Buzdolabı Kullanımı

Buzdolabı - Beyaz Eşya

Buzdolabı kullanımı konusunda bazı noktalara dikkat etmek, cihazın ömrünü uzatır, elektrik tasarrufu sağlar.

Buzdolabı kullanımı sırasında bunlara dikkat edin.

Beyaz eşya denilince, akla ilk gelen ev eşyası, buzdolabı oluyor. Buzdolabı kullanımı, yılın her mevsiminde, haftanın her gününde ve günün her saatinde sürekli yaşanan bir olgudur. buzdolabı kullanımı sırasında bazı noktalara dikkat etmek; sağlığımızı korumak, enerji tasarrufu sağlamak ve bu değerli eşyamızın ömrünü uzatmak açısından önem taşıyor.

Buzdolabı kullanımı konusundaki önemli noktaları anlatan, Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkan Yard. Sayın Doç. Dr. Mete Kalyoncu, buzdolabı kullanımı ve ve derin dondurucu kullanımın, her zaman, yılın her döneminde yaşandığını, ama özellikle yaz aylarında buzdolabı kullanımının daha çok olduğunu hatırlattı.

Yaz aylarında daha çok ihtiyaç duyulması ve yeni evliliklerin de bu aylarda daha çok yapılması nedeniyle, yazın buzdolabı ve dondurucu satışlarının arttığını kaydeden Kalyoncu; buzdolabı kullanımının aylara ve mevsimlere göre pek değişmediğine, bu eşyaların her zaman ve hergün kullanıldığına dikkat çekti. Bu yüzden bu aletlerin temizliğinin yapılması için, kullanılmadığı bir zaman aralığı bulunamayıp, temizliğinin ihmal edilebildiğini hatırlattı. Ayrıca yine aynı nedenle, buzdolaplarının, evin genel elektrik tüketiminde önemli yer tuttuğunu belirten Kalyoncu, şunları söyledi:

“Hatta yaz aylarında buzdolabı kullanımı nın yoğun ve etkin artışından dolayı, ödenen elektrik faturalarında dikkati çeken artışlar, herkes tarafından kolayca görülebilir. Buzdolabı alımında ve kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi, ailelerin enerji tasarrufu sağlaması ve daha az elektrik parası ödemesi bakımından önemlidir.”

“Buzdolabı ya da derin dondurucu satın alırken, aletin üzerinde bulunan enerji etiketine dikkat etmek şarttır. Enerji tüketiminde en önemli unsur, cihazın verimidir. Verim ne kadar yüksek olursa, yapılan işe göre o cihazın enerji tüketimi yani elektrik harcaması da o kadar daha az olacaktır. Bu açıdan verimi düşük olan buzdolapları alınmamalı, verimi yüksek olanlar tercih edilmelidir.”

Tasarruf için temizlik de şart

Buzdolabı kapı içi manyetik bantlarının ve yapışma yüzeylerinin, ayda bir kez temizlenip kurutulmasını ve pudralanmasını öğütleyen kalyoncu; böylece buzdolabının hem kullanım ömrünün uzayacağını, hem de daha iyi bir yalıtım sağlayarak, enerji tasarrufunda etkili olacağını belirten Kalyoncu, şöyle devam etti:

“Buzdolabındaki yiyeceklerin ve yemeklerin kapalı olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Buzdolabına konan sıvıların ağzının açık olması, dolap içindeki nem oranının artmasına, kompresörün fazla çalışmasına ve sonuçta da elektrik tüketiminin yükselmesine yol açacaktır. Eğer no-frost özellikli değilse, buzdolabının buzluk bölümündeki ve dondurucu bölmedeki buz kalınlığı 5 – 6 milimetreyi aşmadan önce tamamen eritilmelidir.”

“Buzdolabına kesinlikle sıcak yiyecek ve içecek konulmamalıdır. Buzdolabı kullanımı sırasında kapısı uzun süre açık olarak tutulmamalıdır. Buzdolabı, güneş ışığını doğrudan alan yerlere, fırın ve kalorifer radyatörü gibi ısıtıcıların yanına konmamalıdır.”

“No-frost buzdolaplarının genel enerji tüketimi, diğerlerine göre 2 kat daha fazladır. Yüksek verimli buzdolabı, diğerlerinden daha az enerji harcarlar. Enerji etiketinde yer alan verimlilik değerlerinden A’nın en yüksek, G’nin ise en düşük verimliliği belirttiği unutulmamalıdır.”
.


 

İlgili Aramalar:

buzdolabı kullanma, buzdolabı kullanırken nelere dikkat edilmeli, buzdolabının temizlenmesi, buzdolabı kokusunu nasıl önlerim, buzdolabı kullanımı çok elektrik harcar mı, buzdolabı satın alırken hangi özelliklerine bakmalıyım, buzdolabı çok elektrik yakıyor bu nasıl önlenir, buzdolabı kullanımı el kitabı, buzdolabı kullanımı rehberi

 

.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Bu yazıyı okuyuncaya kadar, benim gözümde buzdolabının evdeki diğer beyaz eşyalardan bir farkı yoktu. Ama, Buzdolabı kullanımı hakkındaki bu yazıyı okuyunca, buzdolabının farklı bir yeri olduğunu farkettim. Gerçekten de yılda 365 gün, her gün ve her dakika çalışır durumda olan tek alet buzdolabı, bu yüzden buzdolabının enerji tasarrufu çok önemli. Burada öğrendiklerimle, bundan sonra elektrik faturamızın daha düşük olacağını tahmin ediyorum. Size teşekkür ederim. _

Yorumlar kapatıldı.