2013 Dünyanın En Sıcak Yılı Olabilir

Küresel Isınma ve Güneş Lekeleri

Küresel ısınma olgusunda gelinen son nokta: ‘2013 yılı, dünyanın en sıcak yılı olabilir…’

Güneş’te görülen lekelerin artışı 2013 yılında en üst noktasına ulaşacak. Bu duruma küresel ısınma ve El Nino da eklenince; 2013 yılının, dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, Sayın Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Güneş üzerindeki leke artışının, Mart 2013‘te en üst noktasına ulaşacağını bildirerek, “Bu duruma küresel ısınmayı ve El Nino’yu da eklersek, 2013 yılının, dünyanın bilinen en sıcak yıllarından biri olmasını bekliyoruz” dedi.

Prof. Kadıoğlu yaptığı açıklamada, Güneş’te gerçekleşen aktiviteler sırasında açığa çıkan enerjinin, alçak yörüngeli uyduların yükseklik kaybetmesine, yörüngesinin değişmesine ve Güneş’teki fırtınanın şiddetine göre uyduların yörüngelerinde ve işlevlerinde bazı sorunlara neden olduğunu söyledi.

Güneş alevleri, güneş lekeleri, koronal kütle fışkırmaları, patlayan manyetik halkalar vb, Güneş’in bilinen aktivitelerinden bazıları olduğunu belirten Kadıoğlu, güneşteki aktivitelerin, yaklaşık 11 yıllık dönemler halinde tekrarlandığına dikkati çekti.

Güneş aktiviteleri, 2013’te maksimum düzeye çıkacak

Güneş fırtınalarının, son 11 yıllık periyot sonuna rastlayan dönemde, yani 2013’ün ortalarında maksimum düzeyde olmasının beklendiğini bildiren Prof. Kadıoğlu, şöyle devam etti:

“Güneş Fırtınaları, 11 yıllık dönemden sonra, yeniden tepe noktasından aşağı doğru inecek ve 11 yılın ardından, tekrar maksimum seviyede olacak. 2010 yılında Güneş’teki lekelerin minimum düzeyde olmasına karşın, dünya en sıcak yıllarından birini yaşamıştı. Güneş lekelerindeki bu artışlar 2013 yılında ise üst noktasına ulaşacak. Dolayısıyla, küresel ısınma, El Nino ve Güneş’teki etkinliklerin de birlikte devreye girmesiyle 2013 yılının 2010’a göre daha fazla sıcak bir yıl olması bekleniyor.”

.

.