yüzde oluşan lekelere karşı ne yapılabilir?

Cevap:
Güneş lekeleri tedavisine başlamak için ilk yapılması gereken, cildinizi güneşten korumaktır. Bu nedenle, güneş lekeleri tedavisine, yaz mevsimini kapattıktan sonra yaz sonu bakımı yaparak başlamalısınız.

Daha sonra da güneş koruyucu faktörü olan kremler kullanmaya başlamalısınız.

Güneş lekeleri tedavisine başlamak için, ülkemizde yaklaşık uygun zaman, Ekim ayı başları olabilir. Çünkü o zamana kadar, güneş hâlâ güçlü etkisini sürdürmektedir.

Güneş lekeleri için, cildinizin özelliğine uygun tedavileri seçmelisiniz. Lazer sistemleri, çeşitli peeling ve cilt bakım uygulamaları ile cilt destekleyici ürünler arasından kendiniz veya güzellik uzmanı tarafından yapılan seçimlerle, cildinizi yaz sonu bakımına alabilirsiniz.

Güneş lekeleri yoksa bile, güneşin cildinizdeki diğer olumsuz etkilerini gidermek için, yaz sonunda peeling uygulamaları yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

 


 

SORU:
Yazın sonlarına doğru saç dökülmesi sorunu yaşamaya başladım; bu konuda ne yapmalıyım?

Cevap:
Yaz boyunca, ne kadar dikkat edilse de, saçlarımız güneşin bütün zararlı etkilerine açıktır. Buna deniz suyunun tuzu, havuz sularındaki klor ve diğer kimyasal maddeler ile güneş yağları gibi yaza özgü bulaşmalar da eklenince, saçlarda geçici dökülmeler görülebilir. Ayrıca mevsim değişikliği de başlıbaşına bir saç dökülmesi nedeni olabilir.

Saç dökülmesinde yaz sonunda görülen artış hakkında, öncelikle bunun nedenleri ortaya çıkarılmalıdır. Çünkü yukarıda sayılan yaza özgü nedenlerden hangisinin öne çıktığına göre, tedavisi değişecektir.

Bu nedenle, doktorunuz veya güzellik uzmanınız tarafından saç derisinin muayene edilmesi ve gerekli testlerin yapılması sonrasında, hangi tedavilerin uygulanacağına karar verilecektir. Duruma göre, saçlarınıza yaz sonu bakımı için dermaterapi, PRP, saç mezoterapisi veya fibrocell uygulanabilir.

 


 

SORU:
Yaz boyunca cildimde ve özellikle yüzümde kırışıkların arttığını farkediyorum. Bunun için ne yapmalıyım?

Cevap:
Güneş, bütün yararları yanında, cildimiz için önemli bir kırışıklık ve yaşlanma etkenidir. Bu nedenle güneşli mevsimde pek koruyamadığımız cildimizdeki bu olumsuz etkileri gidermek için, güneşin etkilerinin azaldığı aylara girince, veya tatilden dönünce, gerekli yaz sonu bakımı yapılmalıdır.

Güneş nedeniyle oluşan ince kırışıklıkların tedavisi için özellikle dermaterapi ve PRP öne çıkmaktadır. Bunlar dışında, son zamanlarda fibrocell uygulaması da yaygınlaşmaktadır.

Daha derin kırışıklıklar için, botoks ve diğer dolgu tedavileri uygulanmaktadır. Bu konuda kararı tek başınıza vermek yerine, bir uzmanın karar vermesi için gerekli muayeneleri yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 


 

SORU:
Lazer epilasyon yaptırıyordum, yazın ara vermiştim. Lazer epilasyona ne zaman yeniden başlayabilirim?

Cevap:
Aslında lazer epilasyon uygulaması yazın da yapılabilir, ancak bu konuda dikkatli davranılmalıdır. Çünkü lazer epilasyon ile güneşlenme birleşince olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden genellikle lazer uygulamasına yazın ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, güneşten bronzlaşmış cilde lazer epilasyon yapılmaz. Bu durumda, lazer epilasyon seanslarınıza ne zaman yeniden başlayacağınızı, cildinizin rengi söyleyecektir. Uzmanlar bronz tenlilere lazer epilasyon yapmayacağı için, cildinizin normal rengine dönmesini beklemelisiniz. Eğer bronz bir cilde sahip değilseniz, lazer uygulamasına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 


 

Yaz sonu cilt bakımı ve yaz sonu saç bakımı hakkında diğer faydalı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bunun için, şimdi bu yazının altındaki “Benzer Yazılara Gözatın” bölümüne bakınız.

Yaz sonu bakımı yazımızın sonuna geldik, konuyla ilgili diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz

.

.