Beyaz Eşya Sektörü Hakkında Bilgiler

Beyaz Eşya Sektörü Hakkında Bilgiler
Beyaz Eşya Sektörü Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda “Beyaz eşya ne demek?” “Hangi cihazlar beyaz eşya kapsamına girer?” gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Bunların yanı sıra ülkemizdeki beyaz eşya sektörü hakkında da kısa bilgiler derledik. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Elektrikli ev aletleri ve aynı zamanda dayanıklı tüketim malları kapsamına giren Beyaz Eşya Sektörü, sahip olduğu farklı teknolojileri sebebiyle çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Peki, bu sektörün geniş ürün yelpazesinde hangi ürünler ve cihazlar hangi eşya grubunda yer alır biliyor muyuz? Gelin birlikte inceleyelim.

Beyaz Eşya Sektörü

Dayanıklı tüketim malları kapsamına giren ve elektrikli ev aletlerini de içinde barındıran Beyaz Eşya Sektörü, farklı teknolojik özellikleri içeren çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu sektörde buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve fırın altı ana ürün kapsamında değerlendirilir. Ocak, süpürge, tost makinesi, robot, meyve presi, blender, mikser gibi dayanıklı tüketim malları ise sektörde küçük ev aletleri kapsamına girmektedir. Klima, şofben, termosifon ve su arıtma cihazı gibi ürünler de elektrikli ev aletleri kategorisinde değerlendirilmektedirler.

Beyaz eşya sektörü, 25 milyon adet üretim kapasitesi ve 21 milyon adet üretimiyle, son 10 yılda çok önemli bir üretim üssü haline gelmiş ve Türkiye beyaz eşya sektöründe Avrupa’nın lider ülkesi olmuştur.

İhracatta 14 milyon adede ulaşan sektör, özellikle Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler ve Afrika gibi pazarlarla birlikte 100’ün üzerinde ülkeye üretiminin yüzde 70’ini ihraç etmektedir.

Türkiye pazarı, 90’lı yıllarda 2 milyon adet iç satış rakamına sahipken, son 5 yılda iç satışlar 5 milyon seviyesine ulaşmış, 2011 yılı sonu itibariyle de 6,5 milyon adet rakamını yakalayarak yeni bir rekor elde etmiştir.

Türkiye’de faaliyette bulunan beyaz eşya firmaları, ARGE (Araştırma-Geliştirme) konusunda önemli yatırımlarda bulunmaktadırlar. Bu sayede şirketler dünyada rekabet etme gücüne sahip olarak başarı sağlamaktadırlar. Son 10 yılda ürünlerin enerji verimliliğinde yüzde 65’e varan iyileştirmelere ulaşılmıştır.

Ülkemizde Beyaz Eşya sanayisi, patent başvuru sayısı ile de en öne çıkan sektördür.

Beyaz eşya sektörünün birçok kategorisinde dünyada söz sahibi konuma gelen Türkiye, en az su tüketen çamaşır makinesi, en kısa sürede yıkayan ve en az su tüketen bulaşık makinesi, en az enerji tüketen buzdolabı ve kurutucu, en sessiz çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın örnekleri ile oldukça ses getirmektedir.

Beyaz Eşya Ülkemizde Beyaz Eşya Sektörü bu hızla gelişmeye devam ederse, kısa bir zaman sonra Türkiye sektörde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacaktır.

————–

Beyaz Eşya Sektörü Hakkında Bilgiler İçin Gelen Aramalar

Dayanıklı tüketim malları, Enerji Tasarrufu, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi …

.